Programe Forum - Welcome
Përmirësimi i Shoqërisë dhe Detyrat People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Përmirësimi i Shoqërisë dhe Detyrat

Shko poshtë

Përmirësimi i Shoqërisë dhe Detyrat Empty Përmirësimi i Shoqërisë dhe Detyrat

Mesazh nga Jetesa prej Thu Jul 07, 2011 12:35 pm


PËRMIRËSIMI I SHOQËRISË DHE DETYRATTë mbështetur në Allahun e Madhëruar dhe duke kërkuar nga Ai suksesin për të qëlluar të Vërtetën dhe të saktën, them: Me të vërtetë, në Përmirsimin e Shoqërisë është një Rol i cili ka rëndësi të madhe. Përmirësimi i Shoqërisë bëhet në dy mënyra:


1. Përmirësimi i jashtëm

Ky është ai Përmirësin që bëhet nëpër tregje, xhamia dhe në shumë vende tjera publike. E në këto vende dominojnë më tepër Burrat, pasi që ata janë më tepër që dalin dhe shfaqen nëpër Vendet e ndryshme.


2. Përmirësimi i Shoqërisë brenda Mureve

Kjo mënyrë Përmirësimi bëhet në Shtëpi dhe në shumicën e rasteve bie mbi supet e Grave, për atë se Gruaja është zonja e shtëpisë, ashtu siç ka thënë Allahu i Madhëruar duke iu drejtuar dhe urdhëruar Grave te Pejgamberit a.s.:
"Dhe qëndroni në shtëpitë tuaja dhe mos e shfaqni veten siç bënin në kohën e Xhahilisë (periudha e injorancës para Islamit), edhe falni rregullisht Namazin (Ekimis-Salat) dhe jepni Zekatin dhe bindjuni Allahut dhe të Dërguarit të Tij. Allahu vetëm se dëshiron ta largojë prej jush Er-Rixhz (-Veprat e ulëta, Gjynahet, çdo gjë të keqe), o pjesëtarë të Familjes së Pejgamberit a.s., dhe t’ju bëjë ju të pastra plotësisht e pa asnjë njollë." [El Ahzab, 33].


Rëndësia e rolit të Gruas në Përmirësimin e Shoqërisë

Përmirësimi i Gjysmës së Shoqërisë apo edhe më shumë se Gjysma varet nga Gruaja dhe kjo për dy arsye:


Arsyeja e parë:

Gratë janë në numër njësoj sa Burrat, nëse nuk janë edhe më shumë se ata, d.m.th. se pasardhësit e Ademit alejhi selam janë më shumë Gra, ashtu siç na kanë treguar edhe shumë Hadithe Profetike, por kjo gjendje ndryshon nga një Vend në një Vend tjetër dhe nga një kohë në një kohë tjetër. Mund që të jenë shumica Gra në një vend dhe ndodh të jetë e kundërta në një vend tjetër. Ashtu si mund të ndodhë që në një kohë mund të ketë më shumë Gra, ndërsa në një kohë tjetër e kundërta. Por në çdo rast, Gruja ka rol të madh në Përmirësimin e Shoqërisë.


Arsyeja e dytë:

Edukimi i parë i Gjeneratave bëhet në Prehërin e Gruas dhe me këtë bëhet e qartë Rëndësia e asaj me të cilën obligohet Gruaja në Përmirësimin e Shoqërisë.Përbërësit themelorë për Përmirësimin e Gruas në Shoqëri

Në mënyrë që të vërtetohet Rëndësia e Gruas në Përmirësmin e Shoqërisë, patjetër duhet që Gruja të posedojë disa veçori apo përbërës kryesorë që të ngritet me qëllimin e saj të Përmirësimit dhe në vazhdim po paraqesim disa nga këto veçori:


Detyra e parë: Përmirësimi i vetë Gruas

Vetë Gruaja duhet të jetë e përmirsume në Veten e saj, me qëllim që të jetë Shembull i mirë dhe Model i mirë për vajzat si ajo; mirëpo si mund të arrijë Gruja deri tek përmirësimi?

Le ta dijë çdo Grua, se nuk ka mundësi të arrijë tek Përmirësimi vetëm se me Dituri, dhe kam për qëllim Dijen Islame të cilën Gruaja mund ta arrijë përmes Librave, nëse ka mundësi, ose nga Gjuha e Dijetarëve, pa marrë parasysh a janë këta Dijetarë Meshkuj apo Femra.

Në Kohën tonë është shumë lehtë që Gruja të kërkojë Dituri nga Goja e Dijetarëve, e kjo me anë të kasetave të inçizuara, se këto kaseta -elhamdulilah- kanë rol të rëndësishëm në Drejtimin e Shoqërisë në atë që është Hajr dhe e mirë nëse i përdorin për këtë qëllim.
Pra, për Përmirësimin e Gruas kërkohet Dije, sepse nuk mund të ketë Përmirësim veçse me Dije pa pasur Praktikën.Detyra e dytë: Qartësi në të Folur dhe Fjalor të pastër

D.m.th. që Allahu ta ketë nderuar atë Grua me qartësi në Fjalë dhe Fjalor të pastër, në mënyrë që të ketë mundësi të ketë Gjuhë dhe mundësi ta shpreh atë që e ka në Brendësinë e saj me Shprehje të sinqerta, të zbuloj atë që ka në Zemër dhe Brendësi të saj nga kuptimet, e që mund të jenë tek shumë Njerëz, mirëpo nuk kanë mundësi ta shprehin, apo e shprehin por jo me Shprehje të qarta dhe jo komunikative dhe me këtë nuk arrihet Qëllimi që është tek thirrësi për Përmirësimin e Shoqërisë.


Prej këtu pyesim:

Me çfarë arrihet deri tek kjo?

Si mund të arrihet deri tek Qartësia dhe Fjalori i pastër, të Shprehurit e asaj që e ka në Brendësi me Shprehje të sinqerta, të cilat tregojnë për atë që gjindet në Brendësinë e saj?

Themi: Rruga, e cila shpie deri tek kjo Gjendje, është që Gruaja të ketë Aftësi në Gjuhë, në Gramatikë, Morfologji e Sintaksë. Kështu që patjetër duhet të ketë Mësime sado të pakta, në mënyrë që të shprehë atë që ka në Brendësinë e saj me Shprehje të vërteta e të sinqerta, e që më pas të ketë mundësi ta përciellë deri tek Mendja e Grave, me të cilat flet.


Detyra e tretë: Urtësia

D.m.th. që Gruaja të ketë urtësi në Thirrjen e saj dhe për arritjen e Diturisë tek ajo e cila flet me të. Urtësia është vendosja e çdo gjëje në vendin e saj, ashtu siç kan thënë Njerëzit e Dijes, dhe ajo (Urtësia) është nga Mirësitë e Allahut për Robin e vet. Allahu i Madhëruar thotë: "Ai i dhuron Urtësinë atij që Ai dëshiron dhe atij, të cilit i është dhënë Urtësia, vërtet që i është dhuruar Mirësi e madhe." (El Bekare, 169).

E sa shumë që ikën Qëllimi dhe ndodhin Probleme nëse nuk ka aty Urtësi! E nga Urtësia e Thirrjes tek Allahu është që Thirrësi të zbresë në Rangun e të thirrurit; nëse është Injorant, sillet me të me Sjellje që i përshtaten atij, e nëse është i Ditur por që ka diçka nga Neglizhenca dhe Pavëmendësia, sillet sipas gjendjes së tij, e nëse është me Dije por ka Mendjemadhësi dhe e kundërshton të Vërtetën, sillet me të sipas gjendjes që i përshtatet.


I Dërguari i Allahut a.s. kur e dërgoi Muadhin në Jemen e porositi: "Ti je duke shkuar tek një Popull që janë ithtarë të Librit." Ia tha këtë gjë, që Muadhi ta dinte Gjendjen e tyre dhe të përgatitet për ta, me atë që është e përshtatshme me Gjendjen e tyre dhe tu flasë atyre, me çka është e përshtatshme gjithashtu për atë Gjendje të tyre.


Jetesa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 18
Reputation : 0
Join date : 06/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi