Programe Forum - Welcome
Secret Codes For Android Mobile Phones: People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Secret Codes For Android Mobile Phones:

Shko poshtë

Secret Codes For Android Mobile Phones: Empty Secret Codes For Android Mobile Phones:

Mesazh nga Master prej Sat Jan 04, 2014 10:54 pm

Secret Codes For Android Mobile Phones:

1. Complete Information About your Phone

*#*#4636#*#*This code can be used to get some interesting information about your phone and battery.

Usage statistics

2. Factory data reset*#*#7780#*#*This code can be used for a factory data reset. It’ll remove following things:Google account settings stored in your phoneSystem and application data and settingsDownloaded applicationsIt’ll NOT remove:Current system software and bundled applicationSD card files e.g. photos, music files, etc.Note: Once you give this code, you get a prompt screen asking you to click on “Reset phone” button. So you get a chance to cancel your operation.

3. Format Android Phone

*2767*3855#Think before you give this code. This code is used for factory format. It’ll remove all files and settings including the internal memory storage. It’ll also reinstall the phone firmware.Note: Once you give this code, there is no way to cancel the operation unless you remove the battery from the phone. So think twice before giving this code.

4. Phone Camera Update

*#*#34971539#*#*This code is used to get information about phone camera. It shows following 4 menus:Update camera firmware in image (Don’t try this option)Update camera firmware in SD cardGet camera firmware versionGet firmware update countWARNING: Never use the first option otherwise your phone camera will stop working and you’ll need to take your phone to service center to reinstall camera firmware.

5. End Call/Power

*#*#7594#*#*This one is my favorite one. This code can be used to change the “End Call / Power” button action in your phone. Be default, if you long press the button, it shows a screen asking you to select any option from Silent mode, AirPlane mode and Power off.You can change this action using this code. You can enable direct power off on this button so you don’t need to waste your time in selecting the option.

6. File Copy for Creating Backup

*#*#273283*255*663282*#*#*

This code opens a File copy screen where you can backup your media files e.g. Images, Sound, Video and Voice memo.

7. Service Mode

*#*#197328640#*#*This code can be used to enter into Service mode. You can run various tests and change settings in the service mode.

8. WLAN, GPS and Bluetooth Test Codes:

*#*#232339#*#* OR *#*#526#*#* OR *#*#528#*#* – WLAN test (Use “Menu” button to start various tests)

*#*#232338#*#* – Shows WiFi MAC address

*#*#1472365#*#* – GPS test

*#*#1575#*#* – Another GPS test

*#*#232331#*#* – Bluetooth test

*#*#232337#*# – Shows Bluetooth device address

9. Codes to get Firmware version information:

*#*#4986*2650468#*#* – PDA, Phone, H/W, RFCallDate

*#*#1234#*#* – PDA and Phone

*#*#1111#*#* – FTA SW Version

*#*#2222#*#* – FTA HW Version

*#*#44336#*#* – PDA, Phone, CSC, Build Time, Changelist number

10. Codes to launch various Factory Tests:

*#*#0283#*#* – Packet Loopback

*#*#0*#*#* – LCD test

*#*#0673#*#* OR *#*#0289#*#* – Melody test

*#*#0842#*#* – Device test (Vibration test and BackLight test)

*#*#2663#*#* – Touch screen version

*#*#2664#*#* – Touch screen test

*#*#0588#*#* – Proximity sensor test

*#*#3264#*#* – RAM version


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

[Only admins are allowed to see this image]
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi