Programe Forum - Welcome
   Porosi për Ty, Diamant i fshehur ! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Porosi për Ty, Diamant i fshehur !

Shko poshtë

   Porosi për Ty, Diamant i fshehur ! Empty Porosi për Ty, Diamant i fshehur !

Mesazh nga Jetesa prej Thu Jul 07, 2011 12:39 pm


Porosi për Ty, Diamant i fshehur !


A e keni parë Gurin e çmuar ? Pse Njerëzit aq shumë e dëshirojnë kur ai është vetëm një cope Guri i thjeshtë. Arsyeja, ndoshta pse nuk bie aq lehtë në Dorën e çdokujt. Po kështu është e ngjashme çështja e Femrës. Meshkujt e kanë të ndaluar të shohin ose prekin Femrën besimtare-muslimane, e gjithë kjo vetëm e vetëm për të ruajtur nderin e saj...

Ajo është si një Xhevahir i paprekshëm, dhe e dashur për të gjithë...

A keni parë se si Trëndafili vyshket, e humbën Bukurinë dhe Shkëlqimin nga të prekurit e shumtë ? Kjo ndodh edhe me Femrën dhe për këtë Arsye ndalohet të preket përpos Njeriut që e ka të lejuar me Kontratë martesore, dhe kushdo që tenton të c`nderoj atë, meriton Dënim deri në Vdekje. Kushdo që then Besën bashkëshortore dhe që mashtron Gruan e tij, meriton po të njëjtin Dënim.

A keni parë si Njerëzit vrapojnë pas Xhevahirit, e jo asnjëher Xhevahiri pas Njerëzve, e këtillë është edhe Femra, si Xhevahir i çmuar.

Femra është ajo që kërkohet, e jo ajo që kërkon. Kjo mund të krahasohet me Relacionin që ka Udhëheqësi i Shtetit me Civilët, nëse çdokush do të mundej të flas direkt dhe të ulej bashkë me të, Udhëheqësi nuk do të kishte prestigj në Shoqëri, njëjtë Femra është si një Mbretëreshë që nuk i mundësohet çdokujt të flas me të ose ta shoqëroj, në përjashtim të disa rasteve kur Komunikimi është i nevojshëm, sepse ajo mban Karakter të ngritur.

Allahu krijoi Meshkujt të fortë fizikisht dhe të qëndrueshëm, i obligoi ata për Mirëmbajtjen e Familjes, në anën tjetër Gruaja është e ndjeshme, e butë dhe fisnike, për t'ju mundësuar asaj të kultivojë Gjenerata të shëndosha.

A ka diçka më me Vlerë për Njeriun se sa vet Jeta e tij?

Në të vërtetë Nderi dhe Dinjiteti i Femrës është mbi të gjitha...

Për këdo që dëshiron Xhennetin, le ta dijë se ai është nën Këmbët e Nënës së tij.

Kushdo prej jush që ka vajza, dhe i edukon ato më së miri, ato do të jenë shkak për shpëtimin e Prindërve nga zjarri.

Pejgamberi s.a.v.s ju urdhëroi "silluni mire me Gratë" poashtu tha: "Më i mirë prej jush është ai që sillet mirë me Gruan e tij''

*Askush nuk çnderon Gruan e tij përpos të çnderuarit, Askush nuk e poshtëron dhe përbuzë atë, përpos të Keqit, te Ligut dhe të Prishurit. Këta Njerëz nuk jetojnë brenda Sunnetit.*


Jetesa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 18
Reputation : 0
Join date : 06/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

   Porosi për Ty, Diamant i fshehur ! Empty Re: Porosi për Ty, Diamant i fshehur !

Mesazh nga Master prej Thu Jul 07, 2011 1:05 pm

shum e vertet
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi