Programe Forum - Welcome
Mjekësi: Mjekimi i të Sëmuarve dhe Mbështetja në Allahun People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mjekësi: Mjekimi i të Sëmuarve dhe Mbështetja në Allahun

Shko poshtë

Mjekësi: Mjekimi i të Sëmuarve dhe Mbështetja në Allahun Empty Mjekësi: Mjekimi i të Sëmuarve dhe Mbështetja në Allahun

Mesazh nga Jetesa prej Fri Jul 08, 2011 4:18 pm


Mjekimi i të Sëmuarve dhe Mbështetja në AllahunPyetje: A e kundërshton Marrja e ilaçeve mbështetjen në Allahun (tewekkul)?

Përgjigje: Ibn el-Kajjim në Librin e tij Zaad el-Me’ad (faqe 4-15) ka thënë:


“Në Hadithet e vërteta ka një Urdhër për të përdorur ilaçe dhe kjo nuk kundërshton Idenë e mbështetjes në Allahun, siç jane largimi i urisë, etjes, nxehtësisë dhe të ftohtit, nëpërmjet të kundërtave të tyre, nuk e kundërshton atë.


Madje, Teuhidi i vërtetë s’mund të arrihet, përveç nëse Personi përkujdeset për mënyrat-mjetet, të cilat Allahu i ka krijuar dhe të cilat çojnë në ato përfundime si në kuptimin e paracaktimit hyjnor, ashtu edhe në atë sheriatik.


Lënia pas dore e mënyrave-mjeteve e elminon thelbin e mbështetjes në Allahun dhe eleminon Urdhërin e Urtësinë hyjnore, sepse ai që i lë pas dore këto, mendon që kjo është shenjë e mbështetjes më të fortë në Allahun. Mirëpo, Lënia pas dore e tyre është Shenjë e Paaftësisë, e cila kundërshton mbështetjen në Allahun, Thelbi i së cilës është Varësia e Zemrës në Allahun për të arritur atë që i bën dobi një Personi, si në angazhimin e tij fetar ashtu edhe në çështjet e kësaj bote, dhe që do ta largonte atë që do ta dëmtonte atë në angazhimin fetar dhe në çështjet e kësaj bote.


Krahas kësaj varësie, Personi duhet të ndërmarrë masa. Përndryshe, do të injorohej Urtësia dhe Urdhëri i Allahut. Ne s’duhet ta konsiderojmë Paaftësinë si mbështetje në Allahun apo mbështetjen në Allahun si Paaftësi”.


Jetesa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 18
Reputation : 0
Join date : 06/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi