Programe Forum - Welcome
Lamtumirë Thinjave People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lamtumirë Thinjave

Shko poshtë

Lamtumirë Thinjave Empty Lamtumirë Thinjave

Mesazh nga Master prej Sat Jul 09, 2011 6:16 am

Lamtumirë Thinjave Plake-300x228


Shkencëtarët kanë arritur te rrënja e flokut të thinjur, duke krijuar mundësinë që flokët të ruajnë shkëlqimin e rinisë edhe në moshën e vjetër.
Pas një varg eksperimentesh, ata kanë identifikuar një proteinë të quajtur “wnt”, e cila doli të jetë vitale për prodhimin e ngjyrës në flokë.
Ky zbulim i madh rrit perspektivën e ilaçeve, losioneve apo shamponeve, të cilat rrisin nivelin e wnt-së, dhe ua kthejnë flokëve të thinjura ngjyrën e tyre natyrale.
Ky trajtim do t’i kursejë femrat në një moshë të caktuar nga nevoja për të bërë vizita të pafundme te floktari për të mbuluar rrënjët e thinjura të flokëve.
Pa dyshim, që do të jetë i popullarizuar edhe për meshkujt e moshës së mesme, të etur për të rifituar pamjen rinore.
Hulumtuesit amerikanë përshkruajnë një varg eksperimentesh, të cilat nxjerrin në pah që wnt-ja është çelësi i mbajtjes së ngjyrës origjinale të flokëve.
Shkencëtarët kanë treguar që proteina nxit një varg reaksionesh zinxhirë që çojnë tek ajo që qelizat burimore ose “amë” në skalpin e kokës të piqen dhe të prodhojnë pigmentin që ia jep flokut ngjyrën.
Një zinxhir i ngjashëm i reaksioneve ndodh në skalpin e njeriut, mirëpo hulumtuesit nga Qendra mjekësore e Universitetit Langone të New Yorkut, duhet akoma të hulumtojnë për defektet në sistem të cilat i bëjnë flokët e njerëzve të thinjura.
Wnt-ja është po ashtu vitale për rritjen e flokëve, duke sugjeruar se një trajtim që i mban flokët të errësuar, do të kishte përparësi shtesë edhe në ndalimin e pakësimit të tyre.
Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se wnt-ja është po ashtu përgjegjëse për prodhimin e folikulës së flokëve të reja.
Është menduar se folikulat, këto struktura të vogla përgjegjëse për rritjen e flokëve, gjithmonë kanë qenë të formuara para lindjes, dhe vdekja e tyre graduale ka çuar deri te qerosja.
Mirëpo, wnt-ja mund të mos jetë shkaku i vetëm për t’u fajësuar për flokët e thinjura, ku hulumtimi britanik drejton gishtin te përdorimi i tepruar i zbardhuesit te flokët.
Studimi i Bradford University ka zbuluar se trajtimi i shpeshtë i flokëve me trajtues të shpejtë në trupat tanë çon te shtresimi i rrezikshëm i niveleve të larta të peroksidit të hidrogjenit në flokët tanë dhe bllokimin e prodhimit të pigmenteve.
Hulumtuesit thonë se gratë e reja të cilat përdorin ngjyrat e bazuara në peroksidin e hidrogjenit për t’i çelur flokët nuk duhej të brengosen domosdo. Ndonëse te femrat më të vjetra, procesi i bërjes bionde mund të përshpejtojë procesin e zbardhjes së flokjeve.
Mendohet se gjenetika kontrollon nëse dhe kur një person do të zbardhet, megjithëse stresi, alkooli, pirja e duhanit dhe dietat e dobëta mendohet se e përshpejtojnë procesin.
Shumica e britanikëve vërejnë flokun e parë të thinjur rreth moshës 25-vjeçare.gazetajone
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lamtumirë Thinjave Empty Re: Lamtumirë Thinjave

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 5:01 am

e un kam fillu tu mendu aq shum saqe po thinjem para kohe aaaahaaaah
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi