Programe Forum - Welcome
Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni?

Shko poshtë

Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni? Empty Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni?

Mesazh nga Master prej Sat Jul 09, 2011 6:18 am

Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni? Duhan-300x173

Me zbulimin e mekanizmit në tru, i cili nxit dëshirën për cigare, dhe njëkohësisht zvogëlon urine, është hapur rruga për zbulimin e medikamentit që mund të zgjidhë problemin e shendoshjes pas ndërprerjes së pirjes së duhanit. Shumë njerëz nuk dëshirojnë ta lënë cigaren, sepse frikësohen që do të fitojnë peshë. Tableta, në gjurmë të së cilës janë farmaceutikët, duhet t’u ndihmojë duhanpirësve që të mos shendoshen, pasi që e heqin qafe vesin e rrezikshëm.
Për zbulimin kanë meritë shkencëtarët nga Universiteti Yale në Amerikë, të cilët kanë zbuluar që derisa pimë cigare në një lloj proteine në tru aktivizohet dëshira për cigare, ndërsa proteina tjetër aktivizon reaksionin i cili shtyp apetitin. Reagimi i proteinës së dytë, dëshmojnë ata, mund të provokohet me ilaç.
“Është jashtëzakonisht e rëndësishme që kemi njohur këtë receptor, sepse kështu mund të kuptojmë mekanizmat e lidhur me varësinë, peshën dhe pirjen e duhanit”, tha dr. Mariella de Biasi, e cila vlerëson që ilaçi do të jetë në dispozicion vetëm për disa vjet. “Rezultatet tani për tani janë të dukshme në minj, por kjo ua hap dyert masave terapeutike të cilat mund t’i ndihmojnë njerëzit për ta ndalur pirjen e duhanit dhe për të mos u shendoshur”.
“Shumë njerëz mundësia e trshendoshjes pas ndaljes së pirjes së duhani i destimulon që të lënë cigaren, por zbulimet tona sugjerojnë që ilaçet të cilat nxisin receptorin e nikotinës alfa-3 beta-4 mund të ndihmojnë që ish-duhanpirësit ta mbajnë peshën normale trupore”, tha dr. De Biasi.gazetajone
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni? Empty Re: Si ta ndalni cigaren dhe të mos shëndosheni?

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:59 am

he nje her;he se qenka interesante
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi