Programe Forum - Welcome
Udhëzimi për EKO-n People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Udhëzimi për EKO-n

Shko poshtë

Udhëzimi për EKO-n Empty Udhëzimi për EKO-n

Mesazh nga Master prej Sat Jul 09, 2011 9:33 am

Udhëzimi për EKO-n Is403-029

ECHO është një mënyrë diagnostikuese shumë e sigurtë, e shpejtë dhe pa dhembje, për të gjitha organet e trupit. Nuk dallohen muskujt dhe kockat.

Si bëhet ECHO;

Do të shtriheni në shpinë në krevatin e vizitës dhe do të zbuloni zonën që do të ekzaminohet. Mjeku do të vërë në lëkurën tuaj një lloj xheli, që siguron një kontakt të mirë të lëkurës me sondën. Xheli përmban kryesisht ujë, nuk njollos rrobat dhe fshihet lehtë. Eshtë i domosdoshëm bashkëpunimi juaj me mjekun: do t’ju kërkohet të merrni frymë thellë, të mbani frymën si dhe të ndër-roni pozicion disa herë, nga njëri krah në tjetrin.

Çfarë duhet të keni me vete: Në qoftë se keni ECHO të vjetër ose ndonjë ekza-minim tjetër radiologjik (echografi, tomografi etj.) është e këshillueshme t’i keni me vete.

PERGATITJA:

Për të arritur qëllimin e vet ECHO, si dhe për të patur
një diagnozë të saktë, në varësi të organit që do të ekzaminohet, duhet të zbatohen udhëzimet si vijon:
Për ekzaminimin e pjesës së sipërme të barkut (mëlçi, tëmth, pankreas, shpretkë) duhet të jeni pa ngrënë (me stomak bosh). Të mos keni ngrënë dhe pirë asgjë (as cigare) 4-5 orë para ECHO-s.
Për ekzaminimin e pjesës së poshtme të harkiit (veshkat, prostata, vezika urinare, mitra, vezoret, tubat) duhet të keni vezikën urinare plot.
Pini 3-4 gota ujë 2 orë para ECHO-s, mbani vezikën plot (mos shkoni në banjo) dhe, nëse keni presion të madh e nuk duroni dot, zbrazni vezikën dhe pini ujë përsëri.
Nëse do të bëni ECHO të dy pjesëve të barkut, duhet të jeni pa ngrënë, të pini 2-3 gota ujë 2-3 orë para ECHO-s, si dhe të mbani vezikën plot. Për ECHO të tjera (zemër, enët e gjakut etj.) nuk duhet përgatitje.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Udhëzimi për EKO-n Empty Re: Udhëzimi për EKO-n

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:57 am

kam ber nja dy-tri here eko une;edhe e di sesi behet zotrote mcncdd
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi