Programe Forum - Welcome
Kush duhet ta paguajë darkën? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Kush duhet ta paguajë darkën?

Shko poshtë

Kush duhet ta paguajë darkën? Empty Kush duhet ta paguajë darkën?

Mesazh nga Master prej Sat Jul 09, 2011 11:45 am

Psikologët britanikë kanë studiuar sesi ndikon atraktiviteti fizik i atij dhe i asaj në gatishmërinë e ndarjes së pagesës

Michael Stirrat dhe bashkëpunëtorët e tij nga Universiteti ‘St. Andrews’ janë nisur nga fakti i mirënjohur se sigurimi i ushqimit bën pjesë në vardisje te shumë lloje kafshësh, nga gjinkallat e deri te shimpanzetë, ku te shumica e këtyre kafshëve është mashkulli ai që e siguron ushqimin për femrën. Por, ata kishin supozuar edhe se kualiteti i mashkullit, respektivisht femrës në këtë lojë, ndikon në gatishmërinë e investimit në lojë.

Për këtë shkak, ata kanë organizuar takime hipotetike, pa u parë çiftet më parë, duke i pyetur pjesëmarrësit se sa do të ishin të gatshëm që të merrnin pjesë në pagimin e faturës së darkës.

Në studim kishin marrë pjesë 245 meshkuj dhe 171 femra. Ata më parë kishin vlerësuar se sa e konsiderojnë veten atraktivë, e më pas shkencëtarët u kishin treguar 12 fotografi të personave të gjinisë së kundërt, të cilat dallonin midis personave jo të pashëm, deri te ata tepër të pashëm.

Pjesëmarrësve në studim u duhej që të paramendonin se kanë dalë në darkë me ata persona dhe të thoshin se sa do të ishin të gatshëm që të merrnin pjesë në pagimin e darkës. Gati gjysma e femrave dhe e meshkujve ishin treguar të gatshëm që ta ndanin pagesën përgjysmë. Në pajtim me normat shoqërore, diçka më shumë meshkuj kishin deklaruar se ishin të gatshëm që ta paguanin tërë faturën.

Por, ata persona që e konsideronin veten tepër atraktivë, ishin më pak të gatshëm që të paguanin, pa marrë parasysh gjininë.fv
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush duhet ta paguajë darkën? Empty Re: Kush duhet ta paguajë darkën?

Mesazh nga Master prej Mon Aug 01, 2011 3:15 pm

Mire eshte kush te kete me shume lek Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Kush duhet ta paguajë darkën? Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush duhet ta paguajë darkën? Empty Re: Kush duhet ta paguajë darkën?

Mesazh nga Snake prej Mon Aug 01, 2011 8:49 pm

Femra femra se ska ci duhen leket
Snake
Snake
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 87
Reputation : 0
Join date : 30/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush duhet ta paguajë darkën? Empty Re: Kush duhet ta paguajë darkën?

Mesazh nga Master prej Mon Aug 15, 2011 7:37 pm

SI nuk flasin gocat


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Kush duhet ta paguajë darkën? Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush duhet ta paguajë darkën? Empty Re: Kush duhet ta paguajë darkën?

Mesazh nga Anakonda prej Sat Apr 07, 2012 5:33 am

Meshkujt,se kur vjen fundja ato shquhen per me xhentila sesa vajzat
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush duhet ta paguajë darkën? Empty Re: Kush duhet ta paguajë darkën?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi