Programe Forum - Welcome
Perimet, pjekje artificiale People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perimet, pjekje artificiale

Shko poshtë

Perimet, pjekje artificiale Empty Perimet, pjekje artificiale

Mesazh nga Master prej Sun Jul 10, 2011 8:26 pm

Perimet, pjekje artificiale Domatja-pesticid-150x150


Perimet trajtohen me hormone për të stimuluar në mënyrë artificiale pjekjen e parakohshme duke dëmtuar jo vetëm cilësinë.
Ekspertët e bujqësisë thonë se hormonet janë të ndaluara ose duhet të përdoren në mënyrë të kontrolluar, por sistemi i prodhimit është tërësisht jashtë kontrollit.
Askush nuk e mbron konsumatorin nga të tilla fenomene të cilat bëhen për të përfituar duke dëmtuar cilësinë. Me shqetësim, këtë fenomen e ngrënë dhe tregtarët të cilët i kërkojnë strukturave përkatëse të kontrollojnë fermerët që nga farërat që ata përdorin deri tek pesticidet apo dozat e përdoruara në produktet për konsumatorin.
I gjithë tregu është i mbushur me produkte të tilla të cilat stimulohen artificialisht për rritje dhe për pjekje parakohe.
Konsumatori është i detyruar të blejë cfarë u sërviret pa ditur se cfarë konsumon dhe c’pasoja do të ketë më vonë nga përdorimi pa kriter i pesticideve të ndryshme.
gazetajone
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet, pjekje artificiale Empty Re: Perimet, pjekje artificiale

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:56 am

Nga perimet domatet;e sallaten jeshile kam qef;sa per kto te tjerat detyrohem e i haj me zor;nejse te pakten pozitivisht ndikokan ne shendetin tone
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi