Programe Forum - Welcome
Shkencëtarët kanë zbuluar pse dashuria është e verbër People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Shkencëtarët kanë zbuluar pse dashuria është e verbër

Shko poshtë

Shkencëtarët kanë zbuluar pse dashuria është e verbër Empty Shkencëtarët kanë zbuluar pse dashuria është e verbër

Mesazh nga Master prej Sun Jul 10, 2011 8:34 pm

Shkencëtarët kanë zbuluar pse dashuria është e verbër 10-dashur_1007111029_1-150x150

Jeni të dashuruar, jeni “krejt në lule”, ndërsa partneri juaj është i përkryer, pa të meta. Shumë më vonë vjen pyetja e famshme: “Ku i pata sytë?” Shkencëtarët kanë gjetur tashmë përgjigjen për këtë pyetje.
Dashuria është e verbër për shkak të hormoneve, kanë zbuluar shkencëtarët britanikë. Hulumtuesit nga Bristoli kanë studiuar çiftet të cilat janë në martesë ose lidhje të lumtur. Atyre u është skanuar truri, përderisa kanë qenë duke shikuar fotografinë e partnerit dhe me këtë rast është konstatuar se u është rritur aktiviteti në pjesë të trurit ku gjenden receptorët e hormonit oxitocin.
Përndryshe, niveli i tij rritet papritmas gjatë shqetësimit seksual dhe kjo ka shumë pasoja, para së gjithash sforcon besimin mes partnerëve, largon frikën dhe nervozen dhe në këtë mënyrë lehtëson lidhjen emotive me personin tjetër.
Skanimi i trurit te çiftet e dashuruara në fillim të lidhjes së tyre, ka treguar se për çfarë arsye në ato momente jemi “të verbër”për të metat e partnerit dhe të gjitha i shohim në dritën më të bukur. Në periudhën e dashurisë më të madhe është i rritur aktivitetin në pjesën e trurit e cila është përgjegjëse për disponim dhe ekstazë, e kjo në masë të madhe rrezikon aftësinë e të gjykuarit dhe nuk lejon që objektivisht të shikojmë një person ose situatë.
Angelica Theodoridu, profesoreshë e psikologjisë në Universitetin e Bristolit, shpjegon se kur hormoni oxitocin lëviz nëpër qarkullimin e gjakut na bën që të gjithë personat rreth nesh t’i marrim si të shkëlqyeshëm.gazetajone
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkencëtarët kanë zbuluar pse dashuria është e verbër Empty Re: Shkencëtarët kanë zbuluar pse dashuria është e verbër

Mesazh nga Anakonda prej Mon Apr 09, 2012 3:41 pm

me mir me mos dashuru kurr se nuk pendohesh per asgje.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi