Programe Forum - Welcome
Kompjuteri K, më i shpejtë në botë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kompjuteri K, më i shpejtë në botë

Shko poshtë

Kompjuteri K, më i shpejtë në botë Empty Kompjuteri K, më i shpejtë në botë

Mesazh nga Master prej Wed Jun 22, 2011 9:49 am

Kompjuteri K, më i shpejtë në botë 761716131lajmetari761716131

Një superkompjuter japonez 8 petaflop e ka marrë titullin e kompjuterit më të shpejtë në botë në një listë të re të top 500 superkompjuterëve që do të jetë zyrtarisht e paraqitur në Konferencën Ndërkombëtare për superkompjuterizëm në Hamburg, gjatë ditës së sotme.

Kompjuteri K është i mbështetur në Institutin e Avancuar ‘Riken’ për Shkencën Kompjuterike në Kobe, Japoni dhe thyen rekordin e kaluar të superkompjuterëve me një fuqi të procesimit prej më shumë se 8 petaflop për sekond (1 kuadrilion - 10^15 llogaritje për sekondë) - tri herë më tepër se kundërshtari i vet.

I dyti në listë dhe si makina më e shpejtë në listë kur ishte publikuar në nëntor ishte ‘Tianhe -1A’, e ndërtuar nga Qendra Kombëtare e superkompjuterëve në Tianjin, në Kinë, e cila arrin 2.6 petaflop/s.

Suksesi i kompjuterit K shënon herën e parë që Japonia ka zënë vendin e parë në listën e top 500 superkompjuterëve që nga nëntori i vitit 2004, kur Earth Simulator i NEC ishte larguar nga froni, pas një mbretërimi prej 2 viteve.

Si kundërshtim me disa mega makina të tjera në listë, kompjuteri K e arrin këtë jo vetëm me një GPU brenda. Kompjuteri K ishte ndërtuar nga Fujitsu dhe përmban më shumë se 80,000 procesorë 2GHz SPARC64, secili me tetë bërthama, për të dërguar më tepër se 640,000 bërthama të procesuara. Një mund të shtypni këtu për të lexuar një vëzhgim të këtij sistemi.

Kompjuteri K përdor më së shumti rrymë, në krahasim me secilin sistem në listë. Ai shfrytëzon 9.89 MW, por ky kompjuter mbetet si sistemi i katërt më i mirë nga 500 të tillë për efikasitet energjetik, me një punë-për-watt, duke marrë 825 megaflop për watt./pcw.albanian/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kompjuteri K, më i shpejtë në botë Empty Re: Kompjuteri K, më i shpejtë në botë

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:47 am

ehe qenka komptjuteri me interesant ne bote
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi