Programe Forum - Welcome
Pak argetim historie nga matematika! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pak argetim historie nga matematika!

Shko poshtë

Pak argetim historie nga matematika! Empty Pak argetim historie nga matematika!

Mesazh nga Master prej Wed Jul 13, 2011 7:06 am

I) Matematikani i famshëm Leonadr Euler, vdiç më 18 shtator 1783. Në lidhje me këtë matematikani francez Kondorse tha: “Euleri pushoi së jetuari dhe së llogarituri”!

II) Fermai për numërat e thjeshtë ka thënë: “Të fshehtat e numërave të thjeshtë janë tepër të ngatërruara”!

III) Më 1780 një fëmijë dy vjecar, afrohet pranë një bregu lumi dhe i hedh disa gurë në të. Kurreshtar për rrathët që formohen dëshiron të afrohet e ti “kapë” me dorë, shkëputet prej dorës së ëmës së tij, rrëshqet nga bregu dhe bie në lumë! Fëmija kot kërkon nënën e vet për ndihmë, sepse lumi ishte i madh dhe shpejt e largon nga ajo. Ndoshta fëmija do të kishte vdekur sikur një kalimtar i rastit, të mos i gjendej më mdihmë vogëlushit, të cilin e shpëton nga vdekja e sigurt! Pikërisht, ky fëmijë i lindur më 1778, rritet dhe bëhet njëri ndër matematikanët më të famshëm të kohërave, emri i tij është Karl F. Gausi.

IV) Matematikani i njohur Bernuli, pak para vdekjes, e ka lene nje amanet: "Ne permendoren time te vizatoni grafikun e spirales logaritmike". Kjo eshte nje deshmi se kaq shume e ka deshte matematiken!

V) Në vitin 1736 akademia e Parisit shtroi një problem të vështirë astronomik, të cilin e zgjidhi i vetmi Euleri pas nëj pune INTENSIVE 72 orëshe. Por fatkeqësisht, pas kësaj nga puna e tëpërt dhe pa pushim, i verbohet syri i djathtë. Por me kaq Euleri nuk u ndal! Ai vazhdoi me të njetin ritëm dhe në vitin 1766 i verbohet edhe syri i majtë. Pa të dy sytë Euleri jetoi plot edhe 17 vjet të tjera!

VI) Rreth shekullit 9 para eres sone, mbreteresha Fenikase Didona, arriti qe me trikun e saj te perfitonte nje toke ne forme te rrumbullaket dhe aty e ndertoi qytetin e Kartagjenes. Dhe "humbesi" i kesaj toke ne fillim ishte nej fare JARBI, i cili i kishte premtuar Didones se do te jap toke sa zë lekura e nje demi, por Didona e preu lekuren ne rripa te vogla dhe formoi nje rreth shume te madh, .. etj...etj..
Deri ne shekullin XVII problemi: "Cila eshte figura me syprinen me te madhe nga te gjitha figurat me perimeter te njejte?", nuk mund te zgjdhej dot, por kete e beri Euleri i madh dhe e zbuloi shkencen matematike "Njehsimi Variacional", dhe se vertetoi se figura e kerkuar eshte QARKU! (Rrethi me brendesine e vet).FV
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi