Programe Forum - Welcome
Makrokozmosi People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Makrokozmosi

Shko poshtë

Makrokozmosi Empty Makrokozmosi

Mesazh nga Master prej Sat Jul 23, 2011 11:24 am

Makrokozmosi (greq μακροκόσμος - "μακρος" (makros) i madh, "κόσμος" (kosmos) - bote, gjithesi), ne kundershtim me mikrokozmosin, është "bota e madhe" ose "gjithçka që është". Makrokozmosi pershkruan boten e madhe, qe pa mjetet ndihmese teknike, matematikes dhe mendimit te njeriut, s´mund te rroket. Saktesisht, makrokozmosi fillon ne horizont, ku njeriu ne te vertete nuk mund t´a vëreje perkuljen e siperfaqes se tokes. Makrokozmosi është gjithcka, qe ne baze te permases se tij, tejkalojne mundesite e rrokjes shqisore te njeriut, dhe qe s´mund te rroket pa mjete ndihmese.klealove
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi