Programe Forum - Welcome
Thenie filozofike People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Thenie filozofike

Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Fri Jun 24, 2011 5:56 pm

1.Arti ështe pasqyrë e jetës.
Tolstoi

2.Kemi artin për të mos vdekur nga e vërteta.
Niçe

3.Arti është mënyra e njohjes së artistit me njerëzit.
Çemisbevski

4.Njeriu i përcjell njeriut mendimet me fjalë, kurs me art njerëzit u tregojnë njeri-tjetrit përjetimet e veta.
Plehanovi


5.Arti është krijuar që të përjetohet e jo të kuptohet. Andaj, çdo herë artet, kur dëshirojnë të jenë të kuptueshëm, çdoherë thonë budallallëqe.
Drajzeri


6.Në art, para së gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh të bukurën.
Stanisllavski


7.Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Tarkovski


8.Arti i bukur ështe art i gjeniut. Gjenialiteti është talent që i jep artit rregulia.
Kant


9.Kryeveprat shkruhen duke mohuar gëzimet e jetes dhe veten.
Mani


10.Ka shumë raste kur krijimtaria artistike është mësuesja e vërtetë e popujve.
Hegeli

11.Të flasësh dhe të shkruash të vërtetën ështe arti më i rëndë nga të gjitha artet.
Gorki


12.Arti ka për detyrë të njohë e të shpjegoje jetën.
Mani


13.Artin duhet dashur në vete, e kurrsesi vetem në art.
Stanisllavski


14.Artisti i vërtetë duhet të jetë i lidhur ngushtësisht me natyrën, me jetën, sidomos me popullin.
Shumani


15.Artisti së pari lind veten e pastaj të pranishmit.
Olivie


16.Artisti i madh është gjithmonë një i plagosur i madh.
Valesi


17.Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Ashi


18.Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bën këtë për vete, ai e ben ketë për të tjerët, për të gjithë ata që duan të dine në çfarë bote jetojnë, nga vijnë dhe ku shkojnë. Ai prodhon për bashkësinë.
Fisheri


19.Të shpjere dritë në thellësinë e zemrës së njeriut, ja detyra e artistit.
Shumani


20.Artisti duhet të jetë i vetmuar dhe i zgjuar të vësh-trojë atë që sheh, duhet të flasë me vete duke zgjedhur më të mirën.
Da Vinçi
21.Budallai i veshur mirë ndrit, por vetëm pa e hapur gojen.
Indiane


22.Njeriu më budalla, megjithatë, është më i mençur e me tërheqës se majmuni më i mençur.
Pisarevi


23.Më mirë e njeh budallai shtëpinë e vet, se i mençuri shtëpinë e huaj.
Spanjolle


24.Kush nuk e vlerëson veten nuk është i lumtur, e kush e vlerëson është budalla.
Mopasani


25.Në qoftë se çon nëntë budallenj për të belerë diçka, ti je i dhjeti.
Tuholski


26.Njeriu i mençur i mëson dhjetë gjëra dhe beson njërën; budallai mëson një gjë dhe beson se di dhjetë.
Novalisi


27.Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.
Ojeti


28.Kush nuk do gruan, verën dhe poezinë mbetet tërë jetën budalla.
Luteri


29.Budallai është budalla, kur dëshiron të bëhet më i mençur.
Hiçkoku


30.Gazetaria eshtë profesion tepër interesant, por duhet të braktiset me kohë.
Çerçili
31.Gazetari është i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmërinë.
Ojeti


32.Gazetaria është krijimtari në duar të shpejta.
Arnoldi


33.Gazetari i dobët nuk është filozof.
Tuholski


34.Publiku i keq dëshiron gazeta të këqija.
Ibseni


35.Lexuesit hyjnë në gazeta si në banjo të nxehta.
Makluani


36.As teologët që predikojnë në kishë, as oratorët në parlament, as profesorët në shkollë nuk kanë aq ndikim sa ka shtypi.
Vyn Tuholski


37.Nuk kam asgjë për doganë, përveç gjenialitetit.
Uajldi


38.Të gjithë të mëdhenjtë janë modestë.
Lessingu


39.Njerëzit gjeni i kanë biografitë më të shkurtëra. Familjet e tyre nuk mund të thonë asgjë për ta.
Tuvimi


40.Gjeni është ai që zgjidh probleme, të cilat nuk kemi ditur se ekzistojnë.
Grasi
41.Posa dyshoj në gjenialitetin tim bëj ndonjë marrëzi, të cilën bota e quan gjenialitet.
Dali


42.Talenti punon e gjeniu krijon.
Shumani


43.Kryelartësia e të vegjëlve shprehet në të folurit e pareshtur për vetveten, kurse madhështia e të mëdhenjve në faktin se ata kurrë nuk flasin për vete.
Volteri


44.Mundet miu edhe të jetë gjeni, por po të jetë në kurthë, mbaroi puna e tij.
Kërlezha


45.Gjeniu i ngjan çdokujt, e atij askush.
Balzaku


46.Kokat më të fuqishme të botës shpesh janë ato nga të cilat bota e zëshme dëgjon më së paku.
Uordsvorti


47.Më mirë të kesh një historian se dhjetë gjeneralë. Me gjeneralët mund të mos humbasësh luftën, por me historianë i fiton të gjitha betejat.
Kallamata


48.Çka do të shkruajë historia? Historia, zotëri, do të gënjejë si zakonisht.
Shoi


49.Historia e botës është vetëm biografia e njerëzve të mëdhenj.
Raseli


50.Historia e një morri dhe historia e Aleksandrit të Madh mund të jenë njësoj interesante për literaturë.
Floberi
51.Talenti i historianëve ka të bëjë me atë që të krijojnë një tërësi të vërtetë nga dromcat pjesërisht të vërteta.
Renani


52.Historinë mund ta krijojë çdokush, por ta shkruajë vetëm njeriu i madh.
Uajldi


53.Kritiku duhet të thotë vetëm të vërtetën. Mirëpo, më parë, këtë të vërtetë duhet ta njohë mirë.
Renardi


54.Ku e heton se kritika nuk shkruan budallallëqe për ty, mos shkruaj më. Do të thotë, ke filluar të biesh dhe të përsëritesh, e kjo është fillimi i mbarimit.
Ibseni


55.Ne jemi të gatshëm të bëjmë vetëkritikë, por me kusht që askush të pajtohet me ne lidhur me këtë.
Ebner-Eshenbahu


56.Letërsia është republikë ku çdokush do që të jetë mbret.
Kestneri


57.Letërsia nuk e ka pasuruar botën vetëm duke i dhënë libra, por duke zhvilluar një tip të ri të njeriut-shkrim-tarin.
Borhesi


58.Frymëzimin nuk e kemi çdoherë para duarve. Pse të shkruajmë pra edhe kur nuk e kemi fare.
Gribojedovi


59.Tregomëni trimin, unë do ta shkruaj tragjedinë.
O'Henri


60.Punoni, kryeni, publikoni.
Faradeji
61.Drama jeton vetëm në skenë. Pa skenë ajo është si shpirti pa trup.
Gogoli


62.Ka nja njëzet a tridhjetë kryevepra letrare, të cilat njeriu s'duhet të vdesë para se t'i këndojë.
Noli


63.Leximi e ushqen mendjen.
Seneka


64.Njeriu s'bëhet i mirë dhe i mësuar nëse lexon shumën, por nëse lexon shumë e shpesh gjera të mira.
Lorka


65.Leximi për mendjen është si gjimnastika për trupin.
Stali


66.Lexoni! Mos lejoni që t'u kalojë as një ditë e jetës suaj pa lexuar, të paktën një faqe nga libri i ri.
Paustovski


67.I kam frikën njeriut që ka lexuar një libër.
Latine


68.Si s'lexojnë libra, njerëzit s'mendojnë.
Didro


69.Ai që mban shënime gjatë leximit, ka lexuar dy herë.
Latine


70.Mos fol për atë që ke lexuar, por për atë që ke kuptuar.
Azerbejxhane
71.Të lexosh e te mos kuptosh, kjo është si të shkosh në gjueti e të mos gjuash asgjë.
Goldoni


72.Libri që nuk meriton të lexohet dy herë, nuk vlen të lexohet as edhe një herë.
Bushi


73.Unë jam pjesë e çdo gjëje që kam ndeshur në jetë, së këndejmi jam edhe pjesë e asaj që kam lexuar.
Tenisoni


74.Leximi i librave të mirë është një lloj bisedimi me njerëzit më të mirë të kohërave të kalura (autorëve të librave), një lloj bisedimi me ç'rast na komunikojnë mendimet e tyre më të mira.
Dekarti


75.Të lexojmë, të ecim një hap me njerëzimin, me mendjet e tij më të ndritura, ku hyjnë edhe shkrimtarët më të mirë, me përparimtarë, të kaluar e bashkëkohës.
Elyari


76.Ndonjëherë lexuesit ndahen nga librat tërësisht të transformuar.
Hygo


77.Njerëzit e rëndomtë dinë pak se sa kohë dhe ç'përpjekje i duhen njeriut për të mësuar leximin. Kam tetëdhjetë vjet që lexoj dhe ende nuk e mësova.
Gëte


78.Kur lexoj librin interesant mund të harroj çdo gjë rreth e rrotull dhe të zhytem në lumturi.
Momsoni


79.Zbavitja më e bukur për njerinë është leximi, shoku më i mirë libri.
S.Fmshëri


80.Libri është mikeshë e zemrës.
Lavica
81.Shpesh mund të konstatosh se libri është shok më i mirë se njeriu.
Setembrini


82.Libri është pykë që duhet të thyejë akullin e detit në ne.
Kafka


83.Ka libra prej të cilave mësojmë gjithçka, por në fund nuk kuptojmë asgjë.
Gëte


84.Mjaft vlerë ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.
Kineze


85.Asnjëherë nuk e ve emrin tim në librat që blej, para se t'i lexoj ato, sepse vetëm atëhere mund të them se janë të miat.
Dosi


86.Sikur të botoheshin vetëm librat e dobishëm, të tillë do të kishte së paku njëqind herë më pak.
Volteri


87.Çdo libër ka fatin e vet.
Latine


88.Librat janë si miqtë: duhet të jenë të mirë, por pak.
Strindbergu


89.Dhoma pa libra është e ngjashme me trupin pa shpirt.
Ciceroni


90.Botën e zbulova përmes librave.
Sartri
91.Libri është i mirë në rast se autori thotë vetëm atë që duhet dhe ashtu si duhet.
Aristoteli


92.Libri në përgjithësi është rrugë nga e keqja kah e mira, nga padrejtësia kah e drejta, nga pavërteta kah e vërteta, nga nata kah dita.
Hygo


93.Libri i mirë është pikërisht një lloj bisede me një të mençur. Lexuesi mëson nga ai shumë gjëra të dishme, aftësohet për të njohur realitetin dhe për të kuptuar jetën.
Tolstoi94.Me libër bëhesh më i mirë.
Gonçarovi


95.Të mos kesh libra është shkalla më e lartë e mjerimit. Mos e sjell veten në këtë pozitë.
Raskini


96.Libri me porosi e shpëton njeriun nga padituria, kurse libri i bukur e shpëton njeriun nga vrazhdësia dhe banaliteti.
Çernishevski


97.Disa libra janë harruar pa e merituar këtë, asnjë libër nuk është mbajtur në mend pa meritë.
Audeni


98.Sa më tepër që njihemi me libra, aq më i vogël bëhet rrethi i njerëzve me të cilët dëshirojmë të rrimë.
Fojerbahu


99.I kam inat librat! Na mësojnë të flasim për gjërat që s'i kemi ditur.
Ruso


100.Në jetë pata vetëm një mik të vërtetë dhe të sinqertë: librin.
Volteri
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Fri Jun 24, 2011 5:58 pm

101.Çdo gjë të mirë në jetë e mësova nga librat.
Gorki


102.Libri është më i vlefshëm se përmendorja e stolisur me piktura, reliev apo gravura, meqë ai ngre përmendore në zemrën e atij që e lexon.
Mbishkrim i lashtë egjiptian


103.Disa libra duhet të shijohen, disa të tjerë të gëlliten, kurse disa vetëm të përtypen dhe të treten.
Bekoni


104.Eshtë e pamundur të shkruash libër të mirë pa shkruar më parë ca më të dobët.
Shoi


105.Librat e mi janë ujë, librat e gjenive të mëdhenj janë verë. Të gjithë pinë ujë.
Tueni

106.Librat janë ushqim i djalërisë, zbavitje e pleqërisë, stoli e përparimit, mburojë dhe prehje në mundime, dritë në shtëpinë e errët, shokë ditën, natën, në ndjenja dhe në udhëtim.
Ciceroni


107.Dikur janë shkruar libra, ndërsa tani vetëm fragmente librash. Kur u hëngër buka, mbetën vetëm thërmitë.
Dosi


108.Më shumë dua librat se fronin mbretëror.
Shekspiri


109.Autori krijon librin, shoqëria e aksepton ose e refuzon atë. Krijuesi i librit është autori, krijuesi i fatit të tij është shoqëria.
Hygo


110.Librat e mirë janë si ato vasha bujare dhe të zgjuara, të cilat s'ia dhurojnë zemrën secilit.
Fojerbahu.
111.Libri është gjë e madhe nëse njeriu di ta shfrytëzojë.
Bloku


112.Nuk ka libër që është aq i keq sa të mos na hynte sadopak në punë.
Pliniu i Ri


113.Nëse një libër vlen të lexohet, atëher vlen edhe të blihet Raskini


114.Librat janë pasuri e grumbulluar e botës, trashëgimi dinjitoze e brezave dhe e popujve.
Toro


115.Nuk ka libra të moralshëm dhe të pamoralshëm. Librat janë shkruar mirë ose të shkruar keq. Kjo është e tëra.
Vilde


116.Muzika është e vetmja gjuhë universale.
Rogjersi


117.Muzika është art i zemrës dhe, si e tillë, ajo i drejtohet direkt zemrës.
Hegeli

118.Muzikën e konsideroj rrënjë të të gjitha arteve.
Klajsti


119.Gjithmonë e kam ndjekur muzikën dhe nuk e kuptoj sesi dikush mund të mirret për njeri të arsimuar po qe se nuk e njeh muzikën.
Markezi


120.Në natyrë nuk mund të hasim asgjë më të bukur dhe më të përkryer se muzika. Ajo futet thellë në zemrën e njeriut.
Kogoji

121.Muzika çdoherë ka qenë ushqim i dashurisë, kurse dashuria ushqim për muzikën.
Moxarti


122.Muzika është gjuhë botërore që s'duhet përkthyer.
Auerbahu


123.Atje ku ndërprehet biseda, atje fillon muzika.
Hofinan


124.Mos u bëj poet nëse s'mund të vdesësh për secilin varg, për secilën fjalë.
A.Shkreli


125.Poetët fillojnë të jetojnë vetëm atëhere kur vdesin.
Petrarka


126.Më mirë është poet pa publik, sesa publik pa poet.
Zilahi


127.Poeti nuk mund t'u sjellë porosi të tjerëve, në qoftë se nuk është vetë më tepër njeri se ata.
Karlajli


128.Poetët janë shqisat, kurse filozofët intelekti i gjinisë njerëzore.
Viko


129.Njeriu bëhet poet atëhere, kur është në gjendje ta thotë atë që do dhe që duhet ta thotë.
Stendali


130.Poezia është gjuha amnore e racës njerëzore.
Helderi
131.Të merresh me poezi është punë e kotë, po qe se si poet i shmangesh punës.
Pushkini


132.Poezia ka më tepër karakter rinor, kurse filozofia pleqëror.
Shopenhaueri


133.Shpirti i një populli pasqyrohet në poezinë e tij më mirë se në çdo formë tjetër të artit.
Boske


134.Shkenca është forcë.
Bekoni


135.Çdo përparim i madh në shkencë rrjedh nga imagjinata e re, e guximshme.
Deveji


136.Jeta i cakton qëllimet shkencës, kurse shkenca ndriçon rrugët e jetës.
Mihalovski


137.Shkenca ka për detyrë t'i sigurojë njeriut sundimin mbi natyrën.
Bekoni


138.Shkenca nuk ka dimensione morale, ajo është si thika: nëse i pret kirurgut dhe vrasësit, atëhere secili prej tyre do ta përdorë në mënyrën e vet.
Brauni


139.Detyrë morale e shkrimtarit nuk është që të flasë siç i pëlqen dikujt, por siç është e vërteta.
Qosja


140.Sa më të mirë që të jenë shkrimtarët aq më pak flasin për veprat e tyre.
Hemingfuei

141.Shkrimtari ka vetëm një mësues: lexuesit.
Gogoli


142.Shkrimtari nuk shkruan më tepër se ç'flet goja e njeriut.
Bokaçio


143.Shkrimtarët më të mëdhenj shfaqen pikërisht në kohën e krizave më të ashpra shoqërore.
Lunaçarski


144.Shkrimtarët e mëdhenj vdesin dy herë: një herë si njerëz e së dyti si shkrimtarë të mëdhenj.
Valeti


145.Në qoftë se lexuesi nuk e njeh shkrimtarin, fajtor për të është shkrimtari, e jo lexuesi.
Ilfi


146.Çdo qyqarësi, çdo turpërim për shkrimtarin është mëkat. Guximi i tij qëndron në shprehjen. Edhe po qe se për të do të bartë përgjegjësi, ai patjetër duhet të flasë.
Kaneti


147.Shkrimtarët farkëtohen në padrejtësi, njëlloj siç farkëtohet një shpatë.
Heminguei


148.Shkrimtari duhet të ketë më pak perspektivë precize dhe të caktuar sesa politikani, ai duhet të jetë më pak "sektar".
Gramsh


149.Para se të mësoni të shkruani, mësoni të mendoni.
Boalo


150.Shkrimtari i talentuar mund të shkruajë atë që mendon e të mos e fyejë shtetin.
Borhesi

151.Shkrimtari patjetër duhet të evitojë gazetarinë për shkak të punës krijuese dhe jetësore.
Heminguei


152.Nëse përpiqet, shkrimtari mund të edukojë shumë lexues.
Heminguei


153.Vepra, e jo fjalë.
Latine


154.Secilën vepër tënde kryeje si të ishte fjala për veprën e fundit jetësore.
Marko


155.Veprat njerëzore i vlerësojmë sipas asaj se sa na ofrojnë kënaqësi, apo sa na shkaktojnë dhembje.
Fransi


156.Si do të njohësh vetveten? Duke e shikuar asesi, por duke vepruar. Orvatu të kryesh detyrën, obligimin tënd, dhe menjëherë do të shohësh sa vlen.
Gëte


157.Që të kryejmë vepra të mëdha duhet të jetojmë si të mos vdisnim kurrë.
Vavennafgu


158.Besimi dëshmohet me vepër e jo me fjalë.
Dekarti


159.Shpirti i njeriut ka net të gjata që t'i rrënojë veprat e ditës.
Verneri


160.Njeriu fotografon vetveten me veprat e veta.
Shileri
161.Shumica e përpiluesve të vargjeve dhe aforizmave u ngjajnë njerëzve që hanë qershi: njëherë i zgjedhin më të mirat, kurse në fund i hanë të gjitha.
Shamfori


162.Aforizmi i vërtetë është gjithësia në një pikë ujë.
Keseli


163.Grumbullimi i anekdotave dhe maksimave për një njeri me famë është pasuria më e madhe, nëse ato të parat di t'i fusë në bisedë në vend të duhur dhe nëse të dytat i kujtohen në momentin e duhur.
Gëte


164.Aforizmi shkëlqen dhe shquhet me shkurtësi.
Irzkikovski165.Aforizëm është mendimi i koncentruar. Në botën e mendimeve është si poezia në letërsi.
Vidmari


166.Aforizmi nuk duhet të jetë i vërtetë, por duhet t'i japë krahë të vërtetës.
Kmusi


167.Fjala e ëmbël thërret miq, ajo zbut, pajton armiq.
Shqife


168.Telegrami është i vetmi rast ku numërohen fjalët në vend të veprave.
Likoku


169.Po ta lejoni cilindo njeri të flasë së tepërmi, edhe ai do të fitonte besimtarë.
Stivensoni


170.Nuk ka gjë më të vështirë në botë se mjeshtëria e fjalëve.
Gorki
171.Kur njeriu flet shumë, thotë edhe diç që nuk është dashur ta thoshte.
Konjuçi


172.Ata që dinë të flasin, flasin shkurt.
Dostojevski


173.Sikur të bliheshin fjalët, më pak do të flitnin.
Tomaseo


174.Sado i mençur të jetë njeriu kur flet shumë, në fund, nuk e ie pa e thënë ndonjë marri.
Dyma


175.Ka njerëz që flasin, flasin e flasin, derisa arrijnë më në fund edhe të thonë diç.
Gitri


176.Pusho së foluri mu atëherë kur sheh se ke filluar të nxehesh vetë, ose ai me të cilin bisedon. Fjala e pathënë është flori.
Tolstoi177.Fjala e thënë në kohën e duhur është mollë në gotën e argjendtë.
Solomoni


178.Vlerëso fjalët! Çdonjera prej tyre mund të bëhet e fundit për ty.
Leci


179.Më mirë është t'u besojmë syve tanë, se fjalëve të huaja.
Tajmuri


180.Kush flet shumë, ose di shumë, ose gënjen shumë.
Heltaji

181.Njerëzve duhet t'u flitet me zë të lartë: masa i dëgjon të zëshmit.
Guareski


182.Kush flet ç'dëshiron, duhet të dëgjojë edhe atë që nuk e dëshiron.
Tajmuri


183.Mos u besoni fjalëve, as tuajave as të huajave, besoniu vetëm veprave tuaja dhe të huaja.
Tolstoi


184.Sikur njerëzit të flisnin vetëm çfarë dinë dhe çfarë kuptojnë, ata mbase as që do të flisnin fare.
Molieri


185.Fjalët u ngjajnë rrezeve të rentgenit: po t'i përdorim si duhet, ato depërtojnë gjithkah.
Haksli


186.Fjala është grua shtatzënë që lind viganë. Fjala na bashkon me yjet dhe majmunët.
Kerlezha


187.Nëse fjalën s'e thua dot në shesh se ke drojë, mos e thuaj as pas nesh.
Saadi


188.Kurrë mos i dëgjoni ata që flasin keq për të tjerët, e mirë për ty.
Tolstoi189.Kur njëqind vetë flasin të njëjtën gjë, atëherë, ajo është ose Vox Dei (zëri i zotit),ose marri e madhe.
Irzhikovski


190.Shikimet e njerëzve u ngjajnë peshqve; ata e hanë njeri-tjetrin. Edhe fjalët shëmbëllejnë me peshqit; fjala e madhe e gëlltit të voglën.
Arapi

191.Rrallëherë pendohemi pse kemi folur pak, e shpesh pse kemi folur tepër. Kjo është një e vërtetë e vjetër që e dinë të gjithë, veçse askush nuk i përmbahet.
La Bryeri


192.Secili që flet diç, shpesh e hesht atë më të mirën
Ludvigu


193.Është lehtë të flasësh kur ke ç'të thuash, mirëpo vështirë është ç'të thuash, kur duhet të flasësh.
Elioti


194.Përdorimi më i mirë i fjalëve është heshtja e plotë.
Tagora


195.Të bësh një hap përpara, të thuash një fjalë të re, kjo i frikëson njerëzit më së shumti.
Dostojevski


196.Në botë nuk ka torturë më të madhe se tortura me fjalë.
Nadsoni


197.Fol vetëm për atë që e ke të qartë, ndryshe hesht.
Tolstoi


198.Njerëzit na kuptojnë më mirë kur u flasim pak.
Strindbergu


199.Fjalët janë thumba për të varur idetë.
Londoni200.Gjuha ruhet, atje ku shkruhet.
Shqipe
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Fri Jun 24, 2011 6:00 pm

201.Gjuha nuk ka eshtra, por i thyen eshtrat.
Bullgare


202.Të ndiejmë mundemi vetëm në gjuhën amtare, të mendojmë edhe në ndonjë gjuhë tjetër.
Elioti


203.Ai që zotëron gjuhën e vet vlen më tepër se ai që pushton një qytet.
Një mendimtar i lashtë


204.Njeriu që nuk i di gjuhët e huaja, nuk di asgjë për gjuhën e vet.
Gëte


205.Oratoria është art i mashtrimit.
Montenji


206.Oratoria duhet të ketë parasysh tri gjëra: çka flet, kujt i flet dhe si flet.
Ciceron i


207.Vetia e oratorit të mirë është të heshtë kur nuk e dëgjojnë me ëndje.
Luteri


208.Oratori duhet të jetë i mrekullueshëm, në të kundërtën ngjall mërzi dhe tallje.
Seldeni


209.Derisa të martohet i mençuri, budallasë i bahen fëmijët çobanë.
Shqipe


210.Gjuha dhe zemra nuk duhet të kenë kundërthënie.
Azerbejxhane
211.Mos u marto për të holla, ato mund të huazohen lehtë.
Skoceze


212.Martoje djalin kur të duash, por vajzën fejoje kur të mundesh.
Kroate


213.Pema gjykohet nga prodhimi, njeriu nga veprat.
Afrikane


214.Çdo njeri i lumtur është i bukur.
Irlandeze


215.Lumi i thellë rrjedh qetë qetë, njeriu i mençur flet ngadalë.
Kineze


216.Për një fjalë goje njeriu del i mençur dhe për një fjalë i marrë.
Amerikane


217.Derisa njeriu ka kokën mbi shpatulla, për të nuk është e humbur asgjë.
Vietnameze


218.Njerëzit vlerësohen sipas suksesit të tyre, e jo sipas meritave.
Persiane


219.Të quhesh njeri është e lehtë, të jesh njeri është e vështirë.
Afnkane


220.Bashkë në qoftë se jetojnë gjatë, shtazët duhen mes veti, kurse njerëzit urrehen.
Kineze
221.Mali nuk ka nevojë për mal, por njeriu ka nevojë për njeri.
Baske


222.Njeriu i gëzuar është si dielli, shndrit atje ku depërton.
Turke

223.Kush nuk është i mençur zemrën e ka në gjuhë, e kush është i mençur gjuhën e ka në zemër.
Jordaneze


224.Po qe se dajaku do të bënte dikë të mençur, atëherë më të mençurit do të ishin buajt.
Madagaskarese


225.Gënjeshtra ka shtatë variante të ndryshme, ndërsa e vërteta vetëm një.
Afrikane


226.Kush ankohet shumë për dele, ndodh që humb lopën.
Holandeze


227.Kur të jesh në zor edhe thiu të bëhet dajë.
Shqipe


228.As mos e merr kafshatën e madhe, as mos fol ndonjë fjalë të madhe.
Greke


229.Ujku e mbron delen nga dhelpra për ta ngrënë vetë.
Bullgare


230.Nderi dhe autoriteti as nuk blihen, as nuk huazohen.
Gjermane
231.Kush premton shumë, nuk bën asgjë.
Hungareze


232.I shëndoshi ka njëmijë dëshira, i sëmuri vetëm një: të jetë i shëndoshë.
Sllovene


233.Kush blen ç'nuk i duhet, në fund shet edhe ç'i duhet.
Rome


234.Kush thotë se ka mjaft kohë, vonohet.
Holandeze235.Të lavdëruarit e vetvetes është fillimi i turpit.
Japoneze


236.Buka e të varfërit është më e ëmbël se e të pasurit. Atë e ëmbëlson uria.
Indiane


237.Siguria më e mirë për t'u mbrojtur nga të këqijat është kujdesi dhe maturia.
Malajzeze


238.Mençuria nuk banon vetëm në një shtëpi.
Afrikane


239.Puno si skllav, por ushqehu si lord.
Shqipe

240.Ndonjëherë edhe djalli e thotë të vërtetën.
Spanjolle

241.Kush s'ka fëmijë, s'ka dritë në sytë e tij.
Persiane


242.Në shtëpinë e të varurit mos e përmend litarin
Zviceriane


243.Më mirë pa një sy, se sa pa dy sy.
Gjermane


244.Miqtë e vërtetë janë të rrallë.
Latine


245.Fatin nuk e njeh me kokë, por me zemër
Norvegjeze


246.Ushqeje qenin se nuk të leh.
Bullgare


247.Për miun maca është luan.
Shqipe

248.Dora që jep është gjithnjë mbi dorën që merr.
Spanjolle


249.Ai që vdes për atdhe, ka jetuar mjaft.
Spanjolle


250.Kush do që të ngrohet në pleqëri, le të ndërtojë vetë një stufë në rini.
Gjermane
251.Janë tri lloje fatkeqësish: në fëmijëri të humbësh babanë, në burrëri gruan dhe në pleqëri të jetosh pa djalë.
Kineze


252.Kush nuk e ka provuar atë që është e hidhur nuk di çka është e ëmbël.
Rumune


253.Kush vjedh një ve, vjedh edhe delen.
Greke


254.Kryelartësia është kushërirë e paditurisë.
Kineze


255.I marrë është ai që nuk di të fshehë mençurinë.
Indiane


256.Kush përkulet para njerit, i tregon shpinën tjetrit.
Turke


257.Mos u frikëso në qoftë se mëson dhe punon ngadalë, por frikësoju në qoftë se rri kot.
Kineze


258.Më turp është të mos përpiqesh të dalësh nga balta, se sa që je futur në të.
Italiane


259.Kush vrapon pas shumë lepujve, nuk zë asnjë.
Greke260.Mysafirëve dhe peshqve pas tri netëve fillon t'u vijë erë e keqe.
Angleze

261.Njëqind miq janë pak, një armik është tepër.
Islandeze


262.Në qoftë se dish shumë, më shumë fat do të kesh.
Burmane


263.Kur do njeriu të rrahë një qen, gurë gjen gjithnjë.
Belge


264.Mos i flak këpucët e vjetra, para se t'i blesh të rejat.
Flamane


265.Peshqit e vjetër, para se ta përpijnë ushqimin, mirë e mirë e përtypin
Suedeze


266.Dituria e paktë është më e rrezikshme se padituria.
Boliviane


267.Të fuqishmit i mund turpi, kurse të dobëtit frika.
Madagaskarase


268.Më mirë një shishe verë gjatë jetës, se tri shishe pas vdekjes.
Koreane


269.Proverbat janë stoli e bisedës.
Persiane


270.Me shokë të mirë edhe në kohë të vështira kalohet mirë.
Arabe
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Sarita prej Sun Aug 07, 2011 8:50 am

271.Buzeqesh edhe kur buzeqeshja eshte e trishtuar se me e
trishtuar se nje buzeqeshje e trishtuar eshte trishtimi qe
nuk mund te buzeqesh

272.Mik i mir eshte ai person i cili ta njeh kengen e zemres
dhe ta kendon kur ti i harron fjalet.....

273.Jetoje çdo dite te jetes sikur ajo te ishte e fundit

274. Detyra jone kryesore eshte qe te mos shikojme ne
largesine e mjegullt te se ardhmes,por te veprojme tash ne
drejtimin qe te shohim.......

275.Jemi te kendshem si aroma e mengjesit dhe do te
vazhdojme rrugen drejt suksesit.......

276.Zemra e njeriut te persosur eshte gjithmone e pezmatuar
por fytyra e tij eshte kurdohere e gezuar....

277.Njeriu meson te flase shume shpejt ndersa te heshte
shume shume vone.......

278.Me mir te te humbe nje minute ne jete sesa jeta per nje
minute.....

279.Miqesia shton lumturin dhe zvogelon mjerimin duke
dyfishuar gezimin dhe duke larguar hidherimin......

280.Nese jeta eshte nje dru i mir vdekja eshte pema e
tij,nese jeta eshte nje varg vuajtjesh ateher vdekja eshte
fundi i tyre.........

281.Nese egziston dehja ateher dashuria eshte pija me te
cilen jeta dehet...........

282.Jeten mos e mallkoni por ndertoni......dashurine
perforconi e mos e shkaterroni.......

283.Mendja e njeriut kuptohet me te folur dy tri fjale por
zemra e tij smund te kuptohet as per disa vjet........

284.Lumturia eshte sikur nje bjeshke....veshtire per tu
kapercyer kur nje here e arrin kulmin...Pamja eshte e
bukur.........

285.Kur mbyllet njera port Perendia e hap tjetren........

286.Buzeqeshja eshte pushim per te lodhurit...drite per
shpirtngushtit....diell per te merziturit dhe terapi per te
semurit.......

287.Rinia eshte e lumtur kur mendon se egziston e
ardhmja.....

288. Tri gjera nuk kthehen prape: Fjala e dhene,shigjeta e
leshuar dhe koha e kaluar !

289.Askush nuk eshte aq i pasur sa te bleje te kaluaren.....

290.Njeriu i mençur e din se i vetmi çmim per shpirtin e tij
eshte nje vend ne parajse......

291.Persosshmeria nuk mund te arrihet vetem duke degjuar
mendimet e te tjereve por duke bere perpjekje per te gjetur
mbeshtetje ne vete........

292.Nuk ka shkence me te veshtire se te dish te jetosh mire
e natyrshem293.Dinjiteti nuk qendron ne pseudonimin e titujve por ne
vetedijen se e meritojne ato.....!
Sarita
Sarita
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 404
Reputation : 3
Join date : 11/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 01, 2012 5:29 pm


Mendimi eshte gjithcka dhe gjithcka eshte mendim
Njerezit besojne ato qe duan
Njerezit e vegjel flasin per njeri tjetrin, normalet per gjera , ndersa te medhenjte per ide
Mesimi i njeriut duhet te filloje nga fjalet e urta
Mos rri me budallain se pervce humben kohen, behesh edhe vet i tille

Luftetari i vertete eshte Luan dhe dhelper
|||< Ne kete bote, ne fillim duhet te besh parat, pastaj do vije pushteti, pastaj vijne grate>|||
Ai liber qe nuk te ben per ta lexuar 2 here nuk duhet lexuar as edhe nje here !
Veshtiresia e gjerave qendron te thjeshtesia e tyre Albert Einstein
Kur te thone naten e mire ik se nuk e ke mire
Kur isha i ri e dija se paraja ishte e shume e rendesishme, tani jam i sigurt.
Ne kete toke qe kullon gjak , cdo gezim eshte i mynxyrshem dhe njerezit e lumtur jan vetmitare.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Wed May 02, 2012 8:43 am

"Guximi nuk është mungesa e frikës, por gjykimi se diçka tjetër është më e rëndësishme se frika"


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Wed May 02, 2012 8:45 am

"Gjëja më e bukur që mund të të ndodhë në jetë është të gjesh dikë që i di defektet dhe dobësitë e tua, dhe sërish të mendojë që je i/e mrekullueshëm."


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Wed May 02, 2012 8:46 am

Të palumturit me kuptimin e vërtetë të palumturisë janë ata që kanë bankrotuar nga depotë e imanit(besimit) dhe nga ekuilibri i bindjes !


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga SunShiNe prej Wed May 02, 2012 6:50 pm

Njeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

Njeriu eshte i mire, njerezit jane te ashper. SHEKSPIRI

Njeriu ideala fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femres. ZOARI

Njerzit kurre s`kendojn, dhe bilbilat vajtojn CAJUPI

Njeriu esht sherbetor i jetes STERJO SPASE

Eshte kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe. HORACI

Sendet me te shtrejta ne bote jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHERI

Njeriu pa atdhe si qyqa pa fole. I.HARDSHE

Atdheu s`eshte monopol i askujt. POPULLI


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Sat May 26, 2012 6:22 pm

Nqs je i trishtuar dhe do te vdesesh, mendo per ata qe kane vdekur e deshen te jetonin, por duhet te vdisnin.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Sat May 26, 2012 6:29 pm

Neqoftese do shum dike...trajtoje ate si DIKUSH jo si DICKA!


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Sat May 26, 2012 6:29 pm

Dashuria njeh vetem nje ligj.Ligjin e besnikerise.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga SunShiNe prej Sat May 26, 2012 6:47 pm

Te rezistosh do te thote te mos heqesh dore,Te mos heqesh dore do te thote te mos dorezohesh,Dhe shanset e rrezimit do te jene me te vogla se ato te fitores


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Tue Jun 05, 2012 8:48 pm

“…keshtuqë, un po të fus nji të injorume, dhe ti mbetesh me gisht në gojë, pa merituar aspak vëmendjen time…Ky quhet thjesht përçmim, që do të thotë se ti ke çmim shumë të ulët si frymor…”
-alban guri-


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Tue Jun 05, 2012 8:49 pm

‎”Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen, zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin…!”


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Thu Jun 14, 2012 5:51 am

- Të kuptosh të vërtetën e diçkaje, është fillimi i të kuptuarit.
- Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë
- Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe.
- Nuk është i lumtur ai qe ka, por i kënaquri me atë që ka.
- Njeri i mirë është ai që do për tjetrin atë që do për vete.
- Bujaria dëshmohet kur je nevojtar.
Pasuria nuk i përket atij që e ka, por atij qe di ta gëzojë atë.
- Pasuria është si uji i kripur; sa më shumë pi, aq më shumë ke etje për të.
- Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
- Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon një flete.
- Drurin e bren krimbi,njeriun hidhërimi.
- Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen, zakonisht lëpijnë këkahshshët e atyre që i godasin.
- Bukuria e shpirtit nuk vdes (bukuria nuk matet në trup)
- Turpi (marrja) është fortifikatë
- Mendja e pastërtë në zemër të shëndosh
Duke qene se nata ka perberje yjesh, mendimet trazohen rrembimthi per te rigjetur prejardhjen. Ne kete menyre lodhja kerkon te vihet ne dijeni per djeren e fshehur. Ndoshta nuk duhet edhe aq shume pervoje per t'u thelluar ne perkujtimin e zbehjes, por sido qe te jete te perqendrohesh per se dyti nuk kushton me teper se nje cerek nate.Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
Bjellinski
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Sun Jun 17, 2012 9:31 am

Abu Bakr: Përmirëso sjelljen tënde, përpara se të kërkosh nga të tjerët të përmirësojnë të tyren.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Tue Jun 19, 2012 5:21 am

Çdo ditë e jetës sate është një faqe e biografisë sate, kujdesu ta shkruash mirë,

sepse një faqe e keqe ndyn gjithë librin.Njeriu duhet të përpiqet të mësojë çdo gjë, jo të tregojë veten e tij.Zgjuarësia është një dritë hyjnore, ndriçimi i së cilës ndrit jo vetëm sipërfaqen e

sendeve, por edhe brendinë e tyre.Më i forti i njerëzve është ai që është i zoti të përmbajë vetvetenAjo që qeveris botën nuk është as forca, as ligji, por është mirësjellja dhe edukata.Bota është një shesh i ekspozuar shiut dhe erës; ai që në këtë shesh e ruan dritën e

përpjekjes e të kuptimit dhe nuk e shuan, është filozof i vërtetë.

S’ka njeri të pafajshëm në botë; i mëncuri nuk i thotë djalit mos gabo, por e këshillon

të gabojë sa më pak.Nuk i takon gjë dhëmbit të skiles që qëndron e mbyllur në strofkun e vet.Njerëzit ndryshojnë nga njëri-tjetri nga koka, jo nga këmbët
Miqësia është si drita e shkrepëtimës; sa më i errët të jetë vendi, aq më shumë

ndriçon.Rruga e jetës është drejtësia, mos u ndaj nga rruga për të hyrë nëpër rrugica.Njeriu mentar nuk flet për veten e tij dhe për punë që i përkasin atij vetë.Kush ve interesat e përgjithshme mbi të tijat, është njeri me të vërtetë.Jeta e njeriut është një pe i dredhur nga lumturia dhe fatkeqësia. Po të ishte

dredhur vetëm nga fatkeqësia, do të ishte këputur shpejt, po të ishte përbërë vetëm

nga lumturia, do të ishte tepër i ashpër dhe nuk do të hynte në punë.Gabimi i atij që punon me dëshirë dhe endje, është më i mirë se të qëlluarit e atij

që punon pa dashur.Grada e qytetërisë dhe e moralit të një populli kuptohet nga këngët dhe lojërat e

tij.E vërteta është një lloj ujë i nxehtë që del nga toka, i cili shkrin dëborërat dhe

akujt që ka përqark, i bën për vete dhe shtohet duke shkuar dhe sado që mund të

ngrijë duke u ftohur ajri, pa kaluar shumë kohë prapë bëhet siç ka qenë (ujë i

rrjedhshëm).Gjithësecili dëshiron t’i shohë njerëzit e mëdhenj, por më mirë është të shohësh

veprat e tyre, d.m.th. të shohësh ata vetë, sepse idetë e tyre s’kuptohen nga fytyrate tyre, por dallohen nga veprat e tyre.Kush nuk merret vesh me vëllanë, s’merret vesh fare me bashkëqytetarët e tij.Njeriu të mos ketë frikë nga ligji, të ketë turp nga bota, të ketë frikë nga

ndërgjegjeja e tij.Mendojmë se njeriu vdes dhe shkon, mirëpo të vdekurit janë ata që edukojnë

fëmijët tanë, që na mësojnë dituritë dhe shkencat, kur marrim në dorë një libër

dhe e lexojmë në vetmi në një çip dhe, sipas rastit, ata na bëjnë të qeshim apo të

qajmë.Ai që pranon këshilla, është më i madh se ai që jep, sepse, sa lehtë është të japësh

këshilla. aq rë-ndë është t’i pranosh.Dyshimi është gur argjendari i së vërtetës, kush dyshon në marrëdhëniet e

përditshme, s’gabon asnjëherë, kush dyshon në veprimet e veta, bëhet filozof.Një kokërr gruri nuk e mbush dot hambarin, por ndihmon kokrrat e tjera që e kanë

mbushur.Ai që i përgjigjet me ligësi mirësisë sate, bëhet mjet për të bërë të njohur mirësinë

tënde dhe ligësinë e vet.Forca e mendimit hy në punë më shumë se tehu i shpatës; prandaj ruajeatë dhe

mbaje gati për ta përdorur në kohën e duhur.Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur.Njeriu ka nevojë për arsim ashtu si bima për ujë. Ashtu sikundër që thahet pema

kur është e njomë, po nuk u vadit, edhe njeriu thahet shpirtërisht po nuk u edukua

qysh në fëmijëri (vogëli), sepse nuk i mbetet gjë për t’i shërbyer njerëzimit.Njeriu nuk është i përjetshëm, le të përpiqet të jetë e pavdekshme ajo që do të

thotë dhe ajo që do të bëjë.Gjërat që numërohen të shenjta, si mendja, njohuria dhe dituria, nga shkaku i

lakmisë për famë e madhështi, s’mund t’u qëndrojnë disa dëshirave të kota,ndërsa dashuria mund çdo gjë. Dashuria duron varfërinë, nevojën, urinë,

mundimin, poshtërimin — çdo gjë. Dashuria e ndryshon skëterën në parajsë. Në

qoftë se kërkohet një shenjë e botës shpirtërore në botën lëndore, ajo shenjë është

dashuria.Fjalët dhe punët e njerëzve të mëdhenj nuk janë sipas vendit e kohës së tyre, ata

mund t’i përshtaten çdo kohe dhe çdo vendi.Kush bazohet në forcën, bie për tokë po sa të thyhet forca, por ai që bazohet në

drejtësinë, është i mbështetur në një godinë të fortë që nuk shembet kurrë.

Mendja e një kombi është arsimi, zemra e tij — morali i përgjithshëm.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Wed Jun 27, 2012 8:28 pm

Ushtaret fitojne betejat,po jane Gjeneralet ata qe fitojne piket . Napoleon Bonaparte
Tre gjera e perkufizojne njeriun: Syte e tij, Miqte e tij dhe Shprehjet e tij te preferuara
There is no ‘I’ in ‘TEAM’ but there is an ‘I’ in ‘WIN’. Michael Jordan
Democracy is an awful way to run a country, but it's the best system we have. Winston Churchill
Une nuk kam deshtuar.Une thjesht kam gjetur 10000 menyra te cilat nuk funksionojne Thomas Edison
Qeveria eshte nje institucion kam i madh dhe i rendesishem sa s'mund tu lihet ne dore politikaneve....
Edukimi eshte nje proces i te jetuarit dhe jo nje pergatitje per te ardhmen (John Dewey)
Studioni sikur te jetoni pergjithmone: jetoni sikur do te vdisni neser. (Maria Mitchell)
Nuk eshte e rendesishme te dish cdo gje por te vleresosh cfare ke mesuar Hannah More
Education is the most powerful weapon which you can use to change the world. ”Nelson Mandela
“If you don't have a competitive advantage, don't compete. ”Jack Welch

Qellimi i arsimit eshte te zevendesoje nje mendje bosh me nje mendje te hapur Malcolm Forbes
Kur dy elefante zihen eshte bari ai qe shtypet ( thenie Afrikane)
Nese do te luftoni me nje derr do te ndoteni si ai dhe derrit i pelqen kjo
Dy gjera jane te pafundme : Universi dhe Budalleku njerezor, por per kete te paren nuk jam shume i sigurte. Albert Einstein
Taksat ne fund te fundit jane shuma qe ne paguajme per privilegjet e anetaresimit ne nje shoqeri te civilizuar Franklin D. Roosevelt
Nuk është e vështirë për të marrë vendime kur ju e dini se cilat janë vlerat tuaj. Roy Disney
Kujtojme diferencen midis nje bosi dhe nje lideri. I pari thote "Go!" ndersa lideri thote "Let's go!" E.M. Kelly
Leadership eshte akstion, jo pozicion. Donald H. McGannon
Nje lider udheheq sips shembujve, jo sipas Forces. Sun Tzu
Nje lider ka vizionin dhe bindjen qe mund tia arrije. Ai orienton fuqite dhe energjite ne drejtimin e duhur . Ralph Nader
Te gjitha lufterat jane luftra civile, sepse te gjithe burrat jane vellezer. François Fénelon
Suksesi konsiston ne kalimin nga deshtimi ne deshtim pa humbur entuziazmin. Winston Churchill
Rruga me e mire per te predikuar te ardhmen eshte ta krijojme ate. Peter Drucker
Per nje gozhd shkoi dem patkoi.Per nje patkua su mbath kali. Per nje kal nuk udhetoi kalorsi. Per nje kalors humbi beteja. Per nje beteje humbi mbreteria. Pra te gjitha keto per nje gozhde.
Lufta eshte biznesi i barbareve . Napoleon Bonaparte
Mos u merrni me analizen e te shkuares, mos enderroni per te ardhmen por perqendroni mendjen dhe energjite tuaja ne te tashmen. Duddha
Cdo gje ne jete eshte FAT. Donald Trump
E vetmia e vertete eshte dija se ju nuk dine asgje Sokrates
Fat i keq treton se kush jane miqte e vertete Aristotle
Nese ju mundni i ndihmoni te tjeret. Nese nuk mundni te pakten mos i demtoni ata. Dalai Lama

Aksioni eshte celesi kryesore i te gjitha sukseseve (Pablo Picasso)
Zhvillo suksesin duke deshtuar.Mosaprovimi dhe deshtimi jane dy guret themelor qe te cojne ne sukses (Dale Carnegie)
Nje sekret i suksesit per nje njeri ne jete eshte te lexoje oportunitetet kur ato vijne (Benjamin Disraeli )
Suksesi eshte shpesh here te besh gabime ne drejtimin e duhur (Al Bernstein)
Nese ju nuk do te shikon veten si fitues, ju nuk do te performoni(silleni) si nje fitues (Zig Ziglar)
Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time. (Arnold H. Glasow)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new. (Albert Einstein )
Imagination is everything. It is the preview of life's coming attractions. (Albert Einstein)
Love and compassion are necessities, not luxuries. Without them humanity cannot survive. (Dalai Lama)
The purpose of our lives is to be happy. (Dalai Lama)
Building a better you is the first step to building a better America. (Zig Ziglar)

Kush ka 1000 mije miq s'ka asnje mik te tepert, kush s'ka asnje armik mund te takoje nje ne cdo kohe..
I vdekuri s;mund te kerkoj drejtesi, kjo eshte vetem detyre e te gjallit..
Askush nuk do tu fal lirine, barazine apo drejtesine, nese je i zoti merre....
Eshte shpirti dhe jo forma e ligjit qe e mban drejtesine gjalle....
Nese do te njohesh nje njeri, rrite ate ne detyre...
Mos e hidh asnjehere koven e vjeter, pa provuar se e reja mban uje....
Mos biere para se te te shtyjne.....
I jepni nje njeriu nje peshk dhe do ta ushqeni ate per nje vakt,
Perandoret e te ardhmes jane perandoret e mendjes.....
Eshte e rrezikshme te kesh te drejte se qeveria e ka gabim....
Qeveria eshte nje institucion kam i madh dhe i rendesishem sa s'mund tu lihet ne dore politikaneve....
Varferia eshte familjar i revolucionit dhe krimit.....

Nese ju mundni ndihmoni te tjeret, nese nuk mundni te ndihmoni, te pakten mos i demtoni te tjeret (Dalai Lama)
Feja ime është shumë e thjeshtë. Feja ime është mirëkuptim.Dalai Lama
Sleep is the best meditation. Dalai Lama
Ne mund të jetojë pa fe dhe meditim, por ne nuk mund të mbijetojnë pa afectionin e njeriut.Dalai Lama
Kur injoranca eshte udhezuesi yne, nuk ka asnjë mundësi reale e paqes Dalai Lama
Me e mire se 1000 fjale, eshte fjala qe sjell paqe Buddha


An idealist is a person who helps other people to be prosperous. Henry Ford
Better than a thousand hollow words, is one word that brings peace. Buddha
An idea that is developed and put into action is more important than an idea that exists only as an idea. Buddha
Flaming enthusiasm, backed by horse sense and persistence, is the quality that most frequently makes for success.Dale Carnegie
You only have to do a very few things right in your life so long as you don't do too many things wrong. Warren Buffett
A person is a success if they get up in the morning and gets to bed at night and in between does what he wants to do. Bob Dylan
Actually, I'm an overnight success. But it took twenty years.Monty Hall
Success is the ability to go from failure to failure without losing your enthusiasm.Sir Winston Churchill
I don't measure a man's success by how high he climbs but how high he bounces when he hits bottom.General George S. Patton
Eighty percent of success is showing up.Woody Allen
I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody.Bill Cosby
You will find the key to success under the alarm clock.Benjamin Franklin
It is wise to keep in mind that neither success nor failure is ever final.Roger Babson
If you don’t have a competitive advantage, don’t compete! Jack Welsh, CEO, General Electric
Intellectuals solve problems, geniuses prevent them. Albert Einstein
Know yourself and you will win all battles. Lao Tzu
Before anything else, preparation is the key to success. Albert Einstein
A market is never saturated with a good product, but it is very quickly saturated with a bad one. Henry Ford
Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. Albert Einstein
The entrepreneur always searches for change, responds to it, and exploits it as an opportunity. Peter Drucker
A leader is best When people barely know he exists, When his work is done, his aim fulfilled, They will say: We did it ourselves. Lao Tzu
The competitor to be feared is one who never bothers about you at all, but goes on making his own business better all the time. Henry Ford
Any intelligent fool can make things bigger and more complex... It takes a touch of genius - and a lot of courage to move in the opposite direction. Albert Einstein


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Wed Jun 27, 2012 8:31 pm

Grupi1

Kush ka 1000 mije miq s'ka asnje mik te tepert, kush s'ka asnje armik mund te takoje nje ne cdo kohe..
I vdekuri s;mund te kerkoj drejtesi, kjo eshte vetem detyre e te gjallit..

Askush nuk do tu fal lirine, barazine apo drejtesine, nese je i zoti merre....

Eshte shpirti dhe jo forma e ligjit qe e mban drejtesine gjalle....

Nese do te njohesh nje njeri, rrite ate ne detyre...

Mos e hidh asnjehere koven e vjeter, pa provuar se e reja mban uje....

Mos biere para se te te shtyjne.....

I jepni nje njeriu nje peshk dhe do ta ushqeni ate per nje vakt,

Perandoret e te ardhmes jane perandoret e mendjes.....

Eshte e rrezikshme te kesh te drejte se qeveria e ka gabim....

Qeveria eshte nje institucion kam i madh dhe i rendesishem sa s'mund tu lihet ne dore politikaneve....

Varferia eshte familjar i revolucionit dhe krimit.....Grupi2

Kenneth Patton: Duke punuar ne mund të gjejmë ushqim dhe ujë, por të gjithë orët e punës nuk do të mjaftonin për të siguruar një orë shtesë.

Brian Tracy: Nuk gjendet asnjëherë mjaft kohë për të bërë çdo gjë, por gjendet mjaftë kohë për të bërë gjërat më të rëndësishme.

Mohandas Gandhi: Njëherë e njëkohë lidershipi nënkuptonte “muskuj”, por sot ai nënkupton të merresh me njerëzit dhe ti kuptosh ata.

Arie de Gues: Vlera juaj e të mësuarit më shpejt sesa konkurentët është avantazhi juaj konkurues ndaj tyre.


Grupi3

Flaming enthusiasm, backed by horse sense and persistence, is the quality that most frequently makes for success.
Dale Carnegie

You only have to do a very few things right in your life so long as you don't do too many things wrong.
Warren Buffett
A person is a success if they get up in the morning and gets to bed at night and in between does what he wants to do.
Bob Dylan

Actually, I'm an overnight success. But it took twenty years.
Monty Hall

Success is the ability to go from failure to failure without losing your enthusiasm.
Sir Winston Churchill

I don't measure a man's success by how high he climbs but how high he bounces when he hits bottom.
General George S. Patton

Eighty percent of success is showing up.
Woody Allen

I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody.
Bill Cosby
You will find the key to success under the alarm clock.
Benjamin Franklin

It is wise to keep in mind that neither success nor failure is ever final.
Roger Babson
If you don’t have a competitive advantage, don’t compete!
Jack Welsh, CEO, General Electric


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Fri Jul 13, 2012 7:39 am

Aliu (r.a) ka thene Lidhur me dijen : Njerezit jane 4 llojesh.:
1. Ai qe di dhe e di se di - ate ndiqeni.
2. Ai qe di dhe nuk e di se di - ate zgjojeni.
3. Ai qe nuk di dhe e di se nuk di - ai eshte i interesuar, ndricojeni (udhezojeni).
4. Ai qe nuk di dhe nuk di se nuk di - atij largojuni me te katra!


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:23 am

Arti eshte nje bije e lirise dhe nuk duron ta marre urdherin nga nevoja e materies por nga domosdoshmeria e shpirterave. (Schiller)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:24 am

Dashuria esht si ethet; lind dhe shuhet pa nderhyrjen me te vogel te vullnetit. (STENDAL)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:24 am

Mbani mend: Mbi të gjitha plagët, të pashërueshme janë ato që burojnë nga gjuha, shikimi me përbuzje dhe tallja. (Balzaku)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:24 am

Në gojë dhe në penë kemi shpesh principe të larta, ndërsa në zemër, më të shumtën, motive të vogla.(Jenseni)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:25 am

Nuk e di ne e dini c'fare duan grate
(te zgjedhin dhe te jene te zgjedhura).
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:25 am

Të flasësh dhe të shkruash të vërtetën ështe arti më i rëndë nga të gjitha artet.
Gorki
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:25 am

Më trim e më i fortë është ai që lufton kundër padrejtësisë, sesa ai që bën padrejtësinë.
(Marin Barleti)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:26 am

E drejta s'mund të jetë kurrë e të dy palëve, ajo i përket vetëm njërës.
(Eskili)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Master prej Wed Feb 13, 2013 7:32 pm

Te jetosh dhe te vdesesh ky eshte absurditeti i jetes


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Thenie filozofike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie filozofike Empty Re: Thenie filozofike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi