Programe Forum - Welcome
Peshku ilaç magjik për trurin People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peshku ilaç magjik për trurin

Shko poshtë

Peshku ilaç magjik për trurin Empty Peshku ilaç magjik për trurin

Mesazh nga Master prej Sun Jul 24, 2011 7:29 am

Peshku ilaç magjik për trurin Peshku%20ne%20pjate1

Vitaminat dhe proteinat e tij të rralla, të cilat nuk gjenden në asnjë produkt tjetër ushqimor, janë të domosdoshme për sistemin nervor, muskujt dhe kockat.

Studiuesit paralajmërojnë se duhet konsumuar të paktën dy herë në javë dhe nga ai lloj që është shumë i pasur me yndyra omega-3 dhe i varfër me mërkur. Këto substanca luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e trurit të fëmijëve. Më i miri është pa diskutim merluci, që përmban pak yndyra omega-3, por edhe përqendrim më të ulët të mërkurit.

itaminat dhe proteinat e tij janë të domosdoshme për sistemin nervor, muskujt dhe kockat. Po ashtu, ata përmbajnë edhe kalcium, fosfor dhe jod, i nevojshëm për prodhimin e hormoneve të tiroideve e mjaft i rëndësishëm për krijimin e embrionit të bebes.

Por nuk duhen lënë pa përmendur edhe elemente si fluori, kobalti, magnezi, kaliumi, bakri dhe seleniumi. Në të gjendet edhe një sasi e madhe vitaminash, ku më e rëndësishmja është vitamina A, që vepron kundër dobësimit të shikimit në errësirë, vitamina D, e domosdoshme për forcimin e kockave dhe kundër rakitizmit te fëmijët, dhe vitaminat B, B2, B6 dhe B12.

Është i pasur me omega-3, acide yndyrore të pangopura ose mbrojtëset më të mira ndaj sëmundjeve kardiovaskulare. Janë këto acide që ndihmojë të jesh energjik, të shtojnë tonalitetin e muskujve dhe të ulin peshën e tepërt./femina.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Peshku ilaç magjik për trurin Empty Re: Peshku ilaç magjik për trurin

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:51 am

e tmerrshme;un se haj me vdek peshkun;me vjen per te vjell pfffffffffff sa e shpifur
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi