Programe Forum - Welcome
Pse disa fëmijë i mundon matematika People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse disa fëmijë i mundon matematika

Shko poshtë

Pse disa fëmijë i mundon matematika Empty Pse disa fëmijë i mundon matematika

Mesazh nga Master prej Wed Jul 27, 2011 11:36 am

Pse disa fëmijë i mundon matematika Mesim

Një “ndjenjë e brendshme” e varfër për numrat, mund të jetë një shenjë e aftësisë së kufizuar për mësimin e matematikës, sugjeron një studim i ri.
Hulumtuesit kishin 71 nxënës të klasës së nëntë, të përcjellë në një studim 10-vjeçar të arritjeve në matematikë, të cilët kryen detyrat, të cilat matën ndjenjën e tyre të lindur për numrat, si p.sh. t’ia qëllojnë se sa pika ishin në një faqe pa pasur kohë t’i numërojnë ato.
Hulumtuesit po ashtu i kanë ndarë nxënësit në katër grupe: ata të cilët shfaqën paaftësi për mësimin e matematikës përgjatë kohëzgjatjes prej një dekade studimi, ata të cilët u renditën nën mesatare, mesatarë ose mbi mesatare në arritjet e matematikës.
Studentët me paaftësi për mësimin e matematikës, në mënyrë të konsiderueshme gabuan në vlerësimin se sa pika ishin në faqe.
Pse disa fëmijë e kanë më vështirë se të tjerët ta mësojnë matematikën
“Disa fëmijë kanë një ndjenjë intuitive shumë të pasaktë për numrat dhe ne besojmë se këta fëmijë kanë aftësi të kufizuara të të mësuarit të matematikës, të paktën pjesërisht, për shkak të mungesës së këtë lloji të ndjenjës intuitive për numrat,” tha Michele Mazzocco, drejtor i Projektit për Zhvillim të aftësive të matematikës në Institutin Kennedy Krieger.
Megjithëse janë të mirë në lëndët tjera, mbi 14 për qind e shkollarëve kanë telashe të vazhdueshme me matematikë. Shkaqet mund të jenë të shumta, përfshirë çështjet si hapësira, kujtesa gjatë punës, ose “ndjenja për numrat”, e cila përfshin aftësinë për t’u përafruar ( njoftuar) me numrat.
Një porosi kyçe për prindërit dhe mësuesit është që fëmijët ndryshojnë, sa i përket saktësisë në ndjenjën intuitive për numrat.
Ne mund të presim nga secili fëmijë t’ i perceptojë numrat me saktësi afërsisht të krahasueshme, po ky supozim do të ishte i rremë. Disa nxënës mund të kenë nevojë për më shumë ushtrime për të zhvilluar këtë ndjenjë për numrat, vërejti Mazzocco.
“Në të njëjtën kohë, nëse një fëmijë ka vështirësi me matematikën në shkollë, ne nuk duhet të supozojmë se kjo vështirësi është e lidhur me ndjenjën e dobët për numrat: kjo është vetëm njëra nga mundësitë”, shtoi ajo.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse disa fëmijë i mundon matematika Empty Re: Pse disa fëmijë i mundon matematika

Mesazh nga erlind.f.l prej Sat Dec 10, 2011 10:18 pm

nattenn
erlind.f.l
erlind.f.l
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 96
Reputation : 0
Join date : 05/12/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi