Programe Forum - Welcome
Si te mesosh nese dashuria juaj ka marre fund? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te mesosh nese dashuria juaj ka marre fund?

Shko poshtë

Si te mesosh nese dashuria juaj ka marre fund? Empty Si te mesosh nese dashuria juaj ka marre fund?

Mesazh nga Snake prej Sat Jul 30, 2011 8:28 am

Nese ke nje lidhje te gjate dashurore, ekzistojne disa shenja qe tregojne se ka mbetur pak ose asgje nga dashuria e dikurshme. Nje ndarje supozon fundin e nje etape dhe fillimin e nje tjetre.
Si te mesosh nese dashuria juaj ka marre fund? Images
Per kete arsye, shpesh nuk ndihemi te sigurte dhe nuk e dime nese duhet t'i japim fund lidhjes apo ekziston akoma nje mundesi per ta vazhduar ate. Ja disa nga pistat qe mund t'ju ndihmojne per te zbuluar nese lidhja juaj ka marre fund apo jo...1. Ti mendoje se ai do te ndryshonte, por nuk ndodhi keshtu

Mendoje se do te propozonte te martoheshit, per te te konfirmuar se lidhja juaj eshte serioze ose, shpresoje qe me kalimin e kohes ai ta linte punen e tij dhe t'i futej nje aktiviteti privat, sic i ke sugjeruar ti shpesh here, por kjo nuk nuk ka ndodhur? Eshte pothuajse e sigurte se nuk do te ndryshoje kurre. Nese nuk bini dakort mbi ceshtjet thelbesore, si: Martesa, femijet apo stili i jetes, ti duhet t'i besh pyetje vetes se sa e forte eshte lidhja juaj, sepse po te vazhdoni bashke, vetem do te lendoni veten dhe tjetrin. Nuk eshte e thene te gjesh dike qe te kete te njejtat shije me ty, por te pakten duhet te bini dakort mbi ceshtjet thelbesore dhe ndryshoni te tjerat. Keshtu, do te plotesoni dhe pasuroni mendimet e njeri-tjetrir.2. Ai te ka tradhetuar

Sigurisht qe nje tradheti nuk ka pse con domosdoshmerisht ne ndarje. Ne disa raste, aftesia per te falur tjetrin ka ndihmuar ne shtimin e besimit dhe besnikerise ne cift. Megjithate, kujdes! Nuk eshte e thene qe kjo te ndodhe gjithmone. Nese pabesite perseriten dhe ti e fal nje here, dy, tre, ne fund ai do te humbase respektin per ty dhe ti per veteveten. "Veri kufirin te thana", per te mos u kthyer ne nje skllave te nenshtruar, per te keputur zinxhiret qe te bashkojne me te dhe kerko lirine tende.3. Ti e ke tradhetuar

Tjeter gje eshte dashuria e nje nate te cmendur (kur edhe ke pire pak) dhe tjeter gje ta tradhetosh me ndergjegjje dhe me paramendim. Kjo tregon qe dicka nuk shkon mire ne lidhjen tuaj dhe, ne vend qe te mbyllesh syte eshte mire qe te perballesh me kete situate dhe te kerkosh nje zgjidhje. Ne rast se pabesite e tua jane te shpeshta, ka mundesi qe ne menyre te pandergjegjshme, ti te jesh duke kerkuar ndihme per t'u ndare nga partneri dhe per ta vazhduar rrugen tende vetem. Behu guximtare dhe shpetoje vete veten tende, ne vend qe te presesh nga te tjeret.4 Jeni ndare disa here

Ka vajza qe pranojne se jane ndare disa here nga i dashuri, me shpresen se gjerat do te ndryshonin, por ka ndodhur e kunderta. Ky eshte nje rast tipik i atyre qe bejne te pamunduren per te shpetuar lidhjen, pasi e shohin kete si detyrim ndaj partnerit, por harrojne se kane detyrime edhe ndaj vetes. Shpesh here nuk e kuptojme se niveli i kenaqesise ne nje lidhje bazohet te vetja dhe vendimet duhen marre duke u bazuar tek interesi yne e jo tek i tjetri. Sado e veshtire te te duket ne fillim, nese merr vendimin t'i japesh fund nje lidhje te mbaruar, ky nuk eshte nje deshtim, por nje hap pozitiv drejt lumturise tende.5. Nuk te pelqen vetja

Nese ti e kalon diten duke u ankuar qe ai nuk i pershtatet me shijeve te tua ose ka ndryshuar karakterin, mbase ka ardhur momenti per t'u ndare perfundimisht. Ashtu sic konfirmojne ehde psikologet, problemet fillojne kur secili prej patnereve nuk ndihet i kenaqur, sepse realiteti eshte ndryshe nga c'mendonin. Nese kjo vlen edhe per ty, mbase do te ishte me mire ta "ngrije spirancen" dhe ta nisje "anijen" tende ne nje drejtim tjeter.6. Ai nuk i pelqen familjes dhe miqeve te tu

Mungesa e sintonise mes miqve, familjes tende dhe partnerit eshte nje shenje e rendesishme. Eshte e vertete qe lidhja eshte dicka qe i perket dy veteve, por nuk mund te izolohesh nga pjesa tjeter e botes, vetem se nuk e shohin partnerin tend me sy te mire, as te humbasesh identitetin tend, duke u mbyllur ne ciftin tend. Ne kete rast, gjeja me e mire qe mund te besh te analizosh situaten te vleresosh nese dashuria eshte aq autentike sa ia vlen ta mbrosh me cdo kusht dhe te perballesh me prinderit dhe miqte, ose per shembull je duke e perdorur si nje arme kunder familjes tende. Nese shoqet e tua kembengulin (dhe jo nga zilia) se ai burre nuk te meriton, degjo me kujdes argumentet e tyre dhe reflekto. Mbase ato gjykojne me mendje me te ftohte dhe shohin dicka qe ti nuk arrin ta shohesh, edhe pse e ke perpara sysh.7. Pranoje qe ai te merzit

Shpesh ai e kalon kohen me ty duke luajtur letra. Nuk qesh me shakate e tua, sepse nuk i kupton dhe ti nuk qesh me te tijat, sepse nuk jane per te qeshur. Pastaj, je gjithmone ti e para qe e merr ne dore iniciativen, brenda dhe jashte shtratit. Mbase e duron kete situate ngaqe mendon se e do akoma, por ki parasysh se tjeter gje eshte ta duash dhe tjeter gje te dorezohesh para nje jete monotone dhe pa pasion. Nese merzitesh me te dhe e ndjen se nuk keni asgje te perbashket, eshte mire te pranosh se :filmi ka mbaruar".8. Kapesh pas te kaluares

Ndodh shpesh qe, kur te dalin perpara probleme, thua gjithmone: "Do te doja qe gjithcka te ishte si me pare". Na vjen keq ta them, por, kur ne nje lidhje dicka nuk shkon mire, gjerat nuk mund te jene si me pare. Mbase je duke u kapur pas te shkuares per te mos u perballur me te tashmen dhe nuk do te pranosh se endrra jote romantike ka deshtuar. Perpiqu te tregohesh e forte, jepi fund lidhjes nje here e mire dhe mbeshtetu tek shoqeria per ta kapercyer ndarjen. Me kalimin e kohes do ta kuptosh se eshte me mire te zgjohesh duke e lene nje enderr ne mes, para se ajo te kthehet ne makth.9. Te keqtrajton

Kur dhuna behet pjese e jetes tuaj te perditshme, edhe sikur te jete vetem gojore, ndahu sa me pare. Edhe sikur ai ta pranoje difektin e vet dhe te kerkoje ndihmen e nje specialisti, eshte mire te largohesh prej tij. Sigurisht, do ta kesh te veshtire ta marresh vendimin, por ai eshte i paevitueshem. Ne vend qe te ankohesh, pergezoje veten qe ishe aq e zonja sa arrite te dilje nga nje kurth i keq.
Snake
Snake
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 87
Reputation : 0
Join date : 30/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te mesosh nese dashuria juaj ka marre fund? Empty Re: Si te mesosh nese dashuria juaj ka marre fund?

Mesazh nga Anakonda prej Mon May 14, 2012 5:20 am

Merr fund dashuria qytsh kur hyn nje i/e trete ne mes.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi