Programe Forum - Welcome
Kina mund të ndërtojë një qytet sa Zvicra People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kina mund të ndërtojë një qytet sa Zvicra

Shko poshtë

Kina mund të ndërtojë një qytet sa Zvicra Empty Kina mund të ndërtojë një qytet sa Zvicra

Mesazh nga Click prej Sat Jul 30, 2011 11:34 am

Një qytet me përmasat e Zvicrës dhe në gjendje që të shndërrohet në shtëpinë e 42 milion banorëve është duke u planifikuar të ndërtohet prej autoriteteve kineze, raportoi sot revista “Time”.

Në fakt, Pekini është duke studiuar një ide ambicioze për të krijuar një metropol të ri në mes të nëntë qyteteve ekzistuese, që në këtë mënyrë do të kombinoheshin në një qytet që do të shndërrohej në më të madhin në botë.

Metropoli do të ndërtohet në deltën e lumit të Verdhë dhe ai do të bashkojë qytetet e Guangzhusë me 12 milion banorë aktualisht, Shenzenin me 8,6 mln banorë, Dongguanin me 6,9 milion dhe gjashtë qytete të tjera më të vegjël, por përsëri disa milionësh.

Së bashku, në të nëntë këto qytete me krahinat e tyre, është përqendruar aktualisht 10% e ekonomisë së vendit me popullsinë më të dendur në botë.

Nëpërmjet krijimit të metropolit, zyrtarët shpresojnë të krijojnë një qytet model të së ardhmes, në qendër të presë edhe qëndrat më të rëndësishme tregëtare të Kinës, duke ofruar shërbime sa më të efektshme.

Bumi demografik dhe teknologjik i ka detyruar qëndrat kryesore të banuara të vendit, si Pekini apo Shangai, të shndërrohet në qytete të mbuluara nga një re smogu, ku është pothuajse e pamundur të qarkullosh me makina, për shkak të trafikut të paimagjinuar ndonjëherë kur u krijuan qëndrat e qyteteve dhe institucionet kryesore të shtetit, dekada më pare.

Zmadhimi i vazhdueshëm i qëndrave urbane në Kinë mund të provokojë edhe krijimin e metropoleve të tjerë të ngjashëm, si ai midis Pekinit dhe qytetit më të vogël verior të Tianjinit, linjat e verdha të të cilëve janë afruar shumë pranë njëri-tjetrit.

Hong Kongu është gjithashtu një kandidat për një bashkim të afërt me qytetin e Makaut. /top channel
Click
Click
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 127
Reputation : 1
Join date : 09/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi