Programe Forum - Welcome
Çfarë ka nën det? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çfarë ka nën det?

Shko poshtë

Çfarë ka nën det? Empty Çfarë ka nën det?

Mesazh nga Click prej Sat Jul 30, 2011 11:41 am

Në fundin e deteve dhe oqeaneve ka vargje malore, vullkane, fusha dhe humnera. Korja kontinentale lidhet me oqeaniken nga një platformë, një shirit shkëmbor që rrethon të gjithë kontinentet, e thellë, maksimumi 200 metra.
Çfarë ka nën det? Normal_dhermi2~1
Më pas, fundi i detit bën një kërcim të madh nga skarpati kontinental dhe shkon deri në 3000 metra thellësi. Këtu fillon ultësira e pamatshme ku ndodhen vullkanet, çarjet dhe kurrizet oqeanike, vargjet e gjata malore nga ku del llava që vjen prej thellësive të tokës. Çdo kurriz oqeanik u korrespondon anëve të dy pllakave tektonike.

Çfarë është ishulli?

Ishulli është pjesë toke mbi ujë, e rrethuar nga të gjitha anët me ujë.

Ishujt kontinentalë janë të lidhur nën sipërfaqen e detit me koren kontinentale.

Ishujt oqeanikë në të vërtetë janë maja të një relievi të kores oqeanike, shpesh vullkane të zhytur në ujë.

Atolet e deteve tropikale janë ishuj të formuar nga korale të rritur përqark kraterit të një vullkani, që më pas është mbuluar nga uji.

Përse detet janë të kripur?

Ujërat e deteve dhe oqeaneve janë të gjithë të kripur ngaqë janë të pasur me minerale e sidomos me klorur sode, që është kripa e gjellës.
Click
Click
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 127
Reputation : 1
Join date : 09/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi