Programe Forum - Welcome
Vullkanet! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vullkanet!

Shko poshtë

Vullkanet! Empty Vullkanet!

Mesazh nga Click prej Sat Jul 30, 2011 11:43 am

Vullkan eshte një çarje në koren e tokës (ose në sipërfaqen e ndonjë planeti tjetër) përmes së cilës villet jashtë llava e shkrirë dhe gazet.

Sot në botë ka rreth 550 vullkane aktive. Rreth 60 prej këtyre shpërthejnë në një vit duke shkaktuar vdekje dhe shkretëtime. Më tepër se 500 miljonë njerëz jetojnë përqark këtyre vullkaneve.

Njohësit e vullkaneve flasin mbi vjellje në formën e derdhjes dhe të shpërthimit. Është përbërja kimike e magmës ajo që vendos nëse një vullkan është shpërthyes apo jo.
Nëse në magmë janë çliruar vetëm disa gaze atëherë vullkani nis të derdhet jashtë. Kjo është vjellje në formën e derdhjes.
Nëse sasia e gazit të çliruar në magmë është e lartë atëherë vullkani është shpërthyes. Hi dhe copa guri villen me kilometra lart në atmosferë. Maja e vullkanit mund të shpërthejë poashtu si tapa e shishes së verës së trazuar. Një shi hiri bjen mbi tokë. Përqark këtyre vullkaneve mund të formoheshin tä ashtyquajturat rryma piroklastike, të cilat janë orteqe të zjarrta dhe vdekjeprurëse që vërshojnë me shpejtësi prej disa qindra kilometrash në orë.
Permasat e disa vullkaneve sipas kontinenteve!


Ne Evrope
Etna ne Sicili ka nje Lartesi prei 3263 m dhe ka shperthyerper here te pare rreth vitit 1500.
Hekla ne Islande eshte 1447 m dhe ka shperthyer per here te pare ne vitin 1104
Vezuvi ne Itali eshte 1277 m dhe ka shperthyer per here te pare ne vitin79.
Per kontinentin e Azise

Klocecskaja Sopka ne Kamcatkeka lartesine prej 4750 m dhe la shperthyer per here te pare me 1679.
Fuxhi Jama ne Japoni eshte 3778 m dhe ka shperthyer per here te pare ne 1708.
Krakatau ,midis Sumatres dhe Javes eshte 813 m e ka shperthyer per here te pare ne 1600.
Ringit ne ishullin Java eshte 1250 m
Per Afriken dallohet Kameruni i Madh i cili ndodhet ne Kamerun dhe eshte 4070 mdhe ka shperthyer per here te pare me 1922.

Per Ameriken Veriore

Mon Pele ne ishujt Antile. !350 m. Ka shperthyer per here te pare me 1792.
Katmai ne Gad e Alaskes 2286 m
Popokatepetl ne Meksike5482 m. dhe ka shperthyer me 1932 per here te pare,


Per Ameriken Jugore

Kotopashi ne Ekuador. 5897 m
Luilajlako ne Kili 6723 m.

10 vullkanet me te larta ne boteVullkani........... ................... ...Lokacioni....... ................... . Aktivizimi i fundit ..........Lartesia (m)


1.San-Pedro...........................Kil (Chile )................... .................19 60................. ............6.145


2.Arakari.......... ................... .. Argjentine......... ...............1993 ................... ...........6.082


3.Guallatiri....... ................... ...Kil............. ................... .....1985.......... ................... ..6.071


4.Tupungatito...... ..................K il................. ................... .1986.............. .................6. 000


5.Sabankaja........ .................Pe ru................. .................19 86................. ..............5.967


6.Kotopaksi........ ..................E kuador............. ...............1942 ................... ............5.911


7.Putana........... ................... Kil................ ................... ...1972............ .................. 5.890


8.San Hoze............... ...........Kil..... ................... ..............1960. ................... ...........5.856


9.El Mist............... ...............Peru ................... .................19 48................. ..............5.822


10.Tutupaka........ ...............Peru ................... .................19 02................. ..............5815
Click
Click
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 127
Reputation : 1
Join date : 09/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi