Programe Forum - Welcome
Aforizma  People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Aforizma

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Aforizma  Empty Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:15 am

AFORIZËM

Thënie a fjali e shkurtër, e goditur e me fuqi shprehëse, që përmban një mendim të përgjithësuar a një mësim të nxjerrë nga jeta.

Disa aq shume shesin mend, sa qe nje dite do mbesin pa to!!!

Te pamerituarit po lavderohen ndersa te merituarit po duartrokasin...

Cdo te benin gazetaret prej vicave, derisa mizen e bejne buall...

Duke permendur shume peremrin UNE, i shkreti harroi si e kishte emrin!!!

Ne hall me koken... Po u mbush e rendon trupin, po mbet boshe e merr era..

Duaje armikun tend - kjo do ti cmende fare

Nese nuk mundesh te gjesh zgjidhjen, gjej nje problem tjeter.

Nese ke fat, shko perpara… Nese ke para, merr nje makine.

Nese gabimet te mesojne, atehere kam nje dituri te jashtezakonshme.

Nese perdorni sapun, me pas lajini mire duart tuaja.


Edituar për herë të fundit nga HeLp në Sat Aug 06, 2011 9:38 am, edituar 2 herë gjithsej


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:15 am

Mos u perpiq te mesosh nje derr te kendoje. Humb kohen tende, dhe shqeteson derrin.

Mos gerhit ne mbledhje. Mendo pak edhe per tjetrin perbri qe perpiqet te fleje.

Mos i prisni te gjitha nga policia. Vrituni dhe vete.

Kur isha e vogel me thoshte mamaja: - Haje te gjithe ushqimin qe te rritesh e te shkosh ne shkolle. Dhe une idiotja e haja.

Vdekja eshte e trashguar.

Vendi yne po shkaterrohet me moskokcarjen. Po c'me duhet mua..

Dua te behem ai qe isha, kur doja te behem ai qe jam.

Meso nga gabimet e te tjereve, jeta eshte teper e shkurter per ti bere te gjitha vete

Mos merr droge. Sna del per te gjithe.

Ajo qe me shqeteson per te ardhmen eshte se sa vjen e afrohet

Ata qe mendojne se i dine te gjitha, na nevrikosin neve qe i dijme te gjitha.

Eshte e lehte te vdesesh per nje grua. E veshtire eshte te jetosh me te.

Kam lexuar shume persa i perket rrezikut nga cigarja dhe pija, saqe vendosa te nderpres leximin.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:16 am

Nuk është egoizëm të mendosh me kokën tënde. Njeriu që nuk mendon me kokën e vet, nuk mendon fare(O.Vajld)

Ndërsa ne e shtyjmë jetën për më vonë, ajo na ikën për fare(Seneka)

Tri gjëra nuk mund të kthehen kurrë mbrapsht: fjala e thënë, shigjeta e lëshuar dhe e kaluara.(Angleze)

Ne mund të jemi gjithçka, veq një gjë nuk jemi: ajo që kujtoni ju.(Ismail Kadare)

E vërteta është rrugë në atdheun për të cilin të gjithë ëndërrojnë, e në të cilin ende s'ka qenë askush.(Blok)

Shpesh për të jetuar duhet më shumë burrëri sesa për të vdekur.(A.Alfieri)

Njërëzit që nuk kanë të meta janë të tmerrshëm, sepse nuk keni nga i kapni.
(A.Frans)

Koha është pasuria e vetme, për të cilën mund të tregohemi koprracë pa u turpëruar.(P.Kornej)

Të biesh në prehrin e zemërimit është njësoj sikur të hakmerresh kundër vetes për fajin e tjetrit.(Xh. Suift)

Prej tre gjykatësve më së paku dy prej tyre meritojnë dënimin (Muhamedi a.s.)

I pa fati është një foshnjë në barkun e nënës, kurse i lumturi është një plak duke dhënë shpirt.(Sami Frashëri)

Nëse rrezikon mund të humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithësesi.
(Anthony D'Angelo)

Në qoftë se jeta nuk të ofron një lojë qe ia vlenë t'a luash, atëherë krijo vetë një të tillë.(Anthony D'Angelo)

Nëse thua atë çka dëshiron duhet të dëgjosh dhe atë çka nuk dëshiron(Hegeni)

Homo homin lopus est. (Njeriu për njeriun është ujk)(Latine)

Perëndia nuk do ta ndryshoi gjendjen e vështirë të një populli gjersa ai popull të mos e ndryshoi vetëvehten.(Kur’ani)

Nderi im është jeta ime dhe të dyja janë njësoi. Nëqoftse e keni marr nderin tim, jetën time nuk e keni shpëtua dot.(Nebil Duraku)

Im atë përdori armën që t'ma dhuroi pendën. Bablok, të dytë jemi luftëtar.
(Nebil Duraku)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:16 am

Kur te kthehesh, po me gjete duke studiuar, te lutem me zgjo nga gjumi.

Mos ke frike, qeni qe leh s'te ha! Une e di kete, po e di qeni valle?

Kishte zemren e mire i shkreti! Por vetem nga pikepamja e shendetit. Ketej nga fundi as ate.

Ne fillim Zoti krijoi diellin, te shendritshem dhe te ngrohte... Pastaj krijoi henen, romantike dhe misterioze... Me pas te krijoi ty... e po nje trapllik duhet ta bente.

Qante goca e gezuar, se e kishin perdhunuar.

Kush shan, shan veten e tjetrit.

Qingji i urte ka kater kembe.

Mos i bej gropen shokut, se bie shoku brenda.

Ma ke gojen si kuti... dhe dhembet si hekura burgu


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:18 am

Kalova jashtezakonisht mire. Me verejten qe isha e pranishme.

Buzeqeshjen te disa duhet kuptuar si reklame per dhembet.

Kur majmuni evoluoi ne njeri... askush se mendonte qe njeriu do ti ruaj me fanatizem majmunlleqet e ster-ster-ster-ster-ster.........................gjyshit.

Genjeshtaret jane autor origjinal... nuk jane interpret as hajdut.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:19 am

Dashuria nuk njeh moshe! Kujdes nga pedofilet.

Ne Kine kane fillu me i varros njerezit me b... jashte! Athua pse? Me i parku bicikletat.

Kur ai qe degjon nuk e di se cfare thot tjetri dhe ai qe flet nuk e ka idene se cfare thot. Kjo eshte filozofia

Ja fusni kot kur thoni se iken koha... Koha nuk iken... Ikim vetem ne ndersa koha mbetet.

Para se te martoheni, bejini syte kater... Pas martese beni mire mos ti hapni komplet... Mbani si gjysme te qelur.

Asnjehere mos u dekurajoni nga veshtiresite e jetes... Duroni vetem keto 100 vitet e para, pasi keto jane te veshtira.

Kot mundoheni te gjeni gruan ideale... Gruaja ideale eshte............. gruaja e tjetrit.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:19 am

Nese s'do mund te jetoni pa njeri-tjetrin atehere martohuni, keshtu do mundeni....

Me eshte dukur me e vjeter edhe qe m`tha qe i ka 20 vjet. Ne fund e kuptova qe ka mendu ne pervoje pune.

Pas cdo homoseksuali te suksesshem rri nje mashkull.......

Po vrapojne dy studente te fiskultures, dhe njeri i thote tjetrit, ej a ndalemi se mjafte mesuam per sot...

Shume meshkuj po kane deshire me fjete me mua, por mua spo me ze gjumi.

Ne fillim mendoja se paraja eshte gjithcka. Keshtu mendoja shume kohe me pare, tani jam e sigurte...


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:19 am

Femrat dyfytyreshe kane dhe nje te keqe... Harxhojne dyfish per make-up.

Ta kete Kryetar TOPIN e te perjashtohet nga FIFA... kete e ben vetem Shqiperia.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:21 am

Nuk kam ide se cfare je duke perdore per t'qene kaq budalla, por nje gje e di qe po funksionon shume mire.

Asnje i vdekur nga uria. Eshte ky bilanci i fundit i Qeverise, per te cilen thone se eshte nder sukseset me te medha ne planin ekonomik.

Neper ministrite tona, jane njerezit me me vizion. Ata te gjithe dijne sakte cka duan dhe e arrijne!

Qeveria nuk mund ta ngop popullin. Guzhiniere ju duken njerezit e Qeverise?


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:21 am

Thone qe masturbimi ka vlere me shume se sexi. Tani e morra vesh pse-ne! Eshte pune dore.

Me ne fund Kryeministri e kuptoi qe eshte i rrethuar nga hajdute. Nga 1 000 000 E vetem 3/4 jane tek ai.

Meshkujt e mencur nuk i mashtrojne grate. Ata jane te pamartuar.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:21 am

"Dija është injorancë për injorantët, siç është injoranca injorancë për të diturit!"

"Dija s'është ajo që e ke mësuar, por ajo që sjellë dobi me të!"

"E pyetën: Përse mbanë përherë bastun në dorë, ndërkohë që je i fortë e s'të nevojitet? U përgjigj: "Që të kujtohem se jam udhëtarë në këtë botë!"

"Frikësohem nga ata që kërkojnë diturinë pa një qëllim."

" I mençur është ai, që mendja e tij e ruan nga çdo veprim i pështirë."

"Kërkuesi i diturisë ka nevojë për tri gjëra: Jetëgjatësi, stimulim dhe zgjuarsi.!"

"Kush dëshiron ta mbyllë jetën me të mirë, mos t'i paragjykoj njerëzit."

"Kush s'e ruan veten, dija që ka s'i sjell dobi."

"Mos fol për ç'nuk të intereson, sepse po fole, s'do të zotërosh më fjalën, ndërkohë që ajo do të jetë zotëruesja jote."

"Përkushtimi është zbukurim i dijetarëve, morali i lartë është rroba e tyre dhe bujaria e shpirtit është bukuria e tyre."

"Zoti të ka krijuar të lirë. Jeto siç të ka krijuar..."


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:22 am

Genjeshtra ka 7 variante,e verteta vetem 1 ! (Shekspir)

"Më mirë gabime të njerëzishme se sa mrekulli mizore" Nënë Tereza

nje udhetim prej 1 mije miljesh fillon nga nje hap i vetem (nje kinez qe sja mbaj mend emrin )

Jeta pa punë është një pleqëri e parakohshme. V. Gëte

Nuk mjafton vetëm dija, duhet edhe ta përdorësh atë. Nuk mjafton të duash diçka, duhet edhe të veprosh. V. Gëte


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:22 am

Përmirëso sjelljen tënde, përpara se të kërkosh nga të tjerët të përmirësojnë të tyren.

Një vdekje është tragjedi, një milion vdekje është
statistikë.

Një ditë një njeri më dha një gotë që ishte e mbushur për gjysmë me ujë dhe më tha: A është gjysmë e mbushur a gjysmë e zbrazët?

Ndonjëherë, disa njerëzve e vërteta u vjen tek dera dhe u troket, ndërsa ata i thonë: Ik se jam në kërkim të së vërtetës. Shumë e çuditshme!

Sharjet janë argument për ata që nuk kanë të drejtë.

Nëse jeni vërtet i dashuruar nuk do të mendoni se çfarë do të thoshin të tjerët për atë çka ju po bëni, mjafton që ju ta ndjeni dhe të arrini t'i tregoni partneres tuaj se sa e vlefshme është ajo për ju.

Kërko femrën që të pëlqen ty e jo të tjerëve.

Ai që nuk beson në femrën e vet të vërtetë, këtë e bën nga dyfytyrësia.

Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën.

Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.

Bora është e bardhë, por e ndyjnë qentë.

Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.

Këmbëngulja e qëndrimi të pamundshmen e bën të mundshme.

Të flasësh pa menduar, është si të zbrazësh pushkën pa e vënë në shenjë.

Zbavitja më e bukur për njeriun është leximi, shoku më i mirë libri.

Xhelozia është krimbi i dashurisë.

Ai që kërcënohet, rrallëherë hakmirret.

Ku ka gjyqe, ka edhe padrejtësi.

Ekzistiojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.

Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë.

Gjëja më e rëndësishme që mund të bëjë një burrë për fëmijët e tij, është të dojë nënën e tyre.

Dëshironi të mendohet mirë për ju? Mos folni mirë për vetveten.

Dashuria është sikur lufta: lehtë niset,vështirë përfundon dhe është e pamundur të harrohet.

Disa intelektualë hidhërohen në paragjykimet e tjerëve, e të vetat s'i shohin fare.

Vetëm e vërteta i shporr paragjykimet, ndriçon skeletin e tyre të rrezikshëm.

Nëse nuk bën punë të vazhdueshme intelektuale, nuk mund të mbetesh në pistën e intelektualëve.

Kur nuk mendon dhe analizon vet, kot i fajëson të tjerët.

Karakteri i fortë njerëzor nuk lejon që për shkak të pasurisë së njëanshme të dhunohet, mohohet dhe të mos thuhet e vërteta, e cila është mburojë e dinjitetit, nderit dhe njerëzisë.

Shumë marrëzira rrjedhin nga mosnjohja!

---------- Post added at 19:24 ---------- Previous post was at 19:09 ----------

“Nese arrijme ta zbusim pikellimin e te gjalleve, edhe te vdekurit i kemi bere nje sherbim...”

Rrezet e diellit bijne edhe ne pleh, por ato prape mbesin te pasterta.

Fole fjalen me vend. Ne qofte se e flet fjalen pa vend, i mençuri nuk ta vlereson, ndersa i marri mund edhe te te ofendoje.

Ne qofte se faren e shendoshe e mbjell ne kohen e duhur, e pleheron dhe e ujite ne kohen e duhur, gjithesesi ne kohen e duhur do te korrish fruta.

Djali i vogel po rrin afer babes se vet e po i thote: - babe, pse i ke disa kime te bardha ne floke? – Prej problemeve te djemve me jane thinjur, biro! – Atehere, babi, po te pyes: - çfare djemsh paska pase gjyshi qe i ka krejt?

Jeton miza nen bisht t’kalit, por jeton bleta n’maje t’malit.

Nje babe i kishte pase tre dejme dhe i pyeti: - çka kerset me se shumti? – I madhi tha – Topi, i dyti tha – pushka, ndersa i treti tha – s o f r a. Baba vendosi dhe ia la qesen ( kuleten) djalit te vogel. (Zeri i sofres usheton larg).

Mos te mashtron shkelqimi nga para, se ndoshta prapa eshte erresire /dyfish/ me e madhe.

HIPOKRIZIA eshte nje pune me e fshehte sesa gjurma e bubrrecit te zi ne rrase te gurit naten e erret.

Urrejtja kurre nuk menjanohet me urrejtje – vetem miresia e shlyen urrejtjen.

Mos numro vitet e jetes, por frytet qe i ke korrur gjate jetes.

”Tash dije nje gje qe s’dije asgje.”

Nje njeri ne moshe po iu thote disa te rinjeve: Pleqeria i ka 3 shenja: - e para eshte HARRESA ( te mos mbajturit mend) dhe pas pak deshi te shkoje, por grupi i te rinjeve e pyeten: - axho, ti na the se pleqeria i ka tri shenja e na tregove vetem nje? Au bre i HARROVA, tha plaku dhe shkoi.

Mos te mundojne aq shume dallimet midis njerzeve, sepse as vellezerit binjake nuk jane krejtesisht te njejte.

Trupi e mbeshtet forcen ne ushqim, ndersa mendja dhe zemra ne besim.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:28 am

Fjalët e urta janë zbukurim i të folurit – (Persiane)
Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet – (Sami Frashëri)
Mendimet e larta gjinden në fjalë te shkurtëra – (Sami Frashëri)
Mençuria është armë e njeriut të kulturuar – (Herakliti)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:28 am

Pasurinë mund ta vjedhin, por diturinë jo – (Hafiz Ali Korca)
Ai që ta ruan të fshehtën të do me shpirt – (Hafiz Ali Korca)
E vetmja rrugë që të çon te dituria është puna – (B.Shoë)
Gjysma e punës është mbaruar kur ajo fillohet me deshirë - (Naim Frashëri)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:28 am

Një punë e bukur është më e dobishme, se një mijë fjalë të bukura - (Sami Frashëri)
Duhet të shfrytëzohet mirë koha, sepse jeta nga koha përbëhet - (Sami Frashëri)
Mos u prish me vellanë për punë te shokut, sepse shoqeria zhduket, vëllazeria mbetet (Sami Frashëri)
Vetëm puna i pengon njerëzit që të mos mendojnë për gjëra të këqija.
Më mirë është të meritosh e mos të fitosh, sesa të fitosh e të mos meritosh - (Spenser)
Trupi shërohet me të punuar, mendja me të mësuar- (Naim Frashëri)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:29 am

Me mirë është të luftosh dhe ta humbësh betejën , sesa të mos luftosh asnjeherë – (Hegel)
Politika s’eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne çastin e duhur – (Volter)
Veprat flasin më shumë se fjalët - (Angleze)
Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga mëshira - (Monteskie)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:29 am

Pa nderime s’ka dashuri - (Kant)
Nuk ka krijesë pa dashuri, as dashuri të sinçertë pa xhelozi - (Mom)
Muzika është ushqim i shpirtit – (Shekspiri)
Vdekja është e bukur, kur jeta është e shëmtuar – (Bah)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:30 am

Ai që nuk di dhe nuk di pse nuk di – është i marrë; largohu prej tij
Ai që nuk di dhe e di se nuk di, është fëmijë, mësoje; nëse ti di, e nuk e mëson ke bërë gabim.
Ai që di dhe nuk e di që di, është i fjetur; mos e lë të flejë por zgjoje – nëse nuk e zgjon ke bërë mëkat.
Ai që di dhe e di se di është i mencur; andaj shko pas tij, nëse shkon pas tij do të kesh udhën e ndriçuar. (Mendime filozofike)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:30 am

Durimi është i hidhur, mirëpo sjellë fruta të ëmbla – (Ruso)
Me durim zbutet edhe princi, fjala e urtë then edhe gurin.
Më të mira janë goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.
Le të lavdërojnë të tjerët e jo goja jote, i huaji e jo buzët e tua.
Qeni kur lehë na paralajmëron që mos t’i afrohemi. Ai që nuk lehe zakonisht përgaditet që të na kafshojë – (Zeki Bejtullahu)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:30 am

Mos ofendo askënd në jetë
Se gjuha është një thikë e mprehtë
E plaga e saj nuk është e lehtë.
Askë mos e poshtëro, dhe për askë mos fol keq – (Fetare)
Thuaje atë që vlenë ose hesht – (Fetare)
Mos u tall tepër, dhe thuaje vetëm të vërtetën – (Fetare)
Ruaju flajëve të ndyta, dhe veprave të këqija – (Fetare)
Pranoje këshillën prej çdo njeriu, dhe mos e refuzo – (Fetare)
Dëshiro për njerëzit, çdëshiron për veten – (Fetare)
Miqtë e vërtetë tregohen në fatkeqësi – (Fetare)
Të vdesim kur vdekja është mjek yni.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:30 am

Tri gjëra janë më të bukurat ne jetë: pranvera, dashuria, dhe muzika.
Duaj atdhenë si shqiponja folenë - (Jug-Shqipëri)
Duaje vatanin, në dash me krisë dushmanin – (Korishë – Kosovë)
Kush ka vdekë për atdhe, nuk ka vdekë, por ka le – ( Shkodër)
Toskë e gegë- pemë nga një degë – (Gjirokastër)
Kur të jesh në vend të huaj, dita të duket muaj – (Podrime)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:31 am

Cfarë bukurie është të takosh njeriun që nuk lavdërohet e meriton të jetë i lavdëruar.
Më kryesoret janë katër gjëra që e bëjnë njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (të mjaftuarit me atë që ke), dhe drejtësia.
Fati ndihmon vetëm guximtarët – (Virgjili)
Më shumë skuqu para vetes sesa para të tjerëve – (Pitagora)
Ke besim në vetvete, që të besojnë të tjerët – (F. La Roshufko)
Më i zoti i njerëzve është ai që është i zoti ta përmbajë vetveten –(Sami Frashëri)
Gjëja më me rëndësi për njeriun është vullneti i fortë – (Gëte)
Ha kur ke uri, martohu në të ri – (Popullore)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:31 am

Dita më e humbur nga të gjitha është ajo në të cilën s’kemi qeshur – (S.Shamfor)
Fytyra e qeshur është kripa e bukurisë – (Thënie orientale)
Inati të plakë, e qeshura të rinon – (Thënie angleze)
E qeshura është ilaqi më i mirë i natyrës.
Kush nuk qesh – në jetë ka parakaluar plotësisht i fjetur – (Verner)
Këshillimi është busulla e zgjidhjes së punëve të vështira – (Sami Frashëri)
Kur të flasësh, mendohu mirë kur të hash përtypu mirë – (Thënie latine)
E vërteta, ashtu si dielli, mund të mjegullohet, por vetëm për një farë kohe – (P.Buast)
Në errësirë duhet dritë, në fatkeqësi mend.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:31 am

Kah dituria shkohet përmes tri rrugëve: përmes të menduarit, edukimit, dhe përvojës ( Latine)
Themel i një shteti është edukimi i të rinjëve – (Diogjen)
Të përsëriturit është nëna e të mësuarit – (Cajkovski)
Mohimi i gabimit është gabim i dyfishuar – (Monteskie)
Tu flitet të tjerëve për të bërë mirë është një e mire më e madhe sesa të bëni vetë mirë. – (King Fu Ce)
Përpiqu të imitosh vetem punët e mira të njerëzve të mëdhenj – (Sami Frashëri)
Mbarë bota është një skenë, dhe të gjithë njerëzit janë aktorë – (Shekspiri)
Kush hakmerret për një poshtërsi, ai e bën tjetrën – ( Didëro)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:32 am

Më mirë të mbetet i akuzuari pa u dënuar se sa te dënohen të pafajshmit – (Sami Frasheri)
Rruga e jetës është DREJTËSIA, mos u ndaj nga rruga për të hyrë në rrugica.
Sa më shumë që jepni, më shumë do të keni – (Lao Ce)
Ai që i përkushtohet mësimit çdo ditë e më tepër bëhet më i madh – (Lao Ce)
Njerëzit e zgjedhin punën, ndërsa puna i vlerëson njerëzit – (Naim Frashëri)
Arti i luftës është art i zhdukjes së njerëzve, ndërsa politika është art i mashtrimit të tyre – (Gandi)
Talenti krijohet në vetmi, karakteri në shoqëri – (Gëte)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:32 am

Jeta është vizatim në të cilën s’mund ta përdorim gomën për fshirje.
Prirja për gëzim e shpresë është lumturi e vërtetë, prirja për dëshpërim e frikë është fatkeqësi e vërtetë – (Gëte)
Ai që nuk ndërron mendje kurrë, ndoshta s’ka fare – (Moravia)
Gruaja ështe nëna e kombit – (Grekët e vjetër)
Guximi është fillimi i fitores – (Plutarku)
Mirësjellja është celësi i artë që i hap të gjitha dyert – (Thënie latine)
Njeriu është i lirë vetëm atëherë kur i shërben së vërtetës – (Sami Frashëri)
Fol vetëm për ato gjëra që i njeh, për të tjerat hesht – (S.Frashëri)
Mosmirënjohja më e madhe e njeriut është harresa e borxhit.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:33 am

Të njohësh të tjerët është mençuri. Të njohësh veten është urtësia më e madhe. Ti imponohesh vullnetit të të tjerëve është forcë. Ti imponohesh vetes është forca më e madhe – (Lao Ce)
Fati i ndihmon mendjet e përgaditura – (L.Paster)
Kush hakmerret për një poshtërsi, ai e bën tjetrën – (Didëro)
Edhe e vërteta e dëmshme vlen më shumë sesa gënjeshtra e dobishme – (Tomas Man)
Pa kundështime s’ka përparim; ky është ligj të cilin qytetërimi e ka trashëguar deri më sot – (Diogjen)
Për Volterin politika s’është asgjë tjetër pos mjeshtri e rrenës në çastin e duhur.
Kufizimi nacional është armiku më i madh i kulturës – (Llukac)
Po mos të kishte njerëz të këqinj, s’do të kishte juristë të mirë – (Dikens)
Biseduesi duhet të ketë kujdes cka flet, në cfarë vendi flet, dhe në cfarë mënyre flet. – (Ciceron)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:34 am

Në luftë – Vendosmëri
Në disfatë – inatë
Në fitore – shpirtmadhësi
Në paqe – vulnet të mirë (Cercil)
Për armikun mos fol keq, por vetëm mendo keq – (Latine)
Po të mos kishte jeta vuajtje, s’do t’ia dinim vlerën gëzimit.
Pakënaqësia është shtytje për të përparuar – (Tagore)
Liria është si të hollat : disave u ndihmon, të tjerët i prish – (Novalis)
Njeriu që flet shumë, sado mirë që të flaës, në fund do ta thotë ndonjë marri
Njeriu është aq i ri, sa të reja ka mendimet.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 01, 2012 5:31 pm

Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon

-Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.

-Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.

-Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.

-Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri

-Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)

-Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)

-Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)

-Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)

-Burrat e shtetit jane si :gabimet e tyre jane vdekjeprurese.
mendja nuk është e arsimuar.
Herakliti

Rezultati më i rendësishëm i çdo arsimimi është njohja e vetëvetes.
E. Fisheri

Arsimimi nuk është vetëm përgatitje për jetën. Ai është vetë jeta.
Deveji

Arsimimi është bimë e tmerrshme që nuk qet gjethe dhe nuk lulëzon, në qoftë se nuk e ujisim me lot e gjak.
Grafi

Hapja e një shkolle, mbyllja e një burgu.
Hygo

Ku s'ka bukë s'ka arsim, por nëse s'ka arsim s'ka as bukë.
Hebreje

Mos iu frikëso të arsimuarit, as të paarsimuarit, por vetëm të gjysmarsimuarit.
Kurani

Atë që dimë është një pikë uji, atë që nuk e dimë është një det.
Njutoni

Vetëm këtë di, se asgjë nuk di.
Sokrati

Më i dituri është ai që nuk mendon fare se mund të jetë ai.
Boalo

E dimë ç'jemi, por nuk dimë ç'mund të bëhemi.
Shekspiri

Ai që nuk di flet; ai që di heshtë.
Lao Ce

Dituria e bën njeriun të lirë
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Wed May 02, 2012 8:39 am

Love makes the world go around
Gold makes the world go around too


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga SunShiNe prej Wed May 02, 2012 6:54 pm

1.Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.

(Shekspiri)

2.Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.

(Balzak)

3.Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.

(Bekon)

4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.

(Nice)

5.Kur ke e ke kemben jashte gremines, eshte e lehte te japesh keshilla.

(Faik Konica)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .

(Bekon)


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Tue Jun 19, 2012 5:25 amNuk mund ta marrim gjithe ate qe mund te merret nga momenti i jetes.
Paulo Coelho
Disa njerez lindin per te perballuar ekzistencen te vetmuar, por kjo nuk eshte as e keqe as e mire: eshte jeta.
Paulo Coelho
Obligimi i njeriut qe ka per veteveten qendron ne ate, qe ky ta ruaje dinjitetin njerezor ne personalitetin e vet.
I. Kant
Mjeshtria e diplomacise qendron ne ate qe, kulaci te ndahet ashtu qe secili te mendoje se e ka marre pjesen me te madhe.
C.B.Cavour
Kur mungon e madherishmja, nuk ka asgje te bukur.
G.Flober
- kush di te lepije, di te kafshoje. (blaise pascal)

- sado e rralle qe te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la rochefoucauld).

- secili tregon kush eshte ne shoket qe ka. (baltazar gracian)

- nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe kjo te jete e mundur nevojitet nje antipati fisike. (friedrich nietzshe)

- dashuro dhe bej c'te duash! (shen agostini)

- kush ta don te miren te ben te qash. (miguel de cervantes)

- asnje maskim nuk mund ta fshehe dashurine atje ku eksiston dhe as ta shfaqe per nje kohe te gjate ku mungon. (la rochefoucauld)

- ka vetem nje dashuri qe zgjat deri ne fund: e fundit. (jacinto miquelarena)

- ne dashuri duhen dy veta. (proverbe franceze)

- nje pikture ne nje muse eshte ndoshta gjeja qe ne bote degjon numrin me te madh kendveshtrimeve te pakuptimta. (edmond goncourt)

- artist eshte ai qe di te beje me enigmen nje zgjidhje. (karl kraus)

- arti eshte genjeshtra qe na lejon te kuptojme te verteten. (pablo picasso)

- disa persona jane quajtur guximtare sepse kishin teper frike t'ia mbathnin. (thomas fuller)
- frika reciproke mban paqen. (samuel jonson)

- dhelpra di shume gjera, por iriqi din nje te madhe. (arkiloku)

- eshte edhe me keq te jesh injorant per injorancen tende. (shen xherolami)

- do te kesh nje zot te vetem. e kuj mund tja mbaj xhepi dy? (arthur clough)

- mos e gjykoni zotin per kete bote se eshte nje skice qe i ka dale keq. (van gogh)

- sa me te rafinuar te jene aq me shume vuajne. (anton cekov)

- ilaci per dhimbjet mendore eshte vuajtja fizike. (karl marx)

- nuk ka pasur kurre nje filozof qe te kalonte dhimbjen e dhembeve qetesisht. (william shakespeare)

- cfare bisedimesh mund te kene grate me zotin ne kishe? (charles baudelaire)

- non ka terbim si gruaja ne kerkim te nje dashnori. (cyril connolly)

- ne 30 vjet kam kerkuar te studioj por akoma nuk kam arritur akoma te kuptoj: cfare duan grate? (sigmund freud)

- nje grua e bukur duhet te ngutet te thyeje pasqyren e saj. (baltazar gracian)

- njerezit kur japin mesim, mesojne. (seneca)

- ne gelozi ka me shume dashuri per veten se dashuri. (la rochefoucauld)
- rinia nuk eshte nje stine e jetes eshte nje ceshtje mendore. (mateo aleman)

- pak njerez dine te jene te moshuar. (la rochefoucauld)

- cfare shembullit shkurajues eshte per shume njerez hareja e nje derri. (anatole france)

- ne shqetesohemi me pak qe te jemi te lumtur sesa te bejme te besojme se jemi. (la rochefoucauld)

- ndryshimi mes gazetarise e letersise eshte se gazetaria nuk eshte e lexueshme ndersa letersia nuk eshte e lexuar sa duhet. (simon bolivar)

- ne nje lufte idesh eshte populli qe vritet. (stanislav lec)

- ata qe deshirojne paqen te pregatiten per lufte. (vegezio)

- dita e harxhuar me kot eshte ajo e kaluar pa qeshur. (chamfort)

- te komentosh shakate e shpirtit eshte si tu vesh patkoj kuajsh fluturave. (martin kessel)

- te qeshesh do te thote te jesh shpirtkeq me ndergjegje te qete. (friedrich nietszhe)

- kujdes nga terbimi i nje njeriu te qete. (john bryden)

- ndjenja e ironise eshte si nje qen qe i hunguron henes nderkoh qe shurron mbi varre. (karl kraus)

- me mire te zihesh me dike se te jesh i vetem. (proverbe irlandeze)

- sy per sy e keshtu bota do te perfundoje qorre. (gandhi)
- vjen per trashigimine e ndoshta te takon te paguash varrimin. (proverbe yiddish)

- optimistet shkruajne keq. (paul valery)

-veshtiresite me seriose vazhdojne atehere kur njeriu eshte i lire te beje c'te doje. (thomas henry huxley)

- kush nuk njeh gjuhe te huaja nuk njeh mire as te tijen. (goethe)

- cka ne quajme trendafil do te mbante te njejtin parfum edhe me nje emer tjeter. (william shakespeare)

- segreti i te qenit llafazan eshte ai i te thenit gjithcka. (voltaire)

- ju prinderit e pare te rraces njerezore qe u shkaterruat per nje molle; cfare nuk do te kishit bere per nje gjel ne tartufe? (savarin)

- i pasuri ha, kurse i varferi ushqehet. (francisco de quevedo)

- nuk me intereson genjeshtra por urrej shperfilljen me te cilen thuhet. (samuel butler)

- per ne vdekja nuk ekziston sepse kur ne jemi vdekja nuk eshte e pranishme dhe kur vdekja eshte, nuk jemi ne te pranishem. (epicurio)

- musika ka magjite e saj per te zbutur nje zemer te eger. (william congreve)

- urrejtja eshte kenaqesia me jetegjate; njerezit dashurohen shpejt por urrejne me ngadale. (g.g. byron)

- passionet bejne qe njeriu te jetoje, urtesia ben vetem qe ai te ekzistoje. (chamfort)

- pse nje lot eshte nje ceshtje intelektuale? (william blake)
- atdheu eshte atje ku gjindesh mire. (robert garnier)

- idete jane si hijet, duken te verteta derisa kerkojme ti kapim. (samuel butler)

- te mendosh e te pish duhan jane dy veprime qe konsistojne ne te leshuarit ne ajer re tymi.
(eca de queiros)

- pse tishprehim idete tona?! neser do i kemi ndryshuar. (paul leautoud)

- mendimet bejne madheshtine e njeriut. (blaise pascal)

- kenaqesia eshte mekat, e nganjehere mekati eshte kenaqesi. (G.g.byron)

- mund te kalohet dhimbja vetem, por per te provuar kenaqesi duhet te jene dy persona. (elbert g hubbart)

- besome! kenaqesia eshte gjithmone e ligjshme. (evariste)

- kenaqesite e thjeshta jane strehimi i fundit i njerezve te komplikuar. (oscar wilde)

- nje poet eshte nje bote e mbydhur brenda nje njeriu. (viktor hugo)

- poezia me e vertete eshte ajo me fallcoja. (W. shakespeare)

- politica nuk eshte nje shkence e sakte. (otto von bismarck)

- diplomazia eshte nje loje shahesh ne te cilen u jepet shah mat popujve. (karl kraus)

- ndiqni te paktit e jo njerezit vullgar. (francesco petrarca)

- kur hyjnite duan te na denojne, na plotesojne deshirat. (oscar wilde)

- kokat e bukura jane pak here shpirtra te bukur. (jean poul)
- secili nga ne eshte nje hene e ka nje faqe qe se shfaq kurre ne publik. (mark twain)

- eksperienca eshte emri qe te gjithe u japin gabimeve te tyre. (oscar wilde)

- jepini nje maske njeriut e do tu thote te verteten. (oscar wilde)

- armiku behet i tmerrshem vetem kur fillon te kete te drejte. (jacinto benavente)

- endrra e arsyes prodhon perbindesha. (francisco goia)

- arsyet e terhequra nga floket jane te parat qe shkaktojne tullacllekun. (martin kessel)

- qe frika qe u dha jeten hyjnive. (stazio)

- sa me shume te flitet per ty aq me pak je i forte. (benjamin disraeli)

- jane te paket njerezit e admiruar nga sherbetoret e tyre. (montaigne)

- mos flisni keq per masturbimin, eshte seks me dike qe dashuroni. (woody allen)

- kush deshiron e nuk vepron krijon mykosje. (william blake)

- buza e puthur nuk e humbet fatin por e rinovon sic ben dhe hena. (giovanni boccaccio)

- mashkulli deshiron femren e femra deshiron deshiren e mashkullit. (samuel taylor coleridge)

- cka na terheq ne nje grua rralle here na lidh me te. (john churton collins)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Tue Jun 19, 2012 5:28 am

nese deshiron qe endrrat e tua te behen te verteta, zgjohu! (ambrose bierce)

- enderroj sikur jam nje flutur qe fluturon sa ketej-andej; pastaj zgjohem dhe ja qe jam serish une. tash nuk di nese jam nje njeri qe ka enderruar te jete nje flutur apo nje flutur qe ka enderruar te jete nje njeri.
(chuang-tzu)

- kush refuzon endrren duhet te masturbohet me realitetin. (ennio flaiano)

- njeriu jeton me arsyetime e mbijeton me endrra. (migel de unamuno)

- mos diskuto kurre me nje idiot pasi te tjeret mund te mos e dallonin diferencen. (arthur bloch)

- nuk ka mekat pervec idotesise. (oscar wilde)

- sa me budalla te jete fshatari aq me mire gomari do ta kuptoje. (anton chekov)

- njeriu eshte si nje kafshe qe hiqet, dhe nuk eshte kurre me shume vetvetja se atehere kur luan rolin. (william hazlit)

- cfare eshte pra koha? nese askush nuk me pyet e di, por nese me pyesni nuk e di. (shen agostini)

- ...sepse rruga eshte e gjate e koha eshte e shkurter. (petrarca)

- njerezit jane qesharak kur duan te jene te tille ose atehere kur duan te jene cka nuk jane. (leopardi)

- njeriu eshte nje dykembesh pa pupla. (platoni)

- studimi i njeriut eshte njeriu. (aleksander pope)
- e verteta eshte teper dinake per tu kapur. (wilhelm burch)

- te jetosh eshte si te dashurosh: arsyeja eshte kunder por cdo instikt eshte ne favor. (samuel butler)

- optimisti shpall se jetojme ne nje nga botet me te mira te mundshme nderkohe qe pesimisti druan se kjo eshte e vertete. (james branch cabell)

- mund te humbasesh si per nje leter me shume ashtu si per nje leter me pak. (miguel de cervantes)

- jeta eshte teper e shkurter per te qene e ashper. (benjamin disraeli)

- gjeja me e veshtire per tu fshehur eshte ajo qe nuk eshte. (eric hoffer)

- ajo cka di nuk duhet te te pengoje te dish aq sa duhet. (carlo dossi)

- gabimi me i madh ne jete eshte te kesh frike te gabosh. (hubband)

- jetohet nje here te vetme e dikush as edhe nje here. (woody allen)

- qe te jetosh ler qe te jetojne. (baltasar gracian)

- duaje te verteten e fale gabimin. (voltaire)

- te gjitha pasionet jane ekzagjerime bile jane pasione sepse ekzagjerojne. (roch)

- kur mendon se askujt ne bote nuk i intereson qe je gjalle provo te mos paguash ratat e makines.
(john belushi)

- nese do te fluturosh duhet te flakesh tutje te gjithe ato mbeturine qe te gozhdojne ne toke. (jim morrison)
- pluhur jemi e pluhur do te kthehemi. eskimezet copa akulli. (makaresko)

- nese nuk le elegant, ji te pakten ekstravagant. (moschino)

- jane veshtiresite qe tregojne burrat. (epitteto)

- ne kete bote duhet te jesh i cmendur ne te kundert cmendesh. (felchner)

- me pelqen dita e te vdekurve. shkoj ne varresa e ndihem dikushi. (altan)

- nese do te shijosh virtytin tend, mekatò ndonjehere. (ojetti)

- gruaja ime dhe une kemi qene te lumtur per 20 vjet e pastaj jemi takuar. (dangerlield)

- edhe mushkonjat ne menyren e tyre kenaqen e jane te lumtura...kur pickojne per fat te keq. (boretor)

- nese e ndien nevojen;qaj! eshte mire qe te qash deri ne lotin e fundit sepse vetem atehere mund te rikthehesh e te buzeqeshesh. (paulo coelho)

- kur u linde, ti qaje nderkohe qe te gjithe rreth teje qeshnin. ndertoje jeten ne menyre te atille qe kur te vdesesh te jesh i vetmi qe qesh nderkohe qe te gjithe te tjeret te jene duke qare. (paulo koelho)

- provimi i shtetit eshte momenti kur 10 persona me mungesa mendore i bejne pyetje te kota nje djaloshi te gjore te trembur. (giorgio faletti)

- e dime qe ajo cka ne bejme eshte si nje pike ne nje oqean por nese kjo pike s'do te ishte oqeanit do i mungonte. (nene tereza)
- lavdia jone me e madhe nuk eshte nese s'bie kurre, por ne te ngritur pas renies. (conficio)

- ndonjehere kush humb shikimin meson te shikoje me mire te verteten e gjerave. (cicerone)

- eshte me mire te heshtesh duke lene qe njerezit te mendojne se je budalla sesa te flasesh e tu heqesh te gjitha dyshimet. (mark twain)

- paraja nuk ben lumturine kurse mjerimi: kurrsesi. (totò)

- e vetmja menyre per tu larguar nga nje tundim eshte ti jepesh asaj. (ocar wilde)

- i besojme vetem asaj qe shohim; pra, qysh se ekziston telivizori i besojme gjithckase. (diter hildebrandt)

- jeta eshte ajo qe te ndodh kur je i impenjuar duke bere dicka tjeter. (john lennon)

- une nuk jetoj per tu ushqyer, ushqehem per te jetuar. (socrate)

- lindja dhe vdekja na imponohen, te jetosh varet nga ne. (jim morrison)

- nuk do ta dime kurre sa mire mund te beje nje buzeqeshje. (nene teresa)

- nuk ekziston ere ne favor te nje marinari qe nuk di ku te shkoje. (seneca)

- shume te rritur porsi femijet duan dicka por pa pasojat e saj. (jose ortega y gasset)

- televizori eshte nje arritje qe ju mundeson te argetoheni ne dhomen tuaj te ndenjes nga persona qe nuk do i donit kurre ne ate dhome. (david frost)

- jeta eshte nje loje dhe rregulli i pare eshte te hiqemi sikur nuk eshte. (alan watts)

- bota nuk eshte ne rrezik nga ata qe shkaktojne te keqen por nga ata qe e shohin dhe s'bejne asgje. (albert einstein)

- ndryshimi i vetem mes buballallekut dhe gjeniut eshte se gjeniu ka kufijte e tij. (albert einstein)

- eshte rrezik te jesh i sinqert, te pakten nese nuk je edhe budall. (george bernard shaw)
- nje grua me nje dashnor eshte nje engjell, nje grua qe ka dy dashnore eshte perbindesh, nje grua qe ka tre dashnore eshte grua. (viktor hugo)

- fali armiqte e tu por mos i harro kurre emrat e tyre. (john kennedy)

- lum ai njeri qe nuk pret asgje nga jeta sepse nuk do te mbetet i zhgenjyer. (charlie chaplin)

- nganjere propozo paqen, armiqte e tu do te turbullohen pa mase. (napoleone)

- shok i vertete eshte ai qe rri me ty kur do i pelqente te ishte tjeterkund. (franz kafka)

- momentet e bukura nuk i ndjen kur i jeton por perkujton me mall. (gandhi)

- e tere urtesia njerezore mund te permblidhet ne dy fjale: prit dhe shpreso. (alexandre dumas)

- me shihni shtrember ngaqe jam ndryshe ndersa une u shoh e qeshi sepse jeni te gjithe njesoj.
(emily strange)

- vetmia eshte te degjosh eren e te mos mund tia tregosh askujt. (jim morrison)

- momentet me te bukura te nje dashurie jane ata te nje malinkonie te qete e te embel kur qan e nuk e din pse. (giacomo leopardi)

- o zot fali se s'dine cka bejne! (jezusi)

- ji gjithmone me i arritur nga c'je! (martin luther king)

- te jetosh pa provuar do te thote te jetosh me dyshimin qe do ia kishe dale. (jim morrison)

- ne shume njerez dashuria per drejtesine nuk eshte tjeter vecse frika e ndeshkimit nga padrejtesia.
(la rochefoucauld)

- idete ne castin e ngjizjes jane nje rremuje e mrekullueshme: nje mirazh i perkohshem i pafundesise. (alessandro baricco)

- nje mendje qe hapet kundrejt nje ideje te re nuk kthehet kurre ne dimensionin e meparshem. (einstein)

- yjet jane gropa te hapura nga nje qukapik per te mahnitur te dashuruarit. (legjend indiane)

- ti e une jemi nje gje e vetme e une nuk mund te lendoj ty pa u lenduar. (gandhi)

- kam shume por mendimi i saj kollofit gjthcka. kam shume e pa ty nga shume nuk me mbetet asgje. (goethe)

- nuk e kupton more shjetane qe je e bukur si nje engjell? (giacomo leopardi)

- pamundesi: fjale qe gjindet ne fjalorin e budallait. (napoelone bonaparte)- keqberesit te thone o jeten o portafolin, grate t'i marrin te dyja pa te pyetur. (samuel butler)

- ta dashurojne, per gruan eshte me e rendesishme se te dashuroje. (freud)

- nuk soh pse me duhet te bleje lopen per te pasur qumeshtin kur me leverdis me shume te nlej direkt qumeshtin. (samuel butler)

- ti je ai qe ti din qe je e jo ate cka te tjeret thone per ty! (paulo coelho)

- jane tri kategori te medha njerezish:te egjer, barbar te paqyteteruar dhe europian. (novalis)

- jeta ne familje humb cdo bukuri kur bazohet ne ane te jap e ti dujhet te me japesh. (ronald david laing)

- ezitimi eshte gje e mire por nese pastaj ben ate qe duhet te besh. (bertolt brecht)

- njeriu i ditur nuk kerkon lumturine por mungesen e dhimbjes. (aristotele)

- mund te perballohet forca e nje ushtrie po jo forca e nje ideje. (victor hugo)

- s'mendoj kurre per te ardhmen. vjen gjthmone kaq shpejt. (albert einstein)

- talenti i vertete eshte ai qe ka pergjigjet pa lindur akoma pyetja. (alessandro baricco)

- shume mendojne se te kesh talent eshte ceshtje fati; ndoshta fati eshte ceshtje talenti.
(jacinto benavente y martinez)

- do vije koha kur njerezit te kuptojne se astrologet jane genjeshtare shume te mellenj. (voltaire)

- nje puthje mund te shkaterroje jetn ne menyra te ndryshme. (oscar wilde)

- le te me urrejne nese me druhen. (cicerone)

- studio te kaluaren nese do te parashikosh te ardhmen. (confucio)

- paraja nuk eshte ide-ia por blen te zone e ide-se. (emilio de marchi)

- nuk deshirohet cka lehte arrihet. (ovidio)

- s'ka dhimbje me te madhe se te kujtosh kohen e lumtur ne skamllek. (dante alighieri)

- dashuria eshte pergjigja por ndersa prisni pergjigjen, seksi mund t'iu sugjeroje pyetje te mira.

- eshte me e thjeshte te duash te tjeret. prej tyre njeh vetem anen pozitive. (gesualdo bufalino)

- menyra me e mire per te dashur dicka eshte te mendojme se mund t'a humbasim.
(gilbert keith chesterton)

- dashuria eshte aftesia e perceptimit te ngjashmerise ndaj te kundertes. (theodor w. adorno)

- largesia eshte embelsia e dashurise. (corrado alvaro)

- dashuria kerkon gjithcka dhe ka te drejten ta beje. (ludvig van bethoven)

- ajo cka mund t'i kerkojme nje skulpture eshte qe qendroje pa levizur. (salvador dali)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Wed Oct 10, 2012 7:29 pm

Fakti që je lënduar ndonjëherë, nuk domethënë që s'duhesh të duash askënd ! Fakti që të ka zhgënjyer dikush nuk domethënë që s'duhesh t'i besosh askujt ! Fakti që të është thyer zemra njëherë, nuk domethënë që çdokush do t'a bëjë këtë ! Mos harro: jo të gjithë janë të njejtë. Dhe jo të gjithë kanë qëllim të keq për ty !


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Wed Oct 10, 2012 7:30 pm

Kurrë s’e bëj gabimin e të debatuarit me njerëz për opinionet e të cilëve nuk kam respekt.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:25 pm

Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.

Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.

Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.

Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
KotarbinskiKam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.

Nje mashkull plagos, ndersa nje femer vret perjete..!!
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:25 pm

Nese puthjet jane fjale, le te bejme nje bisede te gjate.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:25 pm

mos duaj ate qe eshte perfekt por bej perfekt ate qe do
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:26 pm

buzeqesh edhe kur je i trishtuar se nje buzqeshje e trishtuar eshte me e trishtuar se vet trishtimi
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi