Programe Forum - Welcome
 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


" Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! "

Shko poshtë

 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " Empty " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! "

Mesazh nga Master prej Sun Apr 15, 2012 8:11 pm

Cilët janë përparësitë e njohjes përmes Internetit

-Padyshim se përparësitë janë më të shumtë, por ne do t'i numërojmë këtu vetëm disa:

1. Gjasat për të takuar personat e shpirtit janë të zgjeruar dhe përfshinë krejt botën,

2. Njoftimet bëhen në bazë të interesave të përbashkëta, e kjo shpesh shpien në mirëkuptim dhe ju zhvillohet ndjenja se ju takon dikush apo i takoni dikujt. Njoftimet bëhen në bazë të atraktivitetit miqësisë dhe dashurisë.

3. Nuk ekziston pa lakmueshmëri apo pasiguri, sikurse në takimet e drejtpërdrejta. Njerëzit anojnë t' i zbulojnë më shpejtë mendimet dhe qëndrimet e veta në këtë mënyrë.

3. Pasi që ka mundësi të editohet teksti, mendimet dhe shprehjet janë më koncize, më përmbajtjesore dhe të paramenduara mire.

4. Ndjenja e vetmisë gati nuk ekziston, ngase gjithnjë del dikush që është në disponim të komunikoj me ju.

Cilët janë mangësitë e njohjes përmes Internetit

1. Mungesa e gjesteve përcjellëse si: ngjyra e zërit apo e shprehjeve të fytyrës që flasin shumë, mungesa e afërsisë fizike.

2. Mungesa e erës, shijes dhe prekjes.

3. Keqkuptimi në komunikim (për shkak të mënyrës së interpretimit fiks dhe vonesës së shkrimeve në rrjetë).

4. Jo sinqeriteti i personave që e keqpërdorin këtë medium komunikimi. P.sh. thjesht dikush dëshiron të argëtohet në llogari tuajin, pastaj gënjimet për punën, luajta e roleve, gënjimi për statusin martesor, fëmijët, gjininë, moshën… dhe gjithnjë ka të tillë që gënjejnë dhe të tillë që besojnë.

5. Edhe pse ekziston mundësia e këmbimit të fotografive, dëgjimit të zërit etj., prapë se prapë mungesa e prekjes, shikimit në sy, intonimit të zërit dhe vetë fluidi i kontaktit shpirtëror (parandjenja kur takohesh me një person, apo përshtypja e parë fizike) mungojnë. Ata që mashtrojnë, madje mund t'ua dërgojnë fotografin e dikujt tjetër, zëri mund të jetë i tjetërkujt, shkrimet po ashtu. Mund të gënjejnë edhe për përkatësinë etnike, bindjet fetare, gjininë, etj.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " Empty Re: " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! "

Mesazh nga VLoNjate prej Mon Apr 16, 2012 4:47 am

ke harruar, Mashtrimet Razz


ןค๓ ﻮ๏ς ๓є tคкtเк ๔๏ ๒єן รเ tђє๓ ยภє ๔ђє קเк
VLoNjate
VLoNjate
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 518
Reputation : 3
Join date : 05/11/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " Empty Re: " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! "

Mesazh nga Anakonda prej Sun Apr 22, 2012 6:01 am

e me te vertete edhe mashtrimet jane.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " Empty Re: " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! "

Mesazh nga Master prej Mon Jun 25, 2012 8:23 pm

Keto jane paresoret


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! " Empty Re: " Përparësitë Dhe Mangësitë e Njohjes Përmes Internetit! "

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi