Programe Forum - Welcome
Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit

Shko poshtë

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Empty Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit

Mesazh nga Master prej Tue Apr 24, 2012 10:07 pm

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Hackers-300x220
Një krimb, më parë i shfrytëzuar për të bërë mashtrime financiare, tani është duke vjedhur të dhëna të kyçjes në Facebook, duke komprometuar më shumë se 45,000 llogari në Facebook dhe përveç kësaj synimi mbetet shpërndarja e mëtejme duke postuar linka të dëmshëm drejt miqve të “victims” dhe duke përfituar qasje prej së largu në rrjete korporative.
Kompania e sigurisë Seculert ka qenë duke vëzhguar avancimin e Ramnit, një krimb i zbuluar së pari në muajin prill të vitit 2010, dhe përshkruar nga Microsoft si “malware multi-komponentësh që infekton skedarë .exe në Windows, skedarë të Microsoft Office dhe skedarë HTML” në mënyrë që të vjedh “të dhëna të ndjeshme siç janë kredencialet FTP dhe cookies të shfletuesit”. Ramnit më parë është shfrytzëuar për të “tejkaluar autentikimin dy-faktorësh dhe sistemet e nënshkrimit të transaksioneve, për të përfituar qasje prej së largu në institucione financiare, për të komprometuar seanca bankare online dhe për të penetruar disa rrjete të korporatave” tha Seculert.
Së fundi, Seculert ka vendosur një rrjetë testimi dhe ka zbuluar se 800,000 makina janë infektuar mes muajit shtator dhe dhjetor. Përveç kësaj, Seculert ka gjetur se më shumë se 45,000 të dhëna të kyçjes në Facebook, shumica prej UK dhe Francës, janë vjedhur nga një variant i ri i krimbit.
“Ne dyshojmë se sulmuesit prapa Ramnit janë duke përdorur kredenciale të vjedhura për tu kyçur në llogaritë e viktimave dhe për të transmetuar linka të dëmshëm drejt miqve të tyre” tha Seculert.
E sa i përket mashtrimeve në Facebook, këto nuk janë risi. Facebook vet ka pranuar se përjeton mbi 600,000 kyçje të komprometuara çdo ditë, edhe pse kjo nënkupton vetëm 0.06 për qind të kyçjeve totale prej më shumë se 1 miliard sa janë në Facebook brenda një dite.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Empty Re: Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 3:17 pm

mua nuk ma ka vjedh mua llogarin e fb;por ma ka vjedh hakerja qe kam nshpi(motra)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Empty Re: Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit

Mesazh nga Master prej Tue May 15, 2012 3:20 pm

na e sill ne forum hakeren


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Empty Re: Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 3:23 pm

ahaahaaaha atehere po sta bllokoje forumin;nuk merret me forume por me add fb-je;6 add fb i ka se ci do
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit Empty Re: Mbi 45,000 llogari të vjedhura në Facebook nga krimbi Ramnit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi