Programe Forum - Welcome
Veset, që rrezikojnë Zemrën People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Veset, që rrezikojnë Zemrën

Shko poshtë

Veset, që rrezikojnë Zemrën Empty Veset, që rrezikojnë Zemrën

Mesazh nga Jetesa prej Fri Jul 08, 2011 4:06 pm

Veset, që rrezikojnë ZemrënSëmundjet kardiovaskulare janë shkaku më i madh i Vdekjeve në tërë Botën dhe për këtë arsye duhet të dijm si ta ruajmë Zemrën.

Shumë Aktivitete në dukje të padëmshme janë shkak i mos-funksionimit të mirë të Zemrës. Permendim disa nga “Veset” që dëmtojnë Zemrën tonë dhe që duhet të mundohemi t’i largojmë:


NERVOZI - Personat agresivë e vendosin Zemrën në sforcim të tepruar duke e dëmtuar atë.

MËRZIA – Mërzia çon në një Stil jete shumë pak të shëndetshëm: pihet më shumë Duhan dhe pije alkoolike kur është i mërzitur.

FJETJA E PAKTË – Personat që flen më pak se 5 orë në Natë, rrezikojnë 2-herë më shumë të goditen nga Sëmundjet e Zemrës se Personat që flen 7 orë gjatë Natës.

SHIKIMI I TEPËRT TV – Qëndrimi për orë të tëra para TV-s rrit Rrezikun e Infarktit.

AKTIVITETI I TEPËRT FIZIK (kryen shumë Punë) – Është gabim i madh të bësh Punë pa Fund apo Sport pa Kufi. Zemra mund të mos e përballojë të gjitha këto.

NGRËNIA E MISHIT TË KUQ – Mishi i kuq ka shumë Yndyrë që rrit Rrezikun e Sëmundjeve kardiovaskulare.
Jetesa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 18
Reputation : 0
Join date : 06/07/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi