Programe Forum - Welcome
Tendenca e tradhëtisë, gjen i trashëgueshëm People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Tendenca e tradhëtisë, gjen i trashëgueshëm

Shko poshtë

Tendenca e tradhëtisë, gjen i trashëgueshëm Empty Tendenca e tradhëtisë, gjen i trashëgueshëm

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 8:59 pm

Tendenca e tradhëtisë, gjen i trashëgueshëm Tradhetia


Tendenca për të tradhtuar partnerin varet nga një numër i gjeneve që kalohen nga brezi në brez dhe që ne e kemi të përbashkët edhe me kafshët. Kjo është konfirmuar nga një studim i publikuar në revistën “PNAS”, pas eksperimenteve të kryera mbi një lloj zogu që ngjason me njeriun.

Sikurse raporton “Ansa”, në studim janë përfshirë 1.554 ekzemplarë të tillë, tek disa prej të cilëve është analizuar dhe ADN-ja për 5 breza. Zogjve të përfshirë në studim u janë hequr vezët dhe u janë vendosur në fole të tjera, për të shmangur që sjellja e të ndikohet apo huazohet nga prindërit.

Fëmijët e "tradhtarëve " jo vetëm që treguan sjellje të ngjashme me prindërit e tyre, por lidhja u konfirmua edhe nga testimi gjenetik. Një analizë pothuajse e ngjashme dhe me të njëjtin rezultat është kryer edhe nga Departamenti i Gjenetikës Evolucionare në Berlin, gjë e cila ka hedhur dyshime të bazuara në fakte të forta se tradhëtia është e trashëgueshme. /albeu.com/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi