Programe Forum - Welcome
Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë

Shko poshtë

Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë Empty Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë

Mesazh nga Master prej Sat May 12, 2012 8:36 am

Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë Shtatzene_kafe-200x300
Shtatzënia mbetet një nga periudhat më të bukura, por njëkohësisht më të mistershme dhe të padepërtueshme në mënyrë të plotë nga ana e shkencës apo psikologjisë në jetën e një femre.
Përveç atyre gjërave që janë të provuar shkencërisht tashmë dhe nga përvoja e gjatë e njerëzimit mbi periudhën ne shtatzënisë, si p.sh, shmangia e alkoolit, duhanit apo substancave të tjera gjatë kohës kur pritet të vijë një fëmijë në jetë, të cilat mund të ndikojnë negativisht në zhvillimin e fetusit apo problemet që kanë të bëjnë me hormonet, të cilat shpesh ndikojnë në lëkundjet e humorit të nënës, ajo që mbetet më e padepërtueshme ende dhe një sfidë për shkencën ka të bëjë me reagimin dhe gjendjen e trurit të nënës gjatë shtatzënisë.
Një përpjekje për të bërë transparencë në këtë pikë dhe për ta zbardhur disi enigmën vjen nga një studimi i publikuar në ‘Current Directions in Psychological Science’, sipas të cilit, përtej ndryshimeve të shpeshta të humorit dhe atyre hormonale, shtatzënia ndikon pozitivisht në trurin e femrave. Eksperimentet e para, të cilat janë ndërmarrë paraprakisht te kavjet, kanë treguar se një nga gjërat pozitive të periudhës së shtatzënisë është se ndikon në rritjen e funksionalitetit të neuroneve të nuhatjes, dhe gjëja më interesante është se këto ndryshime vazhdojnë të kenë ndikimin e tyre prapaveprues edhe pas lindjes.
Tek kavjet që iu nënshtruan eksperimentit, shtatzënitë e shumta kanë sjellë ndryshime po kaq të shumta në numër, duke përftuar pothuajse një metamorfozë të femrës. Sipas studiuesve, nuk mund të thuhet me siguri nëse të plotë e njëjta gjë ndodh edhe me gratë, kjo mbetet ende një mister. Njerëzit janë të ndryshëm nga minjtë (tek të cilët u realizua eksperimenti), por “mundësitë janë vërtetë të shumta që shtatzënia të mund të ndryshojë funksionet e trurit me efekte prapavepruese pozitive tek femrat. Fluksi hormonal që pushton trupin e grave shtatzëna, në fakt është shumë më i madh se gjatë periudhës së adoleshencës.
Dhe ashtu si hormonet ndikojnë në psikikën e njeriut në këtë fazë kaq të rëndësishëm të zhvillimit të tij , e njëjta gjë ndodh edhe gjatë shtatzënisë”, thonë studiuesit. Sipas psikologëve, shtatzënia është një periudhë psikologjikisht komplekse dhe pjellore për gratë. Përveç përjashtimeve të rralla, niveli i hormoneve tipike të kësaj faze të jetës ndikojnë në modifikimin e humorit dhe mendjes së atyre që e përjetojnë këtë periudhë.
Pra, përveç rasteve kur kemi të bëjmë me çrregullime depresive apo sëmundje, faza kur një femër është duke pritur të vijë në jetë fëmija i saj, mund të jetë një kohë shumë e mirë për të. Aq e vërtetë është kjo saqë disa e quajnë “muaj mjalti”, pavarësisht nga lodhja fiziologjike që ndodh në mënyrë krejt të natyrshme.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë Empty Re: Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë

Mesazh nga Anakonda prej Sun May 13, 2012 4:51 am

Ne pozitivisht e kemi pas trurin gjithmone zotrote,keshtu mos na ngaterro me djemte.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë Empty Re: Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë

Mesazh nga Master prej Sun Jun 10, 2012 1:22 pm

Jo e di por po flasim per ata 7zena Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë Empty Re: Truri i femrave ndryshon pozitivisht gjatë shtatzënisë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi