Programe Forum - Welcome
C'eshte filozofia e cilet jane filozofet me te medhenj? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


C'eshte filozofia e cilet jane filozofet me te medhenj?

Shko poshtë

C'eshte filozofia e cilet jane filozofet me te medhenj? Empty C'eshte filozofia e cilet jane filozofet me te medhenj?

Mesazh nga Master prej Sun Jul 24, 2011 2:42 pm

Filozofia eshte Shkenca e Pyetjeve.

filozofia esht shkenca e pyetjeve

Etimologjikisht fjala Filozofi vjen nga greqishtja dhe do te thote: "dashuri per urtesine" Tani duhet te pekthejme kete "urtesi" Ne greqisht kjo fjala qe shqip e perkthejme 'urtesi' eshte "sofia". 'Sofia' eshte nje art te jetuari, nje menyre te qeni, nje moral qe konsiston ne te sjellurit ne menyre te arsyeshme, per te evituar cdo sjellje te pamatur, per te pritur ngjarjet me qetesi. POR eshte gjithashtu dhe DIJE. Eshte dija thelbesore "Shkenca e parimeve paresore dhe shkaqeve paresore" Keshtu do te perkufizohej filozofia

Filozofet me te medhenj:

1. Nietzsche
2. Plato
3. Sokrati
4. Aristoteli
5. Dekart
6. Kant
7. Spinoza
8. Hegel
9. Karl Marks
10. Sh. Akuainas
11. Keirkegard
12. Schopenbauer
13. Adolf Hitler
14. Feurbach
15. Alber Camus
16. David Hume
17 --> Infinit ::: etj, etj, etj
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

C'eshte filozofia e cilet jane filozofet me te medhenj? Empty Re: C'eshte filozofia e cilet jane filozofet me te medhenj?

Mesazh nga Anakonda prej Sat May 05, 2012 4:46 pm

Aristoteli;sepse kur jap ndonje mendim ose kur ngrihem ne mesim thon gocat e klases filloa aristoteli i dyte(me marrshin te keqen ishallla)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi