Programe Forum - Welcome
Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë

Shko poshtë

Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë Empty Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë

Mesazh nga Master prej Wed Aug 03, 2011 5:59 am

Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë 12215_bateriale_e_holle
Një ekip shkencëtarësh kanë arritur të krijojnë një bateri po aq të hollë sa qimja e flokut të njeriut. Kjo njëherësh është edhe bateria më e vogël e prodhuar deri më sot dhe mund të paraqes hapin e radhës drejt fuqizimit të një gjenerate të re të nano-pajisjeve.

Potenciali i nano-teknologjisë qëndron në krijimin e makinave aq të vogla sa që nuk mund të shihen me sy dhe si i tillë është përfolur për vite me radhë. Në mjekësi për shembull krijimi i robotëve të vegjël do të mundësonte futjen e tyre në enët e gjakut dhe në sulmimin direkt të qelizave të dëmshme, por kjo është ende diçka teorike.

Një pengesë që është e pranishme edhe sot është furnizimi i nano-pajisjeve me energji sepse prodhimi i baterive në një shkallë të këtillë është ekstrem i vështirë. Tani një ekip i inxhinierëve nga Universiteti Rice duket se kanë zgjedhur problemin duke krijuar një bateri vetëm 50 mikrona apo të holla sa floku i njeriut.

Për të krijuar baterinë (shikoni diagramin më poshtë), hulumtuesit së pari kanë mbuluar nano-telin me një shtresë të hollë të bakrit. Më pas ata kanë mbushur poret përgjysmë me aliazh të nikelit për të krijuar anodën. Në këtë pikë ata kanë vendosur një pikë të gelit të hollë të oksidit të polietilenit, që sillet edhe si një elektrolit edhe si një izolator nga nano-telat tjerë. Më pas ata kanë mbushur pjesën tjetër të poreve me material polyanaline për të krijuar katodën. Një shtresë e aluminit shkon deri në pjesën e sipërme për të kompletuar qarkun.

Hulumtuesit kanë theksuar se kjo teknologji me dendësimin e shtresave mund t krijojë një pako me energji të madhe, dhe për shkak se nuk ka prani të litiumit, bateritë e këtilla janë më të lehta për tu prodhuar dhe manipuluar në temperaturë të dhomës.

Por kufizimet qëndrojnë në atë se nëse kjo bateri mbushet e rimbushet 20 herë ato humbin aftësinë për të mbajtur mbushjen e plotë. Hulumtuesit janë duke punuar në këtë drejtim dhe pritet të ketë edhe në këtë aspekt përmirësime.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë Empty Re: Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë

Mesazh nga Anakonda prej Wed May 16, 2012 5:02 am

e ku do ta cojn ket bateri;do ta fusin ne koken e tyre?
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi