Programe Forum - Welcome
INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind

Shko poshtë

INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind Empty INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind

Mesazh nga Master prej Wed Aug 10, 2011 8:25 pm

INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind Instat
Indeksi i Çmimeve të Konsumit në muajin Korrik 2011, arriti 109.0 përqind kundrejt muajit Dhjetor 2007 (Dhjetor 07=100), duke shënuar një ulje prej 0.7 përqind krahasuar me muajin e mëparshëm.
Ndryshimi vjetor në muajin Korrik është 3.6 përqind. Indeksi i grupit “Ushqime dhe pije jo alkolike” shënoi një ulje prej 1.7 përqind krahasuar me muajin e mëparshëm. Brenda këtij grupi ulja më e madhe prej 9.5 përqind vërehet në nëngrupin ”zarzavate përfshirë patatet”. Këtu mund të përmendim uljen e çmimit të patëllxhaneve me 38.7 përqind, specave me 30.4 përqind, qepëve të thata me 22.0 përqind, domateve me 17.4 përqind, bamjeve me 16.4 përqind, patateve me 15.5 përqind, etj. Çmimet e nëngrupit “fruta” shënuan një ulje prej 6.1 përqind, ku mund të përmendim uljen e çmimit të shalqinit me 50.3 përqind, pjeprit me 40.5 përqind, rrushit me 18.9 përqind, pjeshkëve me 17.5 përqind, kumbullave 17.4 përqind, dardhëve me 10.0 përqind, etj. Gjatë muajit Korrik çmimet në nëngrupin ”sheqer dhe ëmbëlsira” shënuan një rritje prej 0.6 përqind. Çmimet në nëngrupet e tjera të këtij grupi luhaten nga – 0.4 në 0.1 përqind.
Indeksi i grupit ”Veshje dhe këpucë” shënoi një ulje prej 0.3 përqind, ku mund të veçojme uljen e çmimit të këpucëve për burra me 1.4 përqind, këpucëve për gra me 1.3 përqind, veshjeve për fëmijë 0.4 përqind, etj.
Indeksi i grupit ”Qera ujë lëndë djegëse dhe energji” shënoi një ulje prej 0.1 përqind, ulje kjo që ka ardhur si rezultat i uljes së çmimit të lëndëve djegëse me 0.3 përqind.
Indeksi i grupit ”Transport” shënoi një ulje prej 0.3 përqind. Gjatë muajit Korrik çmimi i naftës shënoi një ulje prej 0.9 përqind dhe çmimi i benzinës një ulje prej 0.4 përqind.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind Empty Re: INSTAT: Inflacioni në muajin Korrik është 3.6 përqind

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 5:38 am

nuk marr vesh nga ket pun;te ndodhe ca te ndodhe un nuk kam koh per kshu gjonash;skam koh me nejt ne forume.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi