Programe Forum - Welcome
THESARE...... People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

THESARE......

Shko poshtë

THESARE...... Empty THESARE......

Mesazh nga Master prej Wed May 30, 2012 4:17 pm

THESARE...... Lutje_m
“Peshoni me peshore të vërtetë e të drejtë.”

“Dhe mos u merrni me të padrejtë njerëzve duke ua pakësuar gjërat e tyre (duke u matur mangut, duke i mashtruar), as mos u bëni poshtërsi, duke sjellë prishje dhe djallëzi në tokë.”

“Prej mëshirës së Tij ju keni natën dhe ditën, që ju mund të pushoni gjatë saj (natës) dhe që të mund të kërkoni Bagëtitë e Tij (ditën), që të mund të falënderoni.”

“Ne jua kemi bërë ditën për gjallëri (për të fituar jetesën).”

“Allahut i pëlqen që kur dikush bën një punë, ta kryejë sa më mirë.” (Musned dhe Ebu Ja’la)

“..frikësojuni Allahut, në emër të të Cilit betoheni dhe mbani lidhjet familjare.” (En-Nisa l)

“Zoti im! Më shpëto mua dhe familjen time nga ajo që bëjnë ata!” (Shu’ara 169)

Transmetohet nga Ebu Hurejre (r.a) se Pejgamberi (a.s) ka thënë: “Dora e sipërme (që jep) është më e mirë se dora e poshtme (që lyp). Fillo prej familjes tënde! Sadakaja më e mirë është ajo që bëhet duke qenë i pasur (pasi t'i kesh plotësuar nevojat e familjes).” (Buhariu)
Nga Ibn Umeri (r.a) transmetohet se ka thënë: “E kam dëgjuar të Dërguarin e Allahut (a.s) duke thënë: “Të gjithë ju jeni barinj dhe secili është përgjegjës për tufën e tij. Imami (udhëheqësi - sunduesi) është bari (i popullit të vet) dhe do të jetë përgjegjës për tufën e tij. Burri është bari në familjen e vet dhe është përgjegjës për tufën e tij. Gruaja është bareshë në shtëpinë e burrit të saj dhe ajo është përgjegjëse për tufën e saj. Shërbëtori është bari (rojtar) i pasurisë së zotit të vet dhe është përgjegjës për tufën e tij. Pra, të gjithë ju jeni barinj dhe secili është përgjegjës për tufën e tij.” (Buhariu dhe Muslimi)

Aishja (r.a) tregon se Profeti (a.s) ka thënë: “Besimtari me besim më të plotë është ai që ka moralin më të mirë dhe që është më i këndshëm për familjen e vet.” (Ebu Daudi, Ahmedi, Hakimi)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

THESARE...... Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

THESARE...... Empty Re: THESARE......

Mesazh nga Anakonda prej Fri Jun 08, 2012 5:32 am

Thesari me i madh per mua esht familja ime;esht e vetmja gje e cmuar qe me ka mbetur ne ket jet te shkrete
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

THESARE...... Empty Re: THESARE......

Mesazh nga Almita prej Fri Jun 08, 2012 4:15 pm

thesare ka te ndrsh por thesaret qe ka falur zoti nuk i ndroj me asgj ;ushqimi,uji,ajeri,dashuria per njeri tjetrin etje ne duhet ti jemi 10000000000 ndoshta edhe me shum te faleminderi atij


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

THESARE...... Empty Re: THESARE......

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi