Programe Forum - Welcome
Si te ushqeheni kur jeni shtatzëne ? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te ushqeheni kur jeni shtatzëne ?

Shko poshtë

Si te ushqeheni kur jeni shtatzëne ? Empty Si te ushqeheni kur jeni shtatzëne ?

Mesazh nga Master prej Sat Jun 02, 2012 9:06 pm

Si te ushqeheni kur jeni shtatzëne ? Images
Ka disa tip qe te siguroheni qe fëmija juaj e palindur te marri ushqimet e duhura.


1. Shtoni kaloritë tuaja ditore me rreth 300 kalori.


2. Ushqehuni me ushqime qe janë te pasura me fibra dhe pini sa me shume ujë, te paktën 8 gota ujë ne dite për te mbajtur trupin ne lëvizje


3. Ndërprisni çdo gjë qe përmban kafeine dhe ëmbëlsira, veçanërisht gjate 3mujorit te pare


4. Mënjanoni cigaren, alkoolin dhe drogat qe mund te përdoren për çlodhje, gjate gjithë shtatzënisë.


5. Mos humbisni peshe ndèrko qe jeni shtatzëne vetëm nëse jua këshillon doktori


6. Merrni fileto pule dhe hani vetëm 10 grame ne dite çdo dite.


7. Merrni rreth 10 miligram vitaminë D çdo dite nga ajka e qumështit, kosi apo gjumësit I skremuar


8. Siguroni qe te merrni te paktën 1.200 miligramë kalcium dhe fosfor ne dite


9. Hani dy kajsi te thata për te marre 400miligrame acid folik ne dite


10. Para muzgut duhet te merrni 30 miligramë hekur dhe 15 miligramë zink çdo dite


11. Merrni vitaminat e paralindjes. Opsionet diskutoni me mjekun tuaj gjinekolog.
Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Si te ushqeheni kur jeni shtatzëne ? Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi