Programe Forum - Welcome
Liqeni Titikaka People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Liqeni Titikaka

Shko poshtë

Liqeni Titikaka Empty Liqeni Titikaka

Mesazh nga Click prej Sat Jul 30, 2011 11:36 am

Inkasit besonin se perëndia Virakoka doli nga thellësitë e Liqenit Titikaka për të krijuar botën, Diellin dhe yjet. Liqeni Titikaka është gjithnjë i ftohtë, sepse furnizohet me ujë nga akullnajat në lartësitë e Andeve. Në Isla del Dol (Ishulli i Diellit), ishulli më i madh i liqenit, gjenden shumë rrënoja inkase.
Liqeni Titikaka Liqeni
Një grup i vogël njerëzish, të quajtur Uros, jetojnë në ishujt lundrues, të bëra me kallamat që rriten në liqen. Kallamat e pleksur kanë rrënjë të gjata, që ngatërrohen me njëra-tjetrën dhe ngulen në fund të liqenit. Ndërsa kallamishtet fillojnë të hedhin rrënjë, në sipërfaqe krijohen shtresa të reja.zeri..
Click
Click
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 127
Reputation : 1
Join date : 09/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi