Programe Forum - Welcome
4700 asteroid potencialisht të rrezikshëm kërcenojnë Tokën People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4700 asteroid potencialisht të rrezikshëm kërcenojnë Tokën

Shko poshtë

4700 asteroid potencialisht të rrezikshëm kërcenojnë Tokën Empty 4700 asteroid potencialisht të rrezikshëm kërcenojnë Tokën

Mesazh nga Master prej Mon May 21, 2012 8:34 pm

4700 asteroid potencialisht të rrezikshëm kërcenojnë Tokën 4700-Asteroids-to-hit-earth-NASA
Nje studim i ri nga NASA ka arritur te percaktoje numrin e asteroideve qe mund te perbejne kercenim per perlasje me Token ne ate qe shkencetaret thone se eshte vleresimi me i sakte deri tani i shkembinjve hapesinor te rrezikshem.

Studimi gjeti se ka gjasa qe 4700 asteroid potencialisht te rrezikshem, plus-minus 1500 shkembinj hapesinor qe jane me te medhenj se 100 metra, ndodhen ne orbita qe here pas here do ti sjellin ato shume ngushte me Token sa te shkaktojne nje shqetesim, thane studiuesit.

“Deri më sot vetëm 30 përqind e këtyre objekteve kishin qenë identifikuar,” shtuan studiuesit.

Asteroidet potencialisht te rrezikshem, te quajtur ndryshe PHa ne gjuhen e NASA-s, jane shkembinj hapesinor ne orbita qe vijne brenda 8 milion kilometrave te Tokes dhe jane te medha mjaftueshem per te shkaktuar deme ne shkalle rajonale apo globale, ne qofte se ata do te godasin ndonjehere planetin tone.

Studimi eshte bazuar nga vezhgimet ne Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) nga NASA, nje teleskop hapesinor me infrared. Vec te dhenave te cilat perbejne nje rrezik potencialisht te mundshem, ai gjithshtu zbuloi disa rezultate te papritura, te reja per sa i perket numrit te ketyre asteroideve qe shkon ne 4700.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

4700 asteroid potencialisht të rrezikshëm kërcenojnë Tokën Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi