Programe Forum - Welcome
Pendimet per te kaluaren People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pendimet per te kaluaren

Shko poshtë

Pendimet per te kaluaren Empty Pendimet per te kaluaren

Mesazh nga Master prej Mon May 28, 2012 8:35 pm

Pendimet per te kaluaren Regret-breaking-up
Ke bere apo nuk ke bere dicka per te cilen pastaj je penduar me vone?
Ke bere dicka pastaj je ndjere keq per muaj dhe vite te tera pasi e ke bere??

Pendimi eshte pothuajse e njejta ndjenje si ndjenja e fajit me ndryshimin e vetem qe pendimi shfaqet vetem pasi situata tashme ka ndodhur. Mendja jote ti dergon keto ndjenja sepse do te jete e sigurte qe ti te mos besh me te njejten gje ne te ardhmen.

Pendimi eshte nje emocion shume i fuqishem dhe ai zakonisht ka paur sukses ne detyrimin e njerzve te mendohen shume here para se te bejne perseri dicka te keqe qe mund ta kene bere dhe me pare, por a e di qe ndjenjat e pendimit mund edhe te te rrine ne shpirt per vite te tera deri sa te bejne te ndihesh keq ne cdo moment te jetes tende?

Pishmanet e grubulluara nder vite
Se ke vene re qe shume njerez sa me shume rriten aq me keq ndihen? Mund te degjosh nje djale te ri qe thote: “Mos vajta 20 vjec, me iku adoloshenca, me iku jeta”, ose mund te degjosh nje burre te thote: “Ca tmerri te vesh 40 vjec kaq shpejt”.

Nje nga arsyet me te forta qe na ben te ndihemi keq sa me shume rritemi ne moshe eshte pishmanet per gjerat qe kemi bere ne te kaluaren, ose pishmanet per gjerat qe nuk i kemi bere. Marrim si shembull nje burre qe vlereson shume sinqeritetin dhe tipin e hapur dhe arrin 30 vjec pa arritur akoma qe te frenoje veten per te mos genjyer. Me shume mundesi nje nga rsyet qe e ben ate te ndihet keq ne moshen 30 vjecare eshte pishmani i grumbulluar gjate gjithe viteve te jetes ndersa ai vetem genjente.

Sa me shume rritemi aq me shume pendohemi per qellimet qe nuk i kemi arritur dhe per endrrat qe nuk kemi mundur ti bejme realitet. Nese dikush ka pas nje qellim te madh ne jete dhe nuk ka bere ndonjehere shume perpjekje per ta arritur ate qellim, atehere cdo vit qe kalon dhe qe rritet ai do te ndihet akoma dhe me keq per shkak te pishmaneve te grumbulluara.

Nga ana tjeter kjo do te thote dhe qe nese dikush ka bere gjerat qe ka besuar se jane te vlefshme dhe ka ecur ne drejtim te qellimeve te tij atehere ky person nuk do te ndihet keq kur vitet kalojne, perkundrazi do te ndihet shume here me mire.

Si te parandalosh grumbullimin e pishmaneve
Nese beson se dicka ka vlere per ty, atehere filloje ta besh ate gje tani. Nese beson ne Zot, atehere fillo te afrohesh me te sot, nese mendon se po ben dicka te gabuar atehere hiq dore prej saj tani, dhe nese ke endrra te medha, fillo te luftosh per to qe tani.

Perndryshe, ndjenjat e tua te zhgenjimit dhe te fajit do te te kthehen ne pendim dhe ky pendim mund te te shoqeroje per gjithe pjesen e mbetur te jetes tende. Edhe nese tani je 50 vjec, 60, apo edhe 70 vjec, nuk eshte vone, sepse sapo te fillosh te levizesh ne drejtim te qellimeve te tua, te vlerave dhe standarteve qe beson, per nje kohe te shkurter mendja jote automatikisht do ti terheqe te gjitha ato sinjalet e keqija qe te ka derguar deri tani dhe ndjenjat e pendimit do te zhduken.

Zakonisht ne vazhdojme ti kemi ndjenjat e pendimit per aq kohe sa ne ndjejme efektin e keq te gjerave qe kemi bere, por sapo te bejme dicka per kte, dhe sapo efektet e atyre gjerave te zhduken, po ashtu do te zhduken menjehere dhe pendimet tona.

Zbulime.wordpress.com nuk eshte nje site i komplikuar, as nje enciklopedi e merzitshme, por eshte nje vend perfekt ku ti mund te gjesh informacione te thjeshta, efektive dhe shume te zbatueshme ne jeten e perditshme. Nese mendon se kjo eshte reklame atehere thjesht lexo komentet per te pare se cmendim kane vizitoret per kte site.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Pendimet per te kaluaren Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pendimet per te kaluaren Empty Re: Pendimet per te kaluaren

Mesazh nga Anakonda prej Fri Jun 08, 2012 5:37 am

nuk pendohem qe kam ber te tilla veprime ose gabimet;pasi ato gabimet qe kam ber ne te shkuaren me kan bere qe te vazhdoj perpara dhe te jem kjo qe jam ne ditet e sotme
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pendimet per te kaluaren Empty Re: Pendimet per te kaluaren

Mesazh nga Master prej Fri Jun 08, 2012 6:44 am

Me ndodh shume here


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Pendimet per te kaluaren Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pendimet per te kaluaren Empty Re: Pendimet per te kaluaren

Mesazh nga Almita prej Fri Jun 08, 2012 3:59 pm

shum here doja ndonje here ta ktheja kohen pas dhe te mos i beja ato gabime por gje qe nuk eshte e mundur ... S e koha nuk ndalon ajo vetm kalon pa pushim po si mund ti shlyejm gabimet tona ?


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pendimet per te kaluaren Empty Re: Pendimet per te kaluaren

Mesazh nga SunShiNe prej Fri Jun 08, 2012 4:05 pm

gjithmon kam heshtur edhe hesht akoma, pendohem vetem per ato momente, kur duhet ta te flas, te shpreh ate ce ndjej te mendoj me shum per veten, se duke mos dashur te lendoj te tjeret kam lenduar veten.....


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pendimet per te kaluaren Empty Re: Pendimet per te kaluaren

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi