Programe Forum - Welcome
Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop

Shko poshtë

Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop Empty Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop

Mesazh nga Master prej Tue Jun 12, 2012 5:48 am

Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop F1_pishman-laptop-mobil-jpg1339153690-e1339263419398
Çdo i katërti prind çdo ditë debaton me fëmijën për kohën që e kalon para TV-së, në kompjuter ose telefon, ndërsa shumica dëshirojnë që fëmijët më shpesh të luajnë në vend të hapur.
Gati 34 për qind e prindërve dëshirojnë tua marrin fëmijëve të tyre pajisjet që ua kanë dhuruar, sepse kanë vënë re probleme me durim, kreativitetin dhe aftësitë shoqërore, ka vërtetuar hulumtimi i kompanisë britanike, Hobbycraft.
Një e treta e tyre janë pishman që u kanë blerë telefona, kompjuterë dhe konzola për lojë, ndërsa një numri të madh të prindërve më së shumti i pengon që fëmijët e tyre shumicën e kohës e kalojnë para kompjuterëve dhe TV-së, në vend se të luajnë jashtë, shkruan Daily Mail. Përveç kësaj, më së shumti i brengos që fëmijët e tyre nuk dinë të jenë kreativë, por edhe e pranojnë që nuk i inkurajojnë sa duhet, ka vërtetuar studimi.
Edhe pse 73 për qind e prindërve mundohen që t’ua kufizojnë fëmijëve kohën që e kalojnë para ekraneve të vogla, gati gjysma e tyre në një moment megjithatë heqin dorë. Për arsyen e njëjtë edhe grinden, ndërsa çdo i katërti pohon që zënkat janë të përditshme. Përveç kësaj, pajisjet kanë ndikuar edhe në kohën e kaluar bashkë dhe kështu shumica e prindërve e pranojnë që për shkak të tyre kalojnë gjithnjë e më pak kohë me fëmijët, çka i bën që për festat e ardhshme t’u blejnë fëmijëve çfarëdo dhurate tjetër, përveç atyre teknologjike.
“Gjeneratat e fëmijëve të lindur pas vitit 2000 kanë fëmijëri më të ndryshme se gjeneratat që kanë lindur para tyre. Mungesa e shkathtësive kreative mund të ndikojë në koncentrim dhe durim, por edhe në zgjidhjen e problemeve të ndryshme”, – pohon Emma Kenny nga revista amerikane “Media Psychologist”.
Rreth 50 për qind e fëmijëve në moshën prej 3 deri 16 vjeç kanë videolojëra, ndërsa gjysma e tyre rregullisht argëtohen duke luajtur Nintendo Wii. Çdo i katërti fëmijë në dhomën e vet ka TV, ndërsa më pak se gjysma e tyre dinë të bëjnë avion nga letra, transmeton Koha Ditore.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop Empty Re: Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop

Mesazh nga Almita prej Wed Jun 13, 2012 12:52 pm

mos tja u blejne me se vete i llastojne
rraff


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop Empty Re: Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop

Mesazh nga Anakonda prej Thu Jun 14, 2012 6:00 am

ne kohet qe kan ardhur sot esht mjaft e veshtire per mbijete;shum femije(vajzat sidomos)kan ren viktime e shum gjerave;kjo ka shum an negative;demtimi i shendetit imunitar,ulje te notave ne mesime;edhe me an te internetit shohin gjera qe nuk jan tye dobishme per moshen e tyre;nuk them qe mos ti ken;poor ti ken ne moshen e duhur
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop Empty Re: Një e treta e prindërve janë penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi