Programe Forum - Welcome
Mësime kompjuterike - Informatikë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mësime kompjuterike - Informatikë

Shko poshtë

Mësime kompjuterike - Informatikë Empty Mësime kompjuterike - Informatikë

Mesazh nga Master prej Sun Aug 25, 2013 7:49 pm

Kuptimi Themelore i Informatikes

Informatika eshte diciplina me e re shkencore qe mirret me perpunimin automatik te informatave.
Fjala Informatik rrjell prej dyfjaleve frenge L'INFORMATION dhe L'AUTOMATIK qe dmth perpunim automatik i informatave.

Me perpunimin automatik te informatave kuptohet:

-MBLEDHJA
-PERPUNIMI
-RUAJTJA
-SHFRITEZIMI
-TRANSMETIMI I TYRERreth Kompjuteri Personal

Kompjuteri i pare personal IBM (personal computer ose PC) eshte paraqitur ne vitin 1981. Ne momentin e paraqitjes IBM PCka qene vetem nje nga shume mikrokompjuteret qe ishin paraqitur ne treg dhe kane perfunduar pa sukses pershkake te mundesive kufizuse te tyre. 20 vitet e fundit PC mbajne vendin e pare ne treg dhe behet standart Arsyet jane

1.Kompjuteri PC eshte standart dhe ka arhitekture te hapur

2.Eshte mire i dokumentuar she ka mundesi te madhe per shtime

3.Eshte i lire,i thjeshte dhe dimensione te vogla

Kompjuteri personal bne pjese ne grupin e mikrokompjuterave dhe jane te gjenerates se katerNdarja e Kompjutereve
Ndarja e Kompjutereve behet ne dy menyra ne baze te KAPACITETIT dhe MIKROPROCESORIT

a)Ne bazë të KAPACITETIT:

1.Komjuter AFARIST
2.Kompjuter PERSONAL
3.Kompjuter SHTEPIAK

Në bazë te MIKROPROCESORIT:

-286 (Posedon mikroprocesor 80286)
-386 (Posedon mikroprocesor 80386)
-486 (Posedon mikroprocesor 80486)
-586 (Posedon mikroprocesor 80586)
Kompjuteri 586 njihet si PentiumFjalori i Informatikës
Analog
Proces i cili vazhdon me një ritëm të pandryshuar. E kundërta e analogut është digitali.

ASCII

Shkurtesë për American Standard Code Information Interchange. Është një tabelë me 7 bit.


Basic

Beginners All purpose Symbolic Instruction Code. Gjuhë programuese me qëllim të përvetsimit të programit të zhvilluar në vitet 1963-65 në një kolegj të SHBA-së.


BPS

Bits pro Second BPS. Kjo është shkurtesë për matjen e transfermit të shenimeve në sekondë.


Binar

Dual, në dy pjesë apo dy vlersime rrjedh nga gjuha angleze Binary.


Bit

Vlera e kësaj mund të jetë 0 apo 1. Binary Digit.


Boot
Startimi i kompjuterit. Programi i parë i cili startohet nga ROM`i (Read Only Memory).


Byte

Njësi matëse për memorje. Një byte (lexo: bajt) i ka 8 bit.


C, C++

C është një gjuhë programuese e cila është e zhvilluar në vitin 1973 për sistemin punues “UNIX”. Kjo gjuhë programuese është zhvilluar në vitin 1986 dhe merr emrin C+. Dhe më vonë merr emrin C++, ku ka ndryshime në përpunimin e objekteve.


CAD

Computer Aided Design. Program për konstuktimin dhe vizatimin e projekteve teknike. CAD të njohura momentalisht janë: CATIA (IBM), AutoCAD (Autodesk) si dhe e specializuar për vizatime teknike në 3D është Pro Enginner (PTC).


CAE

Computer Aided Engineering. Program për planifikimin dhe projektimin e projekteve inxhinjerike.


CAM

Computer Aider Manufacturing. Finalizimi i produkteve me ndihmen e makinave si psh. CNC (Computer Numerical Control)


CAP

Computer Aided Planing. Planifikimi dhe përgaditja e përpunimit apo projektit.


CASE

Computer Aided software Engineering. Përmbanë një sasi të veprimeve siç janë: përpunimi i programeve, përkthimi i tyre, editorët etj.


CAQ

Computer Aided Quality Control. Metoda për kontrollimin e qualiteteve të produkteve përmes kompjuterit.


CD-ROM

Computer Disk-Read Only Memory. Bartësi memorizues optik. Këtu nuk mundemi të i regjistrojm shenimet tona.


Chip

E ndërtuar nga siliciumi dhe është element gjysmë përçues.


CNC

Computer Numerical Control. Dirigjimi i makinave psh. në industrinë mekanike.


Cod

Një lloj çelsi, me të cilin bëhet e pamundur hapja psh. e programeve nga personat e pa autorizuar.


Computer

Emri internacional për kompjuterët personal. Rrejdh nga flaja Computare që do të thotë Llogaritje.


CPU

Computer Procesor Unit. Ky është një procesor kryesor i cili dirigjon gjithë kompjuterin.


Cursor

Treguesi i pozitës së shkrimit. Paraqitja e tij në monitor tregon vendim e veprimit.


DOS

Disk Operating System. Sistemi punes prej të cilit startohet (booting) kompjuteri dhe programet tjera.


Dual

Sistemi binar


Digital

Digi-Gishti. Diçka që mund të numërohet, psh. numra dhe shënime që sistemi kompjuterik mund t`i llogaritë.


Disketa

Memorizuesi ekstern. Floppy Disk


Electronic Mail- E-mail

Transferimi i informatave përmes shtegtimit elektronik.


Floppy disk
Lexon-disketa.Formatim

Urdhër me të cilin mund të formatohet disketa apo H-disku, pra me ketë urdhër fshihet disketa apo hard disku.


Gateway

Lloj kompjuteri (Server-Hyrje) i cili mundëson hyrjen në bashkësin e sistemeve kompjuterike të lidhur në rrjetin kompjuterik psh. LAN Local Area Network


Gbyte

1 Gigabyte=1073741824 Byt, kjo është njësi për matjen e memorjes kompjuterike.


Hard Disc H-Disc

Disku i cili ndodhet në njësin qendrore kompjuterike ku deponohen programet.


Hardware

Komponentet fizike si psh. Printeri, Monitori, Tastatura etj.


Hidden Files

Përmbajtjet e fshehura të datave.


Http

Hyper Text Transfer Protocol. Protocol me të cilin mundësohet bartja e informacioneve në internet.


ID

Identification-Njohja apo identifikimi


Input

Hyrja e informatave


ISDN

Integrated Service Digital Network, rrjetë komunikimi e ndërtuar mbi principin e transferimit digital të informatave.


Kb

1Kilobyt = 1024 Byt, njësi matëse e memorjes kompjuterike.


Keyboard

Fjalë anglezë që do të thotë Tastaturë.


LAN

Local Area Network, rrjeta kompjuterike e kufizuar vetëm në një lokal.


LCD

Liquid Crystal Display. Monitor i cili bëhet me tekniken e perpunimit të kristaleve.


Mailbox

Arka postale elektronike.


Mbyte

1 Mbyte = 1048576 Byt, njësi matëse e memorjes kompjuterike


Menu

Përmbajta e urdhërave, e cila zakonisht gjendet në anën e majt lartë programeve.


Maus

Mini elektronik, me të cilin mundet të levizni kursorin në monitor.


Mikroprocessor

Është një Chip elektonik i cili ka funksionin kryesor në sistemet kompjuterike.


MODEM

MO-Modulator, DEM-Demodulator. Ky mundëson komunikimin nëpërmes dy kompjuterave.


Network software

Program me të cilin mundesohet punimi në rrjetë kompjuterike


Output

Dalje e shënimeve nga sistemi kompjuterik, këtu bënë pjesë edhe Printeri apo Monitori.


OS/2

Sistem punes si psh. Windows, i cili është zhvilluar nga firma amerikane IBM.


Pentium

Një lloj procesori i firmës Intel. Llojet: Pentium III, IV, Celereon etj.


Pixel

Picture Element. Elementi më i vogel i cili prezentohet psh. në Monitor apo Priter.


PostScript

Gjuhë programuese e cila dirigjon printerin.


Printer

Shtypësi


RAM

Random Access Memory. Është memorja në të cilan shkruhen dhe lexohen programet. (ROM-memorja vetëm për lexim).


ROM

Read Only Memory. Memorje në të cilën mundësohet vetëm leximi i programeve.


Scanner

Periferi e sistemit kompjuterik, me të cilin mundësohet kopjimi i dokumenteve në monitor pastaj ku mundet të bëhet përpunimi.


Server
Kompjuteri kryesor në një rrjetë, prej të cilit psh. mundësohet ndrrimi i pasëordit.


software

Programe kompjuterike të cilat mund të jenë të shkruara në shumë gjuhë të ndryshme programuese si psh. Pascal, C++ etj


Streamer

Periferi e kompjuterit në të cilin mundësohet sigurimi i shenimeve në një shirit memorizues.


TCP/IP

Transmision Control Protocol/ Internet Protocol. Protokolli i kontrollimit kur komunikohet përmes internetit.


Unix

Sistem punues i cili është zhvilluar në SHBA.


Utility

Programe për shërbime të ndryshme

VGA

recipe Graphics Array.

WAN

Wide Area Network, rrjeta e cila mundëson komunikimin në një hapësirë të gjërë psh. nëpër qytete. Është e kundërta e LAN`it.


Word

Program për përpunimin e teksteve e cila zhvillohet nga firma e njohur Microsoft


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

[Only admins are allowed to see this image]
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi