Programe Forum - Welcome
Lojrat kompjuterike përmirësojnë notat e fëmijëve People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lojrat kompjuterike përmirësojnë notat e fëmijëve

Shko poshtë

Lojrat kompjuterike përmirësojnë notat e fëmijëve Empty Lojrat kompjuterike përmirësojnë notat e fëmijëve

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 9:07 pm

Lojrat kompjuterike përmirësojnë notat e fëmijëve Kid_brain_games


Hulumtuesit kanë zbuluar se lojrat kompjuterike që trajnojnë trurin mund të përmirësojnë notat e fëmijëve brenda disa javëve. Një studim tregoi se enigmat e dizajnuara për të ushtruar arsyetimin e fëmijëve dhe aftësitë e tyre për zgjidhjen e problemeve fillojnë të kenë efekt brenda tre muajsh.

Psikologët, nga Universiteti i Michigan-it, testuan efektet e lojërave që trajnojnë trurin në 62 fëmijë të moshës 8-9 vjeçare dhe arritën në përfundimin se fëmijët që luanin 15 minuta në ditë me "enigma"(puzzle) kishin një aftësi më të madhe për të përvetësuar informacionin e marrë në klasë.

Megjithatë, ata pranuan se lojrat e trajnimit të trurit nuk kanë të njëjtin efekt dhe se nuk është e garantuar se do të funksionojë tek të gjithë./albeu.com/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi