Programe Forum - Welcome
Vitamina D dhe kalciumi pergjysmojne rrezikun e kancerit People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vitamina D dhe kalciumi pergjysmojne rrezikun e kancerit

Shko poshtë

Vitamina D dhe kalciumi pergjysmojne rrezikun e kancerit Empty Vitamina D dhe kalciumi pergjysmojne rrezikun e kancerit

Mesazh nga Master prej Sat Jul 23, 2011 8:56 pm

Vitamina D dhe kalciumi pergjysmojne rrezikun e kancerit Thumbnail.php?file=vitamina_d_985438341


Nje studim tjeter ka vertetuar dobite shendetesore mahnitese qe vitamina D dhe kalciumi kane, studim ky i cili tregon se keto dy suplement zvogelojne per 50% rrezikun e zhvillimit te kancerit te lekures tek grate.

Vitamina D dhe kalciumi

“Duket sikur ka deshmi premtuese per vitaminen D dhe kalciumin per parandalimin e melanomes ne grupet me rrezik te larte,” ka thene per gazeten USA Today Dr. Jean Tang prijes i studiuesve dhe asistent profesor i dermatologjise ne Shkollen e Mjekesise Te Universitetit te Stanford-it.

Studiuesit kane thene se grate me rrezik te larte te zhvillimit te kancerit jane ato te cilat kane pasur forma te tjera te kancerit jo te melanomes.

Perderisa vitamina D dhe kalciumi qe me pare jane te njohura si ndihmues ne zhvillimin e eshtrave, studiuesit gjithashtu po zbulojne se ato gjithashtu ndikojne edhe ne qeliza te tjera. Per shembull, studimet e meparshme kane zbuluar se vitamina D dhe kalciumi mund te ndihmojne ne zvogelimin e rrezikut ndaj kancerit te gjirit, kanceri i zorres se trashe dhe kanceri i prostates.

Dr. Tang spekulon se qelizat kancerogjene mund te kene qene prezent ne lekuren e atyre grave te cilat kane pasur kancer jo-melanoma por me marrjen e vitamines D dhe kalciumit… eshte zvogeluar rreziku i zhvillimit te tumorit.

Ajo thote se te marresh vetem 400 IU (international units) vitamina D per cdo dite mund te jete mase parandaluese, edhe pse Instituti Amerikan i Mjekesise tani per tani rekomandon 600 IU per cdo dite.

Dhe perderisa ajo tha se nuk ishte e sigurt se cila vitamina D apo kalciumi ishin me te efektshem, qe te dyja dukeshin se funksionin shume mire ne kombinim. Mund te jete se kalciumi luan rolin e saj per shkak se eshte pare me pare se zvogelon rritjet e tumoreve ne pacient me kancer te zorres.

Studimi i fundit thjeshte ofron me shume deshmi per efektet pozitive te vitamines D ne shendet.

Vitamina D – Nivelet e uleta

Nje studim tjeter ka zbuluar se nivelet e uleta te vitamines D anojne te lidhen me kanceret me agresive te gjirit si dhe me rrezik me te larte te kesaj dukurie.

“Shume mjeke te onkologjise tanime vec po percjellin nivelet e vitamines D tek pacientet e tyre me kancer gjiri dhe po rekomandojne suplement per nivele te uleta,” thote Dr. Laurie Kirsten, mjeke ne Qendren Mjekesore Beth Israel ne Nju Jork. “Te lidhesh nivelet e vitamines D me agresivitet te ndonje tipi te vecante te kancerit te gjirit eshte nje zbulim interesant.”

Vitamina D kunder depresionit, osteoporozes, trashjes dhe diabetit

Pervec kancerit, vitamina D gjithashtu eshte zbuluar se ndihmon ne kontrollim dhe parandalim te depresionit, osteoporozes dhe bile mund te kete efekt pozitiv ndaj trashjes dhe diabetit.

E sa per mungesen e vitamines D, edhe kjo vazhdimisht eshte bere teme studimi. Nje grup studiuesish ne rritje e siper kane treguar se mangesia e ketij suplementi mund te coje drejt problemeve te ndryshme shendetesore.

Nivelet e uleta te vitamines D mund t’i prekin edhe te porsalindurit. Nje studim Holandez ka zbuluar se nivelet e uleta te vitamines D tek te porsalindurit i bene ata per gjashte here me me shume gjasa te zhvillimit te RSV (Viriusi Sincital Trakit Te Frymemarrjes), shkaktari primar i infeksionit serioz te mushkerive ne muajt e pare te jetes se foshnjes.

Sipas nje studimi te bere nga Universiteti i Pitsburg-ut, studim i cili ka percjell 200 pacient te racave (bardh dhe zi) te moshave nga 8 deri 18, Vitamina D, mungesa e saj, eshte gjithashtu e lidhur me trashjen tek femijet.

Nje raport ne rezultatet e ketij studimi tregon, ‘Rezultatet tregojne lidhje te forte ne mese te mungeses se Vitamines D dhe indeksit te larte te mases trupore, niveleve te larta te dhjamit, dhe nivele te uleta te kolesterolit te mire’.

A je i bindur se Vitamina D te ndihmon te jesh me i shendetshem, duhet te jesh sepse deshmite po shtohen per ta vertetuar kete.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vitamina D dhe kalciumi pergjysmojne rrezikun e kancerit Empty Re: Vitamina D dhe kalciumi pergjysmojne rrezikun e kancerit

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:53 am

shyqyr qe te n dihmonkan per dicka se ngelen tu then vitamina,vitamina....
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi