Programe Forum - Welcome
Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë

Shko poshtë

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë Empty Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë

Mesazh nga Master prej Wed Aug 17, 2011 6:28 am

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë F.0812113321466_m
Me anë të gjidhënies mund të parandalojmë zhvillimin e astmës në fëmijërinë e hershme.
Fëmijët të cilët asnjëherë nuk kanë pirë gji janë më të rrezikuar që të zhvillojnë simptoma që vijnë si pasojë e ngushtimit të bronkeve- gjegjësisht frymëmarrje të shkurtë, kollë të thatë dhe frymëmarrje të vështirësuar- në katër vitet e para të jetës së tyre, në krahasim me fëmijët të cilët kanë pirë gji më shumë se gjashtë muaj pas lindjes.
Derisa studimet e mëparshme kanë treguar lidhshmëri të ngjashme mes pirjes së gjirit dhe astmës, ky studim është i pari që e vërteton lidhshmërinë në mes të kohëzgjatjes së pirjes dhe shpeshtësisë dhe seriozitetit të simptomave të astmës.
Po ashtu, është treguar se simptomat e para do të paraqiten në fëmijërinë e hershme nëse fëmija ka pirë gji një kohë të shkurtë ose nuk ka pirë aspak.
Lidhshmëria mes astmës dhe pirjes gji, përmes këtij studimi, është treguar pavarësisht ekzistimit të infeksioneve ose gjendjeve atipike. /Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë Empty Re: Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 5:17 am

sa shum e dashkeni ket gjirin e nenes ju cuna
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi