Programe Forum - Welcome
Uji i nxehtë dëmton lëkurën People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Uji i nxehtë dëmton lëkurën

Shko poshtë

Uji i nxehtë dëmton lëkurën Empty Uji i nxehtë dëmton lëkurën

Mesazh nga Master prej Fri Jul 29, 2011 6:10 am

Uji i nxehtë dëmton lëkurën Femer_duke_u_lare-300x200
Përveç kësaj materialet pastruese dhe lëndët si sapuni apo detergjentet duke larguar yndyrat që ndodhen në shtresën e sipërme të lëkurës rrisin mundësinë e humbjes së lagështirës dhe ujit.
Banjot me ujë shumë të nxehtë, yndyrat e lëkurës dhe i hapin rrugë zhdukjes së lagështirës. Njerëzit duhet të kenë kujdes të mos bëjnë shpesh banjo me ujë shumë të nxehtë, sepse kështu prishin yndyrat e lëkurës dhe i hapin rrugë zhdukjes së lagështirës.
Yndyra një cipë mbrojtëse mbron lëkurën përballë faktorëve të mjedisit, pengon prodhimin e mikrobeve dhe më e rëndësishmja parandalon humbjen e ujit të lëkurës. Pakësimi i kësaj shtrese yndyre të gjendur në sipërfaqe të lëkurës apo ndryshimi i këtyre yndyrave rrit mundësinë e pakësimit të ujit. Në këtë mënyrë lëkura thahet, tendoset dhe plasaritet. Edhe lëkura e ekspozuar ndaj erës së ftohtë dhe të thatë është e prirur të thahet.
Përveç kësaj materialet pastruese dhe lëndët si sapuni apo detergjentet duke larguar yndyrat që ndodhen në shtresën e sipërme të lëkurës rrisin mundësinë e humbjes së lagështirës dhe ujit. Me kalimin e moshës sasia e yndyrave të lëkurës pakësohet dhe shfaqet një lëkurë e thatë dhe e plasaritur. Njerëzit duhet të kenë kujdes të mos bëjnë shpesh banjo me ujë shumë të nxehtë. Sepse banjot e shpeshta ashtu siç mund të prishin yndyrat e lëkurës i hapin rrugë zhdukjes së lagështirës. Për larjen e duarve apo për banjo duhen përdorur sapunë apo lëngje me një përmbajtje të ulët detergjenti dhe nëse nuk është e nevojshme përveç vendeve si nënsqetulla apo organeve seksuale nuk duhet të përdoret sapun.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Uji i nxehtë dëmton lëkurën Empty Re: Uji i nxehtë dëmton lëkurën

Mesazh nga Anakonda prej Mon Apr 23, 2012 3:29 pm

po mir dmth do lahemi me uj te ftohte
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Uji i nxehtë dëmton lëkurën Empty Re: Uji i nxehtë dëmton lëkurën

Mesazh nga Master prej Mon Apr 23, 2012 6:35 pm

sidomos per gjoksin esht shum i demshem


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Uji i nxehtë dëmton lëkurën Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Uji i nxehtë dëmton lëkurën Empty Re: Uji i nxehtë dëmton lëkurën

Mesazh nga Anakonda prej Fri May 04, 2012 5:28 pm

ca informacionesh si merrni ju
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Uji i nxehtë dëmton lëkurën Empty Re: Uji i nxehtë dëmton lëkurën

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi