Programe Forum - Welcome
Cfare eshte HIV? Cfare eshte AIDS?  People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cfare eshte HIV? Cfare eshte AIDS?

Shko poshtë

Cfare eshte HIV? Cfare eshte AIDS?  Empty Cfare eshte HIV? Cfare eshte AIDS?

Mesazh nga Snake prej Sat Jul 30, 2011 7:58 am

HIV eshte nje nje virus i cili sulmon sistemin imunitar,sistemin natyral te mbrojtjes se trupit. Pa nje sistem te fort imuniteti trupi gjen veshtiresi ne luftimin e semundjeve te ndryshme. Ky virus dhe ky infeksion i krijuar quhet ndryshe HIV.
HIV eshte nje nje virus i cili sulmon sistemin imunitar sistemin natyral te mbrojtjes se trupit Pa nje sistem te fort imuniteti trupi gjen veshtiresi ne luftimin e semundjeve te ndryshme Ky virus dhe ky infeksion i krijuar quhet ndryshe HIV

Rruazat e bardha te gjakut janë një pjesë e rë ndë sishme e sistemit imunitar HIV pushton dhe shkatë rron qelizat e caktuara të bardha të gjakut te quajtura qelizat CD4 + Në se shumë nga keto qeliza shkatë rrohen trupi nuk mund të mbrojë veten kundë r infeksionit

Faza e fundit e infeksionit HIV ë shtë SIDA (sindromi i fituar i mungesë s së imunitetit)

Njerë zit me AIDS kanë një numë r të ulë t të qelizave CD4 + dhe marrin infeksionet ose kancer me shpejt sesa personat e shendetshem Kë to mund të jenë vdekjeprurë se

Por te kesh HIV nuk do te thote te kesh AIDS Edhe pa trajtim HIV i duhet nje kohe e gjate para se te kaloj ne AIDS-zakonisht nga 10 deri ne 12 vjet Nese HIV diagnostikohet perpara se te kaloj ne AIDS ilacet mund te ulin ose te ndalojn demtimin e sistemit imunitar Me trajtim shumë njerë z me HIV janë në gjendje të jetojnë nje jetë te gjatë dhe aktive

Ç ka e shkakton HIV?

Infeksioni HIV ë shtë shkaktuar nga virusi i mungesë s së imunitetit të njeriut Ju mund ta merrni HIV-it nga kontakti me gjakun e infektuar spermë Ose lë ngjeve vaginale

1 Shumica e njerë zve marrin virusin duke pasur marrë dhë nie seksuale të pambrojtura me dikend që ë shtë i infektuar me HIV
2 Një tjetë r më nyrë pë r marrjen e virusit ë shtë në pë rmjet shkë mbimit të gjilpë rave të drogë s me dikend që ë shtë i infektuar me HIV
3 Virusi mund edhe të kalohet nga në na tek fë mija e saj gjatë shtatzë nisë lindjes apo gji me gji

HIV nuk mund te perhapet nga kontakti i rastit sic mund te jete nje puthje ose shkembimi i gotave me uje me nje person te infektuar

CILAT JANE SIMPTOMAT?

HIV nuk mund të shkaktojnë simptome më herë t Personat te cilet kane simptomat mund ti ngaterrojne ato me te gripit
Simptomat e hershme të pë rbashkë ta pë rfshijnë

&bull Ethe
&bull Dhimbje fyti
&bull Dhimbje koke
&bull Dhimbje të muskujve dhe dhembje të pë rbashkë t
&bull Gjendra të fryrë (ë njtur nyjet limfatike)

Simptomat mund të paraqiten nga disa ditë pë r disa javë pas një person ë shtë i infektuar me parë Simptomet e hershme zakonisht zhduken brenda 2 deri në 3 javë

Pasi simptomat e hershme largohen nje personi te infektuar nuk i shfaqen me kto simptoma per shume vjet Mjekimet mbajn virusin nen kontroll dhe ndihmoj sistemin imunitar te qendroj i shendetshem Por pa trajtim virusi vazhdon e perhapet dhe sulmon sistemin imunitar Pas nje pike te caktuar simptomat rishfaqen dhe mbesin Keto simptoma zakonisht perfshijne

Nyjet limfatike te fryra
Lodhje ekstreme
Humbje Peshe
Ethe
Djersitje natë n

Si diagnostifikohet HIV?

Administrata e Ushqimit dhe Droges ne SH B A ka aprovuar provat per zbulimin e antitrupave e HIV ne urine lë ngun nga goja (lë ngun me gojë ) apo gjakun
Në se një test në urinë ose me gojë lë ngun tregon se ju jeni të infektuar me HIV ju ndoshta do të duhet një test të gjakut pë r të konfirmuar rezultatet Në se ju keni qenë të ekspozuar ndaj HIV-it sistemi juaj imunitar do te prodhoj antitrupa qe të pë rpiqen të shkatë rrojnë virusin Ne testet e gjakut mund të gjenden kë to antitrupa në gjakun tuaj

Shumica e doktoreve perdorin dy analiza gjaku te quajtura ELISA dhe analizen e kontrollit te pastertis se gjakut Nese analiza pare ELISA eshte pozitive( dmth jane gjetur antitrupat e HIV jane gjetur) ather analizat e gjakut duhen bere serish Nese analizat perseri rezultojn pozitive ather doktori do bej analizen e kontrrollit te pastertis se gjakut qe te sigurohet Mund te marr rreth 6 muaj kohe para se antitrupat te shfaqen ne analizat e gjakut Nese mendoni qe jeni te infektuar me HIV por analizat tregojn rezultat negativ ather ju

1 Nenshtrojuni nje analize perseri mbas 6 muajsh per tu siguruar qe nuk jeni te infektuar
2 Nderkohe ndermerni hapa ne parandalimin e perhapjes se virusit Nese jeni i infektuar ju mund ta kaloni kete infektim tek personat e tjere qe ju rrethojne

Disa persona kane frike te bejne analizat e HIV Por në qoftë se ka ndonjë mundë Si që ju mund të jeni të infektuar eshte shume e rendesishme qe ta zbuloni HIV mund te kurohet Marja e trajtimeve te duhura ne kohe mund te ngadalesoj virusin dhe mund tet siguroj nje jete te shendetshme Dhe sigurisht te duhet te dish nese je i infektuar ne menyre qe te parandalosh perhapjen e infeksionit tek te tjeret

Ju mund te beni analizen e HIV ne klinikat e shumta te doktoreve ne kilinkat shendetesore publike spitale Gjithashtu mund te bleni nje analize shtepie per HIV gje qe mund ta bleni ne nje dyqan drogash ose me porosi me email


Si MUND TE KUROHET HIV?

Trajtimi standart per HIV eshte kombinimi i disa ilaceve te quajtura highly acitve antiretroviral therapy (HAART) Antiretroviral medicines slow the rate at which the virus multiplies Ilacet antiretrovial ngadalesojn shpejtesine e perhapjes se virusit ne ato vende ku ajo shumfishohet Marja e ketyre ilaceve mundeson uljen e sasise se virusit dhe te ndihmon te kesh nje jete te shendetshme

Mund te mos te jete e lehte te vendosesh momentin kur duhet te fillosh kurimin Ka pro dhe kunder ne marjen e ilaceve HAART perpara shfaqjes se simptomave Diskutojeni kete me doktorin tuaj keshtu jeni ne gjendje te kutponi zgjedhjet tuaj

Te monitoroj infeksionet dhe efektet e HIVnje doktor do bej dy teste

1 Ne testin e pare do shikohet sasia e HIV-it ne gjakun tuaj
2 CD 4+ cell count e cila tregon menyren sesi funksionon sistemi imunitar juaji

Nese nuk keni simptomat dhe CD 4+ cell count eshte ne nje nivel te shendetsahem ateher nuk e keni te nevojshme akoma fillimin e kurimit Doktori do ju perseris testet pas nje periudhe te caktuar kohe ku do te shikoj ecurine tuaj Nese keni simptomat duhet te merni parasysh fillimin e kurimit pavresisht nivelin e rruazave te bardha CD4 +

Pasi te filloni kurimin eshte e rendesishme te merni ilacet ne menyren sesi doktori juaj ju ka keshilluar Kur kurimi nuk eshte eficent kjo shpesh ndodh sepse HIV eshte bere rezistent ndaj ilaceve Kjo ndodh per shkak se keto ilace nuk jane marre ne menyre te rregullt Pyesni doktorin tuaj per cfare do pyetje te keni rreth kurimit tuaj

Kurimi vitet e fundit eshte bere shume me i lehte per tu ndjekur Kombinimi i e reja te ilaceve kane bere te mundur shkrirjen e disa pilulave ne nje te vetme Shume persona te cilet marin kurim ndaj HIV-it konsumojne thjesht nje deri ne dy pilula ne dite

Te qendrosh sa me i shendestshem gjate kurimit duhet

1 Te mos pini duhan Njerezit me HIV ka te ngjare qe te pesojn infarkt ne zemer ose kancer ne mushkeri nese konsumojn duhan Tymosja mund madje te rrisi rrezikun akoma me shume
2 Hani shendetshem Nje diet e balancuar e mban sistemin tuaj imunitar te forte
3 Ushtrohuni rregullisht te ulni nivelin e stresit dhe permiresoni kualitetin e jetes tuaj
4 Mos konsumoni droga ilegale Duhet gjithashtu te reduktoni alkolin

Lexoni sa me shume te mundni rreth HIV-it ne kete menyre mund te luani nje rol aktiv ne kurimin tuaj Doktori juaj nga ana tjeter mund tju ndihmoje te kuptoni HIV-in e menyren me te mire per ta kuruar Gjithashtu mund te merni parasysh te bashkoheni me nje grup mbeshtetes te HIV Keto grupe mbeshtetese mund te jene nje vend i shkelqyer te ndash informacione Si dhe pervoja personale e emocione rreth infektimit nga HIV

Si MUND TE PARANDALONI HIV?

HIV mund te perhapet nga ato persona te cilet nuk e dine qe jane te infektuar Te mbroni veten Si dhe te tjeret duhet

1 Te praktikoni nje sex te sigurt Perdorni prezervativa gjate sexit(perfshire dhe sex oral)deri ne momentin qe jeni te sigurt qe as ju as partneri juaj nuk jeni te infektuar
2 Mos kryeni mardhenie seksuale me me shume se nje partner ne te njejten kohe Sexi me i sigurt eshte ai i cili e kryeni vetem me nje partner
3 Bisedoni me para me partnerin tuaj perpara se te kryeni mardhenie Zbuloni nese ka ndonje risk qe ai te jet i infektuar me HIV Beni nje test te dy dhe perseriteni mbas 6 muajsh Perdorni kondome ne te njejten kohe
4 Mos perdorni drogat e ndaluar dhe alkol perpara sexit Mund te jeni te pavetedijshem e te praktikoni sex te pasigurt
5 Mos ndani me njeri gjerat tuaja personale sic jane furca e dhembeve ose makinen e rrojes

HIV PARANDALIMI

1 Praktikoni mardhenie seksuale te sigurta per parandalimin e HIV Gjithmone perdorni prezervativ gjate aktivitetit seksual vetem nese jeni ne nje mardhenie me nje person i cili nuk eshte i infektuar me HIV

2 Nese kryeni mardhenie me dike i cili eshte i infektuar me HIV ateher eshte e domosdoshme te praktikoni sex te sigurt dhe te kryeni analizat rregullisht

3 Reduktoni numrin e partnereve me te cilit kryeni mardhenie mundesisht ne nje partner

4 Bisedoni me partnerin tuaj seksual ose partnerin pë r historinë e tyre seksuale Si dhe vetë historinë tuaj seksual Zbuloni në se partneri juaj ë shtë i angazhuar në sjelljeve me rrezik të lartë

5 Shmangni alkolin dhe drogen te cilet mund te pengojne gjykimit tuaj Si dhe sistemin tuaj imunitar Nese jeni nen efektin e alkolit ose droges nuk jeni ne gjendje te mernu masat e duhura mbrojtese edhe nese jeni ne dijeni te ketyre te fundit

Në qoftë se ju jeni me HIV pozitiv (të infektuara me HIV) merni masa per te shmangur perhapjen e infektimit tek te tjeret

1 Tregojini partnerit tuja seksual ose partnerit tuaj per sjelljen tuaj edhe nese jeni me HIV pozitiv
2 Ndiqni praktika te sigurta seksi te tilla Si perdorimi i kondomeve
3 Mos dhuroni gjak plazem sperme organe e trupit apo indet e trupit
4 Mos ndani sendet personale me dike qe eshte i infektuar sic jane furca dhembeve makina rrojes ose lodrat e seksit ato mund te jene te kontaminuara me gjak sperme ose lengje vaginale

Rreziku i transmetimit te HIV nga nena tek femija e saj mund te reduktohet ne mase te madhe nese ajo konsumon nje ilac i cili zvogelon ngarkesen e saj virale ( HIV ARN) gjate shtatzanise nese ajo merr AZT (ZDV) perpara se femija te ket lindur dhe nese nena nuk i jep gji femijes Femija gjithashtu duhet te marre trajtime edhe mbas lindjes

HIV Shkaqet

Infeksioni shkaktohet nga virusi human i imunodeficences pasi HIV ehste ne trup sulmon dhe shkaterron qelizat CD4+ te ciat jane pjese e sistemit imunitar trupor qe luftojne semundjet dhe infeksionet kur HIV nodhet ne trup dhe shkaterron qelizat e imunitetit mund te behet shkaktar per semundje Si tipet e pneumonise dhe kanceri qe perhapen me shume tek njerezit me sistem te dobet imunitar keto jane shenjat qe tregojne qe HIV ka avancuar ne AIDS
HIV shperhapet kur gjaku sperma dhe rrjedhjet vaginale nga nje person i infektuar kalojne ne trupin e nje personi tjeter nepermjet kontakti seksual perdorimit te te njejtave shiringave gjate marrjes se droges ose kur kalon nga nena te femija gjate lidnjes

HIV perhapet me rralle ne SHBA gjate transfuzionit te gjakut apo transplatimit te organeve sepse ka teknika te avancuara vezhguese

Nese jeni te infektuar me HIV apo jeni duke u kujdesur per dike qe mbart kete virus telefononi menjehere 911 ose sherbimet e emergjences ne rast se vini re ndonje nga keto efekte zhvillohet

KRIZE
HUMBJE NDJENJASH
PAAFTESI PER TE LEVIZUR PJESE TE TRUPIT (PARALIZE)
PAAFTESI TE QENDROSH NE KEMBE APO TE ECESH
DOBESI E NJERES PJESE TE TRUPIT
Snake
Snake
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 87
Reputation : 0
Join date : 30/07/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cfare eshte HIV? Cfare eshte AIDS?  Empty Re: Cfare eshte HIV? Cfare eshte AIDS?

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 5:21 am


HIV eshte nje virus (Human Immunodeficiency Virus).

Personat qe jane te infektuar me kete virus jane HIV Pozitive.

Pak kohe pas infektimit me virusin HIV, fillojne simptomet e nje grupi semundjesh qe paraqiten si pasoje e shkaterrimit te forcave mbrojtese te organizmit.
Pra AIDS/SIDA eshte nje grup semundjesh te ndryshme, qe perkufizohen keshtu:
A aquired (i fituar)
I immune (i imunitetit)
D deficiensy (mungese)
S syndrome ( grup simptomesh)
pra: sindromi i fituar i mungeses se imunitetit.

SI PASOJE: organizmi eshte tejet i dobet per te 'luftuar' edhe virusin a bakterin me te dobet, cdo semundje qe 'kalon ketej' me siguri se do e preke te semurin me AIDS.

HIV virusi GJINDET ne te gjitha lengjet trupore te personave te infektuar (gjak, sperme, sekret vagjinal, qumeshtin e nenes, ne lot, etj)

SIMPTOMET e AIDS mund te shfaqen deri 10 vjet pas infektimit (pra 10 vjet mund te jemi te infektuar e te mos e kuptojme). Kur shfaqen simptomet si: lodhje, plogeshti, humbje e oreksit, ethe me kohezgjatje mbi nje muaj, jashteqitje te shpeshta, humbje ne mase te madhe te peshes trupore, kolle ne interval kohor te gjate, ndryshime ne lekure, gjendra te rritura, etj - do te ishte mire te konsultonit mjekun specialist dhe te i nenshtroheshit testit per HIV/AIDSVirusi HIV bartet permes:

-kontaktit seksual te pambrojtur me personat e infektuar (kurre nuk mund te dish, nese partneri juaj i/e ri mund te jete i/e infektuar apo jo)

-Gjakut, kembimi i shiringave, gjilperave te perdorura nga personi potencialisht i infektuar)

- ne rruge vertikale Nene-Femije (nese nena eshte e infektuar me HIV)

- perdorim te perbashket te mjeteve higjienike (zhiletave, brushave te dhembeve, mjeteve per rregullim thonjsh,etj)

-intervenimeve estetike (si shpuarja e vesheve, pirsingu, tatuazhet etj)


Pra, cdonjeri eshte i rrezikuar: preferohen marredhenie seksuale me partnere te cilet i njihni mire dhe gjithsesi te jini te mbrojtur. Pastaj perdoruesit e drogave injektuese, etj.Re: Semundja e shekullit HIV/AIDS
« Reply #4 on: September 06, 2008, 06:55:07 AM »

HIV do te thote Virusi i Imunodeficences Humane,qe eshte shkaktar i AIDS. Njerzit mundet te infektohen me virusin HIV dhe mundet ta transmetojne ate tek te tjeret.Nje person i infektuar me virusin HIV mbetet i tille tere jeten.Personat e infektuar me HIV mundet te duken dhe te ndihen mire per nje kohe te gjate.
SIDA do te thote Sindroma e Imunodeficences se Fituar.Nje person me AIDS nese eshte i infektau me virusin HIV dhe ka zhvilluar nje ose me shume semundje te renda si pasoje e dobesimit te imunitetit. Nuk ka sherim nga AIDS dhe vaksine per tu sheruar nga ajo.AIDS eshte nje semundje infektive,me etiologji virale,qe prek kyesisht te rinjte dhe femijet.


AIDS eshte njohur si semundje ne vitin 1981 ne SHBA,ne disa raste me pneumoni nga Pneumocistis carani dhe Sarkoma e Kaposi te diagnostikura tek disa disa persona ne mosh te re,qe banonin ne Nju-Jork dhe San Francisko. Vetem pas dy vitesh(1983) u izolua shkaktari nga laboratory virologjik i Institutit Paster prej grupit te drejtuar nga Luc Montagier,ne fillim te 1984 Instituti Kombetar i Kancerit ne SHBA Prof.Robert Gallo. Fillimisht virusi u emertua LAV(limfadenopeti Virus)dhe HTLV-III(Human T-limfotropik retrovirus tip III). Aktuaisht njihet HIV(Human imunodeficency virus).Ajo qe eshte e rendesishme te theksohet eshte dhe cilat jane rruget e infektimit:

-Kryerja e mardhenieve seksuale te pa mbrojtura(hetero ose homoseksuale) me dike qe eshte i infektuar.
-Injektimit te drogave,duke perdorur shiringa ose age te cilat jane perdorur nga nje person i infektuar.
-Nje grua shtatezene e infektuar mundet tja transmetoj virusin tek femija si para dhe pas lindjes.Virusi HIV mundet te transmetohet edhe nepermejt ushqyerjes me gji.
-Transfuzioni i gjakut te infektuar.
Nuk mundet te infektohesh me virusin HIV nese:

-Perdor te njetat ene guzhine me dike qe eshte i infektuar
-Hani ushqime te pergatitura nga nje person i infektuar.
-Prekni,perqafoni,puthni apo keni kontakt te pergjithshem me nje person te infektuar.
-Perdorni te njetin tualet me persona te infektuar.

Ku gjendet virusi HIV:
-Gjak
-Sperme
-Sekrecionet vaginale
-Ne qumeshtin e nenes

Simtomat e infeksionit HIV mundet te jene:

-gjendra te enjtura ne qafe, sqetulla ose ne rreze te kofsheve.
-ethe te vazhdueshme ose djersitje gjate nates.
-humbje ne peshe me shume se 10 perqind te peshes trupore, e cila nuk lidhet me dieten ose aktivitetin e shtuar fizik.
-kolle e thate e vazhdueshme e cila nuk lidhet me duhan pirjen ose qe zgjat me shume se kola e lidhur me nje te ftohte ose grip.
-veshtiresi ne frymemarrje te cilat sa vijne dhe rriten
-diarre te vazhdueshme
-krijimi i nje cipe te trashe me ngjyre te bardhe qe vendoset mbi gjuhe ose ne fyt, e cila mund te shoqerohet edhe me dhembje gryke.
-infeksione te vazhdueshme mykotike te vagines
-njolla te pashpjegueshme ne lekure, te ngjashme me ato te psoriasis ose seborrese
-infeksion herpetik qe zgjat me shume se zakonishtKur infeksioni HIV kalon ne AIDS:

Personat e infektuar me HIV diagnostikohen si te semure me AIDS kur numri i limfociteve CD4 te tyre bie nen 200 ose kur tek ata shfaqet ndonje prej gjendjeve serioze te lidhura me infeksionin HIV. Keto gjendje perfshijne nje numer te madh infeksionesh te pazakonta dhe disa forme kanceri, nje renie te madhe ne peshe si dhe crregullime te trurit dhe sistemit nervor. Nje nga infeksionet oportuniste me te shpeshta eshte nje lloj pneumonie e quajtur PCP.


TE DHENAT ZYRTARE NENTORE 2007 PER SITUATEN EPIDEMIOLOGJIKE E HIV/AIDS NE SHQIPERI.

te dhenat e fundit te publikuara nga Instituti i Shendetit Publik ne lidhje me gjendjen e HIV/AIDS ne Shqiperi deri ne Nentore 2007.
Ku keto te dhena na tregojne se:

Deri ne Nentore 2007,jane rregjistruar 251 raste te reja me HIV/AIDS ne Shqiperi. Bazuar ne numrin e personave te diagnostikuar dhe te raportuar,Shqiperia konsiderohet nje vend me prevalenc te ulet te infektimit HIV.Megjithate tendenca ne rritje e numrit te rasteve dhe e vlersimit sygjeron nje numer me te madh te rasteve te padiagnostikuara. Kjo thekson domozdoshmerin e permirsimit ne menyre te vazhdueshme te sistemit te survejances dhe promovimin ne Qendrave te Keshillimit dhe Testimit Vullnetar ne menyre te vecante te grupeve vulnerable te shoqerise.
Vlen per tu permendur se numri i rasteve nga viti 1993-2000 kaneqene 6-7 raste te raportuara ne vit.Ne perudhen 2001-2003 vihet re nje dyfishim i numrit te rasteve.Vetem ne vitin 2007jane raportuar 40 raste me HIV/AIDS prej te cialve 27 jane meshkuj dhe 13 femra.Numri me i madh i prekasin grup moshave 25-34vjec dhe 35-44vjec. Numri i femijeve te prekur me HIV/AIDS eshte 17,12 nepermejt trasmetimit vertikal dhe 5 nepermejt gjakut.Numri i femrave me HIV ka ardhur ne rritje,ne menyre te vecante pas viteve 2000.Femrat perbejne 29.5%te rasteve me HIV/AIDSne Shqiperi.
Per sa i perklet menyres se trasmetimit rruga seksuale vazhdon te mbetet mbizotreuese me 87% te rasteve(heteroseksualet 77% dhe homo-biseksualet 10%).
4% te rasteve te infektuara eshte nepermejt gjakut.
4.7%vertikal dhe 1% tek perdoruesit intravenoz te drogave.
Bazuar ne investigimet epidemilologjik 60% e personave e kane marre infektimin jashte vendit dhe 40% brenda vendit.
Sipas vendbanimit 67% jetojne ne zonat urbane dhe 33% ne zonat rurale.
Qysh prej vitit 1993 ku eshte diagnostikur rasti i pare me HIV +,54 persona kane vdekur nga AIDS.
Qysh prej viti 2004 jane 59 persona qe marrin trajtim mjeksor falas nga shteti.
Sipas nivelit arsimor 38% jane me arsim 8-vjecar,47% me arsim te mesem dhe 11% me


GRUPET NE RRISK DHE NEVOJAT E PERSONAVE HIV+

-Te rinjte
-Grate
-Popullsia e levizshme
-Perdoruesit e drogave intravenoze(PDI)
-Meshkujt qe kryejne mardhenje mes meshkujsh(homoseksualet)
-Popullata rome
-Punonjeset e seksit/viktimat e trafikimit njerzor

-Keshillim para dhe pas testimi,dhenia e rezultatit dhe keshillim per te pranuar statusin HIV+
-Testim konfidencial
-Nevoja mjeksore
-Nevoja ekonomike
-Informim dhe edukim
-Mbrojtja e te drejtave te personave HIV+
-Lufte kunder diskriminimit dhe paragjykimeve
-Mbeshtetje psikosociale,pune individuale dhe me familjen.
-Jeta e shendecme(dietat)


Lufta kunder diskriminimit dhe paragjykimit

LUFTA KUNDER PARAGJYKIMIT DHE DISKRIMINIMIT

Gjithmone ka ekzistuar nje rrethe vicioz ne lidhje me HIV/AIDS dhe personat HIV+, ne lidhje me diskriminim dhe stigmatizim qe eshte si me poshte:
Punonjeset e seksit
Perdoruesit e drogave
Njerez imoral
↕↕↕↕↕
Shikohen si pergjegjes per
↨↨↨↨
HIV/AIDS

Per te beret e mundur qe te drejtat e tyre te mbrohen duhet te shemben barrjerat e vendosura ne lidhje me HIV/AIDS duke informuar,edukuar dhe folur me shume ne lidhje me HIV/AIDS.
Disa shembuj te diskriminimit:

-Ne punsim:ti kerkohet nje personi qe po aplikon per pune te kryeje testing e HIV para se te punsohet,refuzimi i punsimit te presonave me HIV,te detyruar per te lene vendin e punes.

-Ne edukim:Mesuesi i infektuar me HIV perjashtohet nga puna nga frika se infekton femijet,ndalimi i vazhdimit te shkolles per personat me HIVetj.

-Ne sigurim:Disa kompani ju kerkojne personave te beje testing e HIV perpara se te sigurohen etj.

Keto ishin disa forma diskriminuese qe egzistojne dhe do te vazhdojne te gzistojne gjithmone ne nje shoqeri te keq informuar, ne nje shoqeri ku eshte frik te flitet per mardheniet seksuale e jo me per HIV/AIDS.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi