Programe Forum - Welcome
“Corriere della Sera” për fëmijët e ngujuar nga gjakmarrja shqiptare People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


“Corriere della Sera” për fëmijët e ngujuar nga gjakmarrja shqiptare

Shko poshtë

“Corriere della Sera” për fëmijët e ngujuar nga gjakmarrja shqiptare Empty “Corriere della Sera” për fëmijët e ngujuar nga gjakmarrja shqiptare

Mesazh nga Master prej Mon Sep 26, 2011 5:17 am


Gazeta prestigjioze italiane “Corriere della Sera” i kushton përsëri fenomenit të gjakmarrjes shqiptare. Në një artikull me titull “Fëmijët e humbur shqiptarë, të murosur në shtëpi për t`i shpëtuar grindjeve”, “Corriere della sera” përshkruan një panoramë te qartë të asaj çfarë ndodh në Shqipëri. Artikulli sjell protagonistë dhe personazhe të angazhuar në procesin e pajtimit të gjaqeve.
Reportazhi nis me rrëfimin për dy vëllezër, 17 dhe 15 vjeç, të cilët e kanë kaluar fëmijërinë dhe adoleshencen e tyre të ngujuar në shtëpi dhe nuk dalë prej mureve të shtëpisë as për të shkuar në shkollë. Një izolim total, thuajse çnjerëzor që vjen pjesërisht edhe si pasojë e vendimarrjes së prindërve për ti limituar nga kontakti i parakohshëm me botën adulte, një komunitet veçanërisht i dhunshëm- shkruan “corriere” online.
“Corriere della sera” raporton më tej se “nuk bëhet fjalë për një rast të izoluar. Në këto 20 vitet e fundit është bërë gjithnjë e më i shpeshtë emigrimi i malsorëve shqiptarë, që braktisin shtëpitë, stanet dhe bagëtitë e tyre në rajonin verior, në kërkim të punës dhe të paqes. Mbi të gjitha të paqes” . Nga viti 1991 e deri më sot janë me mijëra personat që janë vrarë, dhe të shumtë fëmijët të cilët si rezultat e ngujimit kanë mbetur analfabetë- thuhet më tej.
Reportazhi sjell në vëmendje Kanunin, i cili sipas gazetës mbulon me rregulla të gjitha aspektet e jetës, duke cituar se “gjaku duhet të paguhet me gjak” .Një nga ndërmjetësuesit e pajtimit të gjaqeve, Aleksandër Kola, shprehet në reportazh se “gjatë viteve të diktaturës nuk ka patur vrasje të tilla, pas rënies së saj rastet janë shtuar”.
Kola është shprehur se në vend ka një harmoni të shkëlqyer mes besimeve fetare. Ndërsa një opinion tjetër i paraqitur në këtë reportazh është edhe ai i Luigji Mila, Sekretar i Përgjithshëm i Komisionit për Drejtësi dhe Paqe Shqiptare i cili thotë se gjakmarrja është një fenomen tipik i shoqërive ku ligji nuk është mjaftueshëm i fortë dhe për këtë arsye marrëdhëniet në mes familjeve dhe të afërmve janë burimi kryesor i autoritetit


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

“Corriere della Sera” për fëmijët e ngujuar nga gjakmarrja shqiptare Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi