Programe Forum - Welcome
Matura shtetërore, 9 për qind e nxënësve ngelës, formulari A2 brenda javës People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Matura shtetërore, 9 për qind e nxënësve ngelës, formulari A2 brenda javës

Shko poshtë

Matura shtetërore, 9 për qind e nxënësve ngelës, formulari A2 brenda javës Empty Matura shtetërore, 9 për qind e nxënësve ngelës, formulari A2 brenda javës

Mesazh nga Master prej Tue Jul 12, 2011 6:56 pm

Matura shtetërore, 9 për qind e nxënësve ngelës, formulari A2 brenda javës Matura5

Një numër prej 9 për qind e maturantëve që kanë hyrë në provimet e Maturës Shtetërore këtë vit, kanë rezultuar ngelës. Sipas zyrtarëve të ministrisë së Arsimit, në përfundim të nxjerrjes së rezultateve për provimet e Letërsisë, Matematikës dhe Lëndëve me zgjedhje, 9 për qind e maturantëve rezultojnë mbetës, dhe 5 për qind rezultojnë të kenë arritur notat maksimale.
“Akoma nuk është futur koncepti që atë kujdes që kanë ndaj letërsisë maturantët gjatë viteve ta kenë edhe ndaj lëndëve me zgjedhje. Rezulton rreeth 9% ngelës dhe 5% me nota mbi nëntë”- tha Arben Fagu, nga MASH.
Sipas tij, brenda kësaj jave pritet të fillojë shpërndarja e formularit A2, në përbërje të të cilit do të ketë më shumë programe studimi të renditura. Formulari është i një rëndësie të vecantë, pasi në bazë të tij maturantët do të rendisin dhjetë degët sipas preferencave.
“Në datë 22 e marrin maturantët. Ne jemi pak më përpara. Sa më shumë tua lësh në dorë aq më mirë është se konsultohen, mendojnë, rishikojnë. Ka rrezik ta nxjerrim shumë shpejt. Do luftojmë ta nxjerrim brenda kësaj jave”- tha Fagu.
Ndryshe nga vitet e kaluara kur maturantët edhe pse ishin mbetës kishin mundësi për të zënë një vend në universitet, tashmë me ndryshimet e reja, ata nëse rezultojnë mbetës në një provim humbasin të drejtën për të aplikuar duke humbur një vit.lajmifundit
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi