Programe Forum - Welcome
Teprica e lëngjeve shton 3 kilogramë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Teprica e lëngjeve shton 3 kilogramë

Shko poshtë

Teprica e lëngjeve shton 3 kilogramë Empty Teprica e lëngjeve shton 3 kilogramë

Mesazh nga Master prej Fri Jun 24, 2011 6:26 pm

Teprica e lëngjeve shton 3 kilogramë Lengje

Te një e treta e njerëzve shtimi i peshës nuk është vetëm pasojë e tepricës së indeve yndyrore, por edhe teprica e lëngjeve. Në disa raste ajo tepricë e lëngjeve mund të shtojë edhe deri në tre kilogramë, por më së shumti ndodh te femrat sesa te meshkujt.

Disa artikuj, siç është ushqimi i konservuar dhe ushqimet e tjera gjysmë të gatshme, mund të ndikojnë në mbetjen e ujit në trup.

Vlerësohet se: nëse personi në organizëm akumulon 100 gram kripë, duhet patjetër të bartë 13 litra ujë. Kjo është një shtesë në peshën e trupit prej afro 11 kilogramësh.
Është e sigurt se nuk na nevojitet kripa, përkatësisht natriumi, në sasi të mëdha të cilat shumica i konsumojnë gjatë ditës. Natriumi në nivelin e rrezikshëm nuk e shton vetëm kripa e hedhur në perime gjatë zierjes apo përdorimi i matur gjatë ngrënies, por kripa e cila është e fshehur në artikujt e paketuar gjysmë të gatshme, p.sh. në biskota, supa në katrorka, keçapi, hamburgeri, suxhuku, proshuta, sallami apo peshku i terur..
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Teprica e lëngjeve shton 3 kilogramë Empty Re: Teprica e lëngjeve shton 3 kilogramë

Mesazh nga Anakonda prej Fri May 04, 2012 5:41 pm

ma mir un qe pij vec uje se kto tjerat apapapa
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi