Programe Forum - Welcome
Aleanca Kuq e Zi: Kushtetuesja firmosi ruajtjen e kombësisë shqiptare People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aleanca Kuq e Zi: Kushtetuesja firmosi ruajtjen e kombësisë shqiptare

Shko poshtë

Aleanca Kuq e Zi: Kushtetuesja firmosi ruajtjen e kombësisë shqiptare Empty Aleanca Kuq e Zi: Kushtetuesja firmosi ruajtjen e kombësisë shqiptare

Mesazh nga Master prej Tue Dec 06, 2011 7:36 am


Aleanca Kuq e Zi përshëndeti sot vendimin e gjykatës Kushtetuese kundër mundësisë së ndryshimit të kombësisë së shtetasve shqiptarë në zyrat e gjendjes civile.

Në deklaratën e Aleancës Kuq e Zi theksohet se vendimi i Gjykatës Kushtetuese është vula kuqezi në procesin e censusit, të cilin e kundërshtuam mbi të gjitha, për kombësitë e falsifikuar, për të cilat u vendos me kast pyetja për etninë dhe fenë në faqet e pyetësorit.

Aleanca Kuq e Zi e konsideron damkën e zezë të politikës shqiptare të gjithë procesin e censusit për të cilin u shpenzuan miliona euro, edhe pse ishte një proces i paralajmëruar për të dështuar.
Aleanca Kuq e Zi shpreh shqetësimin e saj për heshtjen që po mbajnë instancat shtetërore dhe qeveritare mbi vendimin e Gjykatës Kushtetuese, e cila e konsideron të papajtueshëm me Kushtetutën termin “kombësi”, në nenet e ligjit “për gjendjen civile”.

Ashtu sikundër Aleanca Kuq e Zi ka deklaruar edhe më pare, Gjykata Kushtetuese ka shpjeguar se Kushtetuta Shqiptare nuk ka një përkufizim të qartë për termin `kombësi` apo termin “pakicë kombëtare”, edhe pse këto terma janë të përfshira në dispozita kushtetuese.
Kushtetuesja ka vendosur se termi `kombësi` në ligjin për gjendjen civile është i pajtueshëm, pasi bie në kundërshtim me nenet 20 dhe 35 të Kushtetutës. Gjykata Kushtetuese vlerëson se termi për `kombësinë` cenon parimin e sigurisë juridike, pasi nuk mbron të dhënat personale.

Aleanca Kuq e Zi përshëndet Gjykatën Kushtetuese për vendimin e dhënë dhe i bën thirrje të gjitha institucioneve kushtetuese që veprojnë në territorin e Republikës së Shqipërisë ta zbatojnë këtë vendim të formës së prerë.
Aleanca Kuq e Zi i bën thirrje edhe Parlamentit shqiptar që të marrë në konsiderate 25 mijë qytetarët shqiptarë që kanë firmosur peticionin kundër regjistrimit të popullsisë mbi baza etnike dhe fetare, i cili dergjet në magazinat e Kuvendit, duke shpërfillur vullnetin e lirë të qytetarëve të garantuar pikërisht në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aleanca Kuq e Zi: Kushtetuesja firmosi ruajtjen e kombësisë shqiptare Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi