Programe Forum - Welcome
Larja e duarve ka shpëtuar jetë më shumë se çdo shpikje People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Larja e duarve ka shpëtuar jetë më shumë se çdo shpikje

Shko poshtë

Larja e duarve ka shpëtuar jetë më shumë se çdo shpikje Empty Larja e duarve ka shpëtuar jetë më shumë se çdo shpikje

Mesazh nga Master prej Sun May 27, 2012 12:32 pm

Mijëra vdekje janë parandaluar në spitale për shkak se stafi mjekësor ka qenë më i kujdesshëm në lidhje me larjen e duarve. Kështu thotë një studim i realizuar në Britaninë e Madhe.

Fushata e profilit të lartë “Pastroni duart” ka inkurajuar doktorët dhe infermieret të përdorin sapun dhe ujë ose xhel alkoolik mes pacientëve për të shpëtuar më shumë jetë se çdo shpikje apo zhvillim mjekësor për një gjeneratë. Kështu thuhet në raportin e publikuar në prestigjiozen “British Medical Journal” sot.

Pas publikimit të kësaj nisme në vitin 2004, sasia e sapunit dhe xhelit alkoolik, blerë nga Shërbimi Shëndetësor Kombëtar, është trefishuar.

Po në këtë periudhë, numri i infeksioneve në spital u përgjysmua. Mendohet se së paku 10 mijë jetë janë shpëtuar.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Larja e duarve ka shpëtuar jetë më shumë se çdo shpikje Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi