Programe Forum - Welcome
Larja e dhëmbëve menjëherë pas të ngrënit është e dëmshme People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Larja e dhëmbëve menjëherë pas të ngrënit është e dëmshme

Shko poshtë

Larja e dhëmbëve menjëherë pas të ngrënit është e dëmshme Empty Larja e dhëmbëve menjëherë pas të ngrënit është e dëmshme

Mesazh nga Master prej Tue Jun 12, 2012 5:45 am

Larja e dhëmbëve menjëherë pas të ngrënit është e dëmshme Brushing-teeth-heart-health-e1339263602323
Hulumtuesit amerikanë janë mëse të bindur se larja e dhëmbëve vetëm gjysmë ore pas të ngrënit të vaktit mund të çojë në shkatërrimin e ndjeshëm të smaltit të dhëmbëve dhe si pasojë në thërmimin e tyre. Veçanërisht i rëndësishëm është ushqimi që ne përdorim, transmeton ZR njoftimin.
Nëse një person pi pije të ëmbla të gazuara apo çfarëdo lloj lëngjesh të tjera tharta, atëherëë acidi që përmbajnë ato gërryen smaltin e dhëmbëve. Megjithatë, në mungesë të faktorëve të tjerë që dëmtojnë shëndetin e dhëmbëve, ata kanë aftësi të rikuperohen.
Në qoftë se personi pas përdorimit të pijeve të tilla brenda gjysmë ore lan dhëmbët, acidet depërtojnë në shtresat më të thella të strukturës së dhëmbëve, gjë kjo që çon në akumulimin e grimcave të ushqimit në vrimën e krijuar dhe në prishjen e dhëmbëve (karies).


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Larja e dhëmbëve menjëherë pas të ngrënit është e dëmshme Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi