Programe Forum - Welcome
Microsoft do të fitoj edhe më shumë në Android People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Microsoft do të fitoj edhe më shumë në Android

Shko poshtë

Microsoft do të fitoj edhe më shumë në Android Empty Microsoft do të fitoj edhe më shumë në Android

Mesazh nga Master prej Sun May 27, 2012 1:44 pm


Microsoft arriti marrëveshje me njërin nga prodhuesit më të mëdhenj botërorë të elektronikës për licencimin e teknologjive që kanë të bëjnë me Android dhe Chrome. Me marrëveshjen me Pegatronin tajvanez, Microsoft fitoi qasjen në patentat për katër nga pesë prodhuesit udhëheqës tajvanez.
Ndoshta tingëllon çuditshëm se përse Microsoft po merret me licencimin e patentave me të cilat menaxhon Google, por MS qysh tani posedon mjaftë patenta të cilët në mënyrë të drejtpërdrejtë prekin teknologjitë e ndërlidhura me Android dhe Chrome dhe në to për çdo vit fiton qindra miliona dollarë.
Pegatron është një nga prodhuesit udhëheqës të elektronikës në Tajvan dhe bashkëpunon me shumë kompani elite të TI – Apple, HTC, HP dhe të tjerë. Vitin e kaluar pati profit prej mbi 20 milion dollarë.
Marrëveshja me Microsoftin mbulon e-lexuesit, tabletët dhe smartphonët të cilët Pegatron prodhon dhe të cilët përdorin qoftë Androidin qoftë Chromein. Kështu mbi 70% e të gjitha pajisjeve në Android në SHBA do të jenë të mbuluar me licencën nga Microsoft.
As MS e as Pegatron nuk kanë zbuluar detajet e marrëveshjes, por Microsoft pranoi se do të marr shpërblime nga Pegatron.
Shikuar në kontekstin e tekno luftës së ftohtë në mes Microsoft dhe Google, ky veprim paraqet një lavdërim arrogant të kompanisë së Bill Gatesit – derisa Google nuk ffiton as një euro nga shitja e pajisjeve me Android (por vetëm përdorë platformën për shitjen e reklamave), Microsoft tani do të fitoj më shumë se asnjëherë më parë duke iu falënderuar pronës intelektuale. /Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Microsoft do të fitoj edhe më shumë në Android Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi