Programe Forum - Welcome
Menyra e sjelljes ne shtrat nga ebu beker el xhezairi People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Menyra e sjelljes ne shtrat nga ebu beker el xhezairi

Shko poshtë

Menyra e sjelljes ne shtrat nga ebu beker el xhezairi Empty Menyra e sjelljes ne shtrat nga ebu beker el xhezairi

Mesazh nga Master prej Wed Jun 13, 2012 9:07 pm

Shtrati ka disa rregulla, te cilat eshte mire qe burri t’i zbatoje. Keto rregulla jane:
1- Luajtja me gruan dhe ledhatimi i saj, qe te nxise tek ajo deshiren per marredhenie.
2- Eshte mire qe burri te mos shohe tek organi i saj gjenital, sepse kjo mund te jete shkak qe te mos e pelqeje gruan.
3- Te thote: “Bismilah, o Allah, na largo nga shejtani, largoje shejtanin prej nesh dhe prej atij qe do te na dhurosh”, bazuar ne thenien e Profetit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin me te), ne nje hadith te shenuar nga Buhariu dhe Muslimi:

“Nese ndonjeri prej jush deshiron te kontaktoje me gruan e tij dhe thote: “O Allah, na largo nga shejtani, dhe largoje shejtanin prej nesh dhe prej atij qe do te na dhurosh “, dhe nese nga ky kontakt u vjen nje femije, ate nuk e demton kurre shejtani.”

4Nuk lejohet te kete kontakt me gruan ne periudhen e menstruacioneve
apo te lehonise, para se te pastrohet dhe te lahet, bazuar ne ajetin
kuranor:

“Largohuni prej grave gjate menstruacionit dhe mos iu afroni atyre (per marredhenie) derisa te pastrohen.” (Bekare: 222)

5-Kontakti seksual duhet bere vetem tek organi i saj gjenital, sepse
hadithet flasin ashper per kontaktin ne vende te tjera, si p.sh. thenia e
Profetit, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin me te:

“Ate qe kryen kontakte me gruan nga prapa (anusi), nuk e shikon Allahu Diten e Kijametit.”

6- Te mos terhiqet para se ajo te kete perfunduar kenaqesine e saj, sepse kjo mund ta demtoje ate, dhe demtimi i muslimanes eshte i ndaluar.
7- Te mos derdhe spermen jashte per t’iu ruajtur shtatzenise se femres, vetem nese pranon edhe gruaja. Burri duhet te mos e beje kete, vecse ne raste te jashtezakonshme. Arsyeja eshte se Profeti, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin me te, ka thene per kete veprim:

“…Ai eshte varrim per se gjalli ne menyre te fshehte.”

8- Eshte e pelqyeshme qe, nese deshiron te kete kontakt te dyte, te marri abdes. Kete gje duhet ta beje edhe para se te flere apo te haje dicka nese nuk ka marre ende gusel.
9- Lejohet qe burri ta preke gruan kur ajo eshte me mestruacione, pervec pjeses mes kerthizes dhe gjurit, sepse Profeti, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin me te thote:

“...Beni c’te doni, pervec kontaktit seksual.“


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Menyra e sjelljes ne shtrat nga ebu beker el xhezairi Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Menyra e sjelljes ne shtrat nga ebu beker el xhezairi Empty Re: Menyra e sjelljes ne shtrat nga ebu beker el xhezairi

Mesazh nga Anakonda prej Tue Jun 19, 2012 5:29 am

po keto rrregulla i dim;thash se ka naj rrregull tjeter...
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi