Programe Forum - Welcome
Historia e fatit të njeriut!!!  People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Historia e fatit të njeriut!!!

Shko poshtë

Historia e fatit të njeriut!!!  Empty Historia e fatit të njeriut!!!

Mesazh nga SunShiNe prej Sun Jun 24, 2012 6:14 pm

Para pak kohesh, nje i moshuar me tregoi nje histori, qe ishte pothuajse e njejt me ket posht, qe un po e tregoj disi me qart, sepse lexova edhe diqka me shum per te. Kjo histori me beri pershtypje shum. Kisha deshir ta ndaja me juve, sepse mu duk interesante edhe desha te di nese jeni dakort me gjykimin e keti te moshuari per jeten...
Krijoi Zoti gomarin dhe i tha:

Do te jesh gomar, do te punosh prej mengjesit e gjer në mbremje.
Do te bartesh ne shpinen tende çdo gje qe te ngarkojne dhe do te jetosh 30 vjet.

Ndersa gomari u pergjigj:
Le te jete sipas deshires tende Zot i nderuar, por ... 30 vite jane shum, a nuk eshte me mire te jene 10?

Zoti degjoi lutjen e gomarit dhe e beri te till. ( -20)
---------------------------------------------------------------------------------------

Pastaj, Zoti krijoi qenin dhe i tha:

Do te jesh qen. Do te ruash shtepin e njeriut. Do te hash çka te japin dhe do te jetosh 25 vite.

Dhe qeni u pergjigj:

Le te jete deshira Juaj Zot, por ..... 25 vite jane pak si shum. A nuk eshte me mir 10?

Zoti aprovoi lutjen e tij dhe e beri te tille. ( -15 )

---------------------------------------------------------------------------------------
Me tej krijoi Zoti majmunin dhe i tha:

Do te jesh majmun. Do te kercesh prej dege ne dege dhe besh majmunlleqe per argetimin e rrethit tend dhe do te jetosh 15 vite.

Majmuni u pergjigj:

Lete jete deshira Juaj Zot, por ..... 15 vite jane pak si shume.
A nuk eshte me mire 5?

Zoti aprovoi lutjen e majmunit dhe e beri te tille. ( -10)

---------------------------------------------------------------------------------------

me ne fund Zoti e krijoi njeriun dhe i tha:

Do te jesh njeri, krijesa me intelegjente ne toke. Te zoterosh boten dhe cdo gje ne te. Do te jetosh 30 vite.

Dhe njeriu iu pergjigj:

Te falenderoi shum dhe le te jete deshira jote o Zot, por ... 30 vjet jan pak. A nuk kisha mundur ti shtoi edhe ato 20 qe nuk i deshi gomari, 15 qe i refuzoi qeni dhe 10 qe nuk i deshi majmuni?

Ia plotesoi Zoti deshiren njeriut dhe e krijoi te tille. ( 30 + 20 + 15 + 10 = 75 ! )

---------------------------------------------------------------------------------------

Prandaj njeriu jeton 30 vite si njeri.

Pastaj martohet dhe jeton 20 vite si gomar, duke punuar prej mengjesit deri ne mremje dhe duke bartur ne shpinen e tij barren e tere familjes.

Pastaj shkon në pension dhe jeton 15 vite si qen, duke e ruajtur shtepine dhe duke ngrene ate qe ia japin.

Dhe ne fund, jeton edhe 10 vite si majmun, duke kercyer nga shtepia ne shtepi te femijëve te vet per te argetuar niperit e vet...Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e fatit të njeriut!!!  Empty Re: Historia e fatit të njeriut!!!

Mesazh nga Master prej Sun Jun 24, 2012 7:10 pm

Shum e bukur


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Historia e fatit të njeriut!!!  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e fatit të njeriut!!!  Empty Re: Historia e fatit të njeriut!!!

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 8:25 am

interesante me te vertete
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e fatit të njeriut!!!  Empty Re: Historia e fatit të njeriut!!!

Mesazh nga Almita prej Mon Jul 16, 2012 1:51 pm

bravooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo so cul


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e fatit të njeriut!!!  Empty Re: Historia e fatit të njeriut!!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi